بازی تاج و تخت (Game of thrones) ویدا

کتاب‌های بازی تاج و تخت (Game of thrones) ویدا

بدون شک سریال بازی تاج و تخت یکی از بهترین سریال‌های تاریخ است و یقینا تا قبل از قسمت آخر خیلی از افراد آن را حتی بهترین می‌دانستند. ولی در واقع این سریال براساس یک مجوعه کتاب ساخته شده است.

جرج آر. آر. مارتین یکی از نویسندگان معروف آمریکا است که در سال ۱۹۹۶ اولین جلد مجموعه رمان فانتزی و حماسی خود به اسم‌ترانه یخ و آتش را منتشر کرد. نویسنده کتاب نوشتن این مجموعه را از سال ۱۹۹۱ شروع کرد که ۵ جلد فعلی آن تا امروز به ۴۷ زبان از جمله فارسی‌ترجمه شده‌اند.

بخش زیادی از محیط داخل داستان در سرزمینی خیالی به اسم وستروس و سرزمین وسیع دیگری در شهر به اسم اسوس است. نحوه داستانگویی از زبان شخص سوم است و نویسنده هر قسمت از کتاب را از زبان یک فرد و نگاه او نقل می‌کند. تعداد آن‌ها در رمان اول به ۹ عدد می‌رسد ولی تا آخر فصل رمان پنجم داستان را از دید ۳۱ شخصیت مختلف دنبال می‌کنیم که در نقاط گوناگون جغرافیایی سرزمین‌های داخل رمان زندگی می‌کنند.

مارتین ابتدا قصد داشت این مجموعه را در قالب یک سه‌گانه بنویسد و از هفت جلد کتاب مورد نظر خود ۵ تا آن‌ها تا به امروز منتشر شده‌اند. آخرین و پنجمین جلد کتاب که منتشر شده است رقصی با اژدهایان است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد و نوشتن آن ۶ سال طول کشید. او در حال حاضر مشغول نوشتن جلد ششم یعنی بادهای زمستان است.

مارتین که قبل از سری کتاب‌های تاج و تخت نیز نویسنده با مهارتی بود در بیان حوادث داخل مجموعه رمان خود از نبرد رزدها در انگلستان استفاده کرده است و می‌گوید رمان فانتزی «خاطره، اندوه و خاطر» به نویسندگی تاد ویلیامز روی او برای نوشتن رمانش بسیار تاثیر گذاشته است.

جریان داستان کتاب‌های بازی تاج و تخت

یکی از دلایل استقبال منتقدان از مجموعه نغمه یخ و آتش نگاه واقع‌گرایانه‌ای بود که به مسائل داشته است. مارتین در کتاب خود جادو را قربانی جنگ‌ها و توطئه‌های سیاسی می‌کند. شخصیت‌های فرعی و اصلی داستان درگیر مسائلی مانند خشونت، روابط جنسی و دوگانگی‌های اخلاقی بسیار زیادی هستند.

برگ برنده نویسنده خودداری از معرفی یک شخصیت به عنوان قهرمان یا پیش بردن محوریت داستان براساس چند شخصیت مهم نیست. او با تمامی شخصیت‌های داستان خود برخورد یکسانی دارد و تنها باورها و عقاید آن‌ها است که باعث می‌شوند از دیگری متمایز باشند و البته ممکن است جان آن‌ها را نیز نجات دهد. این نوع بیان روایت داستانی چندلایه خواننده را در دل داستان قرار می‌دهد تا حتی گاهی اوقات با شخصیت‌های شرور و دیدگاه‌های آن‌ها همذات‌پنداری کند.

تاثیر سری کتاب‌های تاج و تخت روی فرهنگ عامه به حدی بود که اقتباس‌های زیادی از آن به صورت کمیک استریپ، بازی‌های کارتی و کامپیوتری انجام شده است.

