شیمی

شیمی درسی است که اکثر دانش آموزان با آن مشکل دارند. اما از طرفی اگر به عملکرد رتبه‌های برتر کنکور دقت کنید متوجه می‌شوید که همه آنها تست‌های شیمی را با درصد بالایی می‌زنند. این موضوع نشان می‌دهد که اگرچه شیمی درس نسبتا دشواری است، اما اگر روش درستی را برای یادگیری آن انتخاب کنیم، می‌توانیم به راحتی سوالات این درس را پاسخ بدهیم. برای این کار باید علاوه بر کتاب درسی و جزوه معلم، به سراغ کتاب‌های کمک درسی هم برویم تا ضمن یادگیری نکات تستی، با نمونه سوالات سال‌های اخیر آشنا شویم.

درس شیمی هم برای رشته ریاضی فیزیک و هم رشته تجربی اهمیت زیادی دارد. در رشته تجربی بعد از درس زیست شناسی، شیمی مهمترین درسی است که دانش آموزان به آن اهمیت می‌دهند. در رشته ریاضی فیزیک هم بعد از درس‌های ریاضی و فیزیک، شیمی سومین درس مهم به شمار می‌رود. به همین خاطر است که دانش‌آموزان باید نگاه ویژه‌ای به این درس و مباحث مربوط به آن داشته باشند. درس شیمی در کنکور دارای ۳۵ تست است که طی مدت ۳۵ دقیقه باید به آنها پاسخ بدهید. برای اینکه بتوانید به سرعت قابل قبولی در پاسخگویی به سوالات دست پیدا کنید، باید نکات تستی زیادی را یاد بگیرید و خیلی تمرین کنید.

کتاب‌های کمک درسی شیمی این امکان را به شما می‌دهند تا با شیوه تست زدن آشنا شوید و همچنین مطالبی که یاد گرفته‌اید را در ذهن خود طبقه‌بندی کنید. در ادامه تعدادی از مهمترین منابع کمک درسی شیمی را به شما معرفی می‌کنیم.

ضرایب درس شیمی در کنکور سراسری

درس شیمی در کنکور ریاضی در زیرگروه یک دارای ضریب ۲ است و در زیرگروه‌های دو و سه ضریب ۳ دارد. بنابراین دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک باید این درس را حسابی جدی بگیرند تا بتوانند درصد بالایی از تست‌های آن را درست بزنند. اما در رشته تجربی اهمیت درس شیمی تا حدودی بیشتر است. در کنکور تجربی ضریب درس شیمی برای زیرگروه یک برابر با ۳ است و در زیر گروه دو ضریب ۴ دارد. در سایر زیرگروه‌ها نیز ضریب شیمی برابر با ۲ است.

همان‌طور که گفتیم در آزمون سراسری ۳۵ سوال از درس شیمی مطرح می‌شوند که در دفترچه سوالات بعد از دروس ریاضی و فیزیک قرار دارند. اگر داوطلبان بخواهند سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ بدهند، احتمالاً وقتی به درس شیمی می‌رسند از نظر ذهنی نیز تا حد زیادی خسته شده‌اند. به همین خاطر خیلی مهم است که دانش آموزان آشنایی کافی با تست‌های این درس داشته باشند تا در جلسه کنکور بدون مشکل زمانی یا خستگی بتوانند به سوالات پاسخ دهند.

روش مطالعه درس شیمی برای کنکور

مطالعه درس شیمی برای کنکور از شیمی پایه شروع می‌شود. این درس را می‌توان پایه شیمی کنکور نامید. دانش آموزان باید مفاهیم این کتاب را به خوبی حفظ کنند و روی آنها تسلط داشته باشند. درس شیمی دوازدهم بیشتر روی مسائل حل کردنی تمرکز دارد و برای تست‌های آن نیاز به مهارت‌های ریاضی نیز دارید. در واقع شیمی دوازدهم مثل شیمی پایه نیست که فقط با حفظ کردن بتوان به سوالاتش پاسخ داد. باید قدرت تحلیل خود را ارتقا دهید و همچنین نمونه سوالات تستی زیادی حل کنید.

