بیا از کتابچی بگیر

زیست

زیست شناسی مهمترین درس برای دانش آموزان رشته تجربی است. این درس ضریب بالایی را در کنکور تجربی به خود اختصاص داده و به همین دلیل باید وقت بیشتری را برای تسلط پیدا کردن روی آن صرف کنید. اولین نکته برای موفقیت در درس زیست شناسی علاقه داشتن به این درس است. این درس به قدری جزئیات دارد که نمی‌توان یک بار و برای همیشه پرونده آن را بست. در واقع بهتر است اینطور بگوییم که دانش آموزان رشته تجربی از زمانی که این رشته را انتخاب می‌کنند تا شب امتحان کنکور باید با درس زیست شناسی رفاقت نزدیکی داشته باشند.

داوطلبان کنکور تجربی باید از هر لحظه‌ای برای مطالعه درس زیست و نکات ریز و درشت آن استفاده کنند. مثل سایر دروس، منبع اصلی برای طراحی سوالات زیست شناسی، کتاب درسی است. بنابراین دانش آموزان باید تمام نکات کتاب را با دقت مطالعه کنند و آنها را به ذهن بسپارند. علاوه بر این، توضیحاتی که معلم در کلاس درس راه می‌دهد کمک زیادی به فهم بهتر و یادگیری درس زیست می‌کند.

اما آیا تنها تکیه کردن به کتاب درسی و معلم برای پاسخگویی به تست‌های زیست شناسی کفایت می‌کند؟ پاسخ این سوال منفی است. شما برای آنکه بتوانید به سوالات تستی این درس در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ بدهید باید با نکات تستی زیادی آشنا شده باشید. همچنین وقتی تست‌های زیادی را حل کردید، اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنید و قطعاً اضطراب کمتری سر جلسه امتحان خواهید داشت. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتماً از کتاب‌های کمک درسی مفیدی که برای درس زیست شناسی تهیه شده‌اند استفاده کنید. این کتاب‌ها کمک می‌کنند تا موضوعات گسترده‌ای که از این درس یاد گرفته‌اید را به راحتی جمع‌بندی کنید و آنها را به حافظه بلند مدت خود بسپارید.

زیست شناسی با ضریب ۱۲!

کنکور رشته تجربی در مجموع پنج زیرگروه دارد که ضرایب دروس مختلف در این زیرگروه‌ها متفاوت است. در زیرگروه اول و دوم ضریب درس زیست شناسی برابر با ۴ است و در سه زیرگروه بعدی این درس ضریب ۲ دارد. اما نکته اینجاست که ضرایب دروس اختصاصی سه برابر محاسبه می‌شوند و این یعنی ضریب زیست شناسی در گروه‌های اول و دوم برابر با ۱۲ است. بنابراین اگر می‌خواهید پزشک، دندان پزشک یا داروساز شوید، آب دست‌تان است زمین بگذارید و کتاب زیست شناسی را دریابید!

در ادامه روش‌هایی را برای مطالعه موثرتر درس زیست شناسی معرفی می‌کنیم، اما به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از کتاب‌های کمک درسی مناسب که به وسیله اساتید با تجربه گردآوری شده‌اند، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به شکل بهتری در درس زیست شناسی تسلط پیدا کنید.

روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور سراسری

مهمترین نکته برای داوطلبان کنکور تجربی آن است که باید هر روز درس زیست شناسی را مطالعه کنند. در واقع باید یک چهارم از کل حجم مطالعه دانش آموزان برای آمادگی در کنکور، به زیست شناسی اختصاص یابد. نکته مهم در این رابطه آن است که پس از مطالعه باید مباحث را خلاصه نویسی کنید. این خلاصه نویسی به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از کلیات هر درس داشته باشید و در دفعات بعدی که می‌خواهید آن درس را مرور کنید، مفاهیم را سریع‌تر دریافت نمایید.

بهتر است درس زیست شناسی به صورت موضوعی مطالعه شود. اما متاسفانه در کتاب درسی همه موضوعات به ترتیب و کنار هم قرار نگرفتند. به همین دلیل کتاب‌های کمک درسی که این موضوعات را به صورت منسجم و یک‌جا ارائه کرده‌اند، می‌توانند بسیار مفید باشند.

از عکس‌های کتاب درسی به هیچ وجه غافل نشوید. ممکن است گاهی فقط یک عکس در کتاب چاپ شده باشد و توضیح خاصی در کنار آن عکس دیده نشود، اما طراحان سوال کنکور از همان تصویر نکات زیادی بیرون می‌کشند و در تست‌ها استفاده می‌کنند. اینجا هم اهمیت کتاب‌های کمک درسی که درباره تصاویر کتاب زیست شناسی توضیح داده‌اند مشخص می‌شود.

در هنگام مطالعه زیست شناسی باید به یک نکته دیگر نیز توجه داشته باشید. در سال‌های اخیر قیدها نقش بسیار پررنگی در سوالات تستی کنکور پیدا کرده‌اند. منظورمان کلماتی مثل «بعضی»، «همه»، «همیشه»، «اغلب» و … هستند. موقع مطالعه باید به این قیدها توجه ویژه‌ای داشته باشید. مثلاً ممکن است در کتاب نوشته شده باشد که «اغلب پرندگان تخم‌گذار هستند»، اما در تست کنکور گفته می‌شود «همه پرندگان تخم گذار هستند» که یک جمله نادرست است و می‌تواند داوطلبان را گمراه کند.

معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی زیست شناسی

  • زیست شناسی دوازدهم تست: این کتاب از انتشارات خیلی سبز دارای بخش‌های مختلفی است. دانش آموزان با تهیه این کتاب می‌توانند با تست‌های درس زیست شناسی سال دوازدهم آشنا شوند و به کمک پاسخنامه تشریحی، نکات زیادی را یاد بگیرند.  
  • زیست شناسی دهم و یازدهم: این کتاب که باز هم خیلی سبز آن را منتشر کرده، جامع‌ترین بانک تست‌های زیست شناسی پایه را ارائه می‌کند. در این کتاب همچنین می‌توانید شاهد درسنامه مختصر و پاسخنامه تشریحی تست‌ها باشید.
  • عبارت‌های کلیدی زیست لقمه: این کتاب از سری لقمه طلایی انتشارات مهر و ماه است که به ارائه قیدها، واژه‌ها و نکات مهم می‌پردازد.
  • زیست شناسی تصویری جامع کنکور لقمه: این کتاب را انتشارات مهر و ماه عرضه کرده و در آن به ارائه توضیحات درباره تصاویر کتاب‌های درسی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم پرداخته است.
  • زیست دوازدهم آبی: اگر به دنبال یک منبع کامل برای تست‌های درس زیست شناسی ۳ هستید این کتاب از انتشارات قلم‌چی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

کتاب‌های پرفروش زیست

کتاب‌های جدید زیست