درباره مجموعه کتاب‌های Game of Trhones

همانطور که در بالا اشاره کردیم این مجموعه هفت جلد دارد که تا امروز ۵ جلد آن منتشر شدند که به شرح زیر هستند:

  1. بازی تاج و تخت، اولین کتاب است که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. در این رمان داستان‌های گوناگونی روایت می‌شود از جمله معرفی سرزمین وستروس، دیوار شمالی و سیر داستانی تارگرین در شرق.
  2. جلد دوم این مجموعه نزاع شاهان نام دارد که در سال ۱۹۹۸ در بریتانیا منتشر شد، اتفاقی که تا سال ۱۹۹۹ در آمریکا رخ نداد. در این جلد نبرد شاهان از پایان جلد بازی و تخت ادامه داده می‌شود. هفت پادشاهی درگیر جنگ‌های داخلی شدند، نگهبانان شب در شمال دیوار یک عملیات شناسایی را شروع کردند و دنریس تارگرین قصد دارد با رسیدن به تاج و تخت حق خود را پس بگیرد.
  3. اما جلد سوم مجموعه یورش شمشیرها نام دارد و به گفته بسیاری از افراد جذاب‌ترین آن‌ها است که در سال ۲۰۰۰ در انگلستان منتشر شد. این کتاب از تمامی جلدهای دیگر این مجموعه تعداد صفحات بیشتر دارد و در انگلستان در دو قسمت به اسامی فولاد و برف و خون و طلا به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ چاپ شد. این کتاب در رقابت با کتاب هری پاتر و جام آتش اثر جی. کی رولینگ یکی از جوایز معتبر ادبیات فانتزی و علمی و تخیلی را باخت. داستان این جلد ادامه نبرد شاهان است. رنلی کشته شده است و استنیس به بارانداز پادشاها حمله می‌کند ولی شکست می‌خورد. در شرق دنریس برای همراه کردن افراد بیشتر با خود امیدوار به منتوس می‌رود.
  4. ضیافتی برای کلاغ‌ها چهارمین جلد سری کتاب‌های تاج و تخت است که در سال ۲۰۰۵ چاپ شد. این کتاب توانست در بالای فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها در روزنامه نیویورک تایمز قرار گیرد و تنها نویسندگانی مانند دیوید ادینگز، رابرت جردن و نیل گیمن که سبک نویسندگی مانند مارتین دارند موفق به این افتخار شده بودند. در این جلد تعدادی شخصیت‌های جدید معرفی می‌شود و ادامه‌دهنده داستان یورش شمشیرها است. جنگ ۵ پادشاه تمام شده است. پادشاه استنیس براتیون به سمت دیوار فرار کرده است. لرد تایوین لنیستر به دست پسر خود در حین فرار از شهر کشته می‌شود و پتایر که همسرش لایسا ارن را کشته است خود را لرد محافظ دره معرفی می‌کند.
  5. در پایان به رقصی با اژدهایان می‌رسیم که برخلاف پیش‌بینی‌های اولیه به جای سال ۲۰۰۶ در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و تعداد صفحات نسخه دست‌نویس مارتین که به ویراستارش تحویل داده شد بیش از ۱۵۰۰ صفحه بود! این کتاب نیز در دو فصل به اسم رویاها و غبار و پس از ضیافت چاپ شد. بیشتر اتفاقات این جلد در شرق است و کل سرزمین راترس و رسوم برده‌داری گرفته است. دنریس به کمک اژدهای خود صلح را به شهرهای مختلف می‌آورد. برای سر تیریون لنیستر جایزه تعیین کردند و او به سمت شرق گریخته است. از طرفی جان اسنو در دیوار در حال مبارزه با آدرها است.

در پایان باید بگوییم سری کتاب‌های تاج و تخت به انتخاب منتقدان جزو بهترین کتاب‌های حماسی معرفی شدند و در سراسر جهان بیش از ۹۰ میلیون نسخه فروش داشته‌اند. موفقیت مجموعه کتاب‌های تاج و تخت به حدی بود که در سال ۲۰۱۱ شبکه اچ‌بی‌او امتیاز حق ساخت آن به صورت یک سریال را خرید. همچنین این رمان در دنیای ادبیات فانتزی نام نویسنده را تا ابد ماندگار کرد.

کتاب‌های پرفروش بازی تاج و تخت (Game of thrones)

کتاب‌های جدید بازی تاج و تخت (Game of thrones)