به طور کلی می‌توان گفت بهترین روش برای یادگیری و تسلط به درس شیمی آن است که ابتدا مباحث مطرح شده در کتاب درسی را با دقت بخوانید و به تمام شکل‌های کتاب و زیرنویس آنها توجه کنید. جملات مهم را علامت‌گذاری کرده و آنها را به دقت حفظ نمایید. سعی کنید معنی جملات را کاملا بفهمید. پس از اینکه روی کتاب مسلط شدید، باید به جزوه معلم رجوع کنید و نکات اضافی را یاد بگیرید. در نهایت باید کتاب‌های کمک درسی مناسبی تهیه کنید تا هم در جمع‌بندی مباحث کمک‌تان کنند و هم نکات تستی را به شما آموزش بدهند. در ادامه بهترین کتاب‌های کمک درسی شیمی را معرفی می‌کنیم.

معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی شیمی

  • شیمی دوازدهم تست: این کتاب از انتشارات خیلی سبز منبع جامعی از تست‌های شیمی ۳ است که تهیه آن برای دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک و تجربی ضرورت دارد. این کتاب شامل درسنامه کامل به همراه تست‌ها و پاسخنامه تشریحی است و نکات کلیدی زیادی را به دانش آموزان یاد می‌دهد.
  • شیمی پایه کنکور دهم و یازدهم: برای آنکه پایه خود را در درس شیمی تقویت کنید، باید این کتاب از انتشارات خیلی سبز را داشته باشید. با این کتاب نه‌تنها مباحث مختلف سال دهم و یازدهم را به خوبی یاد می‌گیرید، بلکه می‌توانید با تست‌های سطح‌بندی شده و تالیفی، مهارت خود را در تست‌زنی به چالش بکشید.
  • موج آزمون شیمی پایه: این کتاب را انتشارات الگو برای دانش آموزان سال دهم و یازدهم عرضه کرده است. پس از اتمام فصل‌های این کتاب، آزمون‌های کلی ارائه می‌شوند تا دانش آموزان با انواع سوالات تستی آشنا شوند.  
  • حفظیات شیمی لقمه: این کتاب از مجموعه لقمه طلایی انتشارات مهر و ماه کمک زیادی به دانش آموزان می‌کند تا بتوانند حفظیات درس شیمی در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را به خوبی فرا بگیرند. مباحث مطرح شده در این کتاب شامل تصاویر، نمودارها و جدول‌ها می‌شوند.  
  • مسایل شیمی موضوعی: این کتاب هم برای سال‌های دهم تا دوازدهم مناسب است و با ارائه درسنامه‌ها، مثال‌ها و تست‌ها به دانش آموزان کمک می‌کند تا خودشان را برای آزمون سراسری آماده کنند. این کتاب را نیز انتشارات خیلی سبز عرضه کرده است.
  • جمع بندی شیمی جامع کنکور: این کتاب از سری جمع‌بندی شامل تمام حفظیات و نکات مهم درس شیمی در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم می‌شود که علاوه بر ارائه جدول‌ها و نمودارها، سبک‌های مختلف سوالات و تست‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.  
  • شیمی دوازدهم مبتکران: این کتاب که توسط استاد بی‌نظیر شیمی در ایران، بهمن بازرگان تالیف شده است، شامل مجموعه‌ای از تست‎های مهم، کاربردی و کلیدی برای تسلط کامل به درس شیمی در کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی است. پرسش‌های چهارگزینه‌ای این کتاب مجموعه‌ای از تست‌های خلاقانه و تألیفی است تا دانش‌آموزان عزیز را از هرگونه منبع کمک درسی برای درس شیمی بی‌نیاز کند. علاوه بر این درس‌نامه‌های بی‌نظیر این کتاب بدون اضافه گویی دانش‌آموزان را به بهترین شکل ممکن راهنمایی و هدایت می‌کند.

کتاب‌های پرفروش شیمی

کتاب‌های جدید شیمی