بیا از کتابچی بگیر

آزمون تافل (TOEFL)

کتاب‌های آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل TOEFL (Test of English as a Foreign Language) یکی از آزمون‌های معتبر جهان است که تقریباً در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود و در صورت کسب نمرهٔ قابل قبول این آزمون متقاضیان می‌توانند از آن در جهت اهداف خود نظیر مهاجرت شغلی و یا تحصیلی استفاده کنند. از آن‌جایی که آزمون تافل تقریباً معتبرترین آزمون در بین آزمون‌های بین‌المللی است و حتی اگر شما قصد مهاجرت هم نداشته باشید شرکت در این آزمون و کسب نمرهٔ مناسب می‌تواند نکتهٔ مثبت و تاثیرگذاری در رزومهٔ شما شکل دهد. نمره آزمون تافل تقریباً در بیش از نه هزار دانشگاه در سطح جهان اعتبار داشته و همین ویژگی تافل را به یکی از معتبرترین آزمون‌ها تبدیل کرده است.

ثبت نام در آزمون تافل و نحوهٔ برگزاری آزمون

برای ثبت نام در آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده، به بخش TOEFL بروید و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید، و سپس مراحل پرداخت هزینه تافل را انجام دهید. هزینه آزمون تافل با توجه به کشورِ فرد متقاضی متفاوت است؛ در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران حدوداً ۲۴۰ دلار است.

پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحلهٔ بعد شما می‌توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه‌هایی که در پیش روی شما قراردارد انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی و بعد از پرداخت آزمون تافل، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید. اعتبار آزمون تافل به‌صورت رسمی دو سال است، به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد؛ اما در صورت گذشتن این مدت باید مجددا در آزمون شرکت کرده و نمرهٔ جدیدی را کسب نمایید. آزمون تافل در ایران به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود، البته شما برای شرکت در این آزمون می‌بایست به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان تقریبی این آزمون سه ساعت و نیم خواهد بود، پس از گذشت دو ساعت از آزمون و اتمام بخش Listening شرکت‌کنندگان در آزمون یک فرصت ده دقیقه‌ای برای استراحت خواهند داشت. برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه در روزی جدا از آزمون اصلی برگزار می‌شود، بخش Speaking تافل در یک روز با سایر بخش‌ها انجام شده و ارزیابی تمامی مهارت‌ها در آزمون تافل در یک روز صورت می‌گیرد و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌شود.

 ساختار کلی امتحان تافل چیست؟

این آزمون از چهار بخش Reading, Listening, Speaking, Writing تشکیل‌شده است و شرکت‌کنندگان در این آزمون پس از گذراندن دو بخش اول (Reading, Listening) و پس از یک استراحت ده‌دقیقه‌ای برای دو بخش بعدی آماده می‌شوند.

بخش اول: TOEFL Reading

در بخش Reading یا همان مهارت خواندن شما با تقریباً ده سبکِ سؤالی روبرو خواهید بود که در صورت شناخت کافی از انواع سؤالات این بخش می‌توانید با آمادگی بیشتری برای کسب نمرهٔ مورد نظر اقدام نمایید. در این بخش شما به‌عنوان شرکت‌کننده در این آزمون بین ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه فرصت خواهید داشت که در این زمان باید پس از مطالعه سه تا پنج متن به سؤالاتی پاسخ دهید، تعداد این سؤالات متغیر است و بسته به محتوایِ متن‌ها کم یا زیاد می‌شود.

بخش دوم: TOEFL Listening

بخش Listening همان بخش شنیداری آزمون تافل است که زمانی معادل ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می‌شود. در این زمان شما شنوندهٔ ۶ الی ۹ فایل صوتی خواهید بود و با توجه به شنیده‌های خود پاسخگوی سؤالات هستید.

بخش سوم: TOEFL Speaking

بخش مکالمهٔ آزمون تافل تنها ۲۰ دقیقه از زمان کلی آزمون شما را خواهد گرفت، در این بخش شرکت‌کنندگان در آزمون باید به شش سؤال پاسخ دهند که دو سؤال اول سؤال‌های مستقل (Independent) و چهار سؤال بعدی سؤال‌های تلفیقی (Integrated) هستند؛ سؤالات تلفیقی چهار سؤالی هستند که شرکت‌کننده با توجه به دو بخش پیشین یعنی Listening و Reading به آن‌ها پاسخ خواهد داد به همین سبب پیشنهاد می‌شود در هنگام جوابگویی به این دو بخش رویکردی برای بخش اسپیکینگ هم در نظر داشته باشید.

بخش چهارم: TOEFL Writing

بخش رایتینگ مستقل آزمون تافل ۲۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می‌شود. در بخش رایتینگ آزمون تافل شرکت‌کنندگان با دو سؤال روبرو هستند که دسته‌بندی آن‌ها همانند سؤالات بخش اسپیکینگ است، یعنی دو نوع Independent و Integrated یا همان مستقل و تلفیقی. برای سؤال اول معمولاً شما با سؤال تلفیقی روبرو خواهید شد که این سؤال سه مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ شما را مورد سنجش قرار می‌دهد. شما متنی چهار پاراگرافی را مطالعه خواهید کرد و پس از آن شنوندهٔ صحبت‌های یک استاد دربارهٔ همان متن خواهید بود و پس از آن باید در بیست دقیقه بنویسید که نظر استاد دربارهٔ متن چیست و دلایل استاد برای تصدیق و یا رد متن چه بوده است. سؤال دوم شما در بخش رایتینگ سؤال مستقل است، در این بخش از شما خواسته می‌شود با توجه به موضوع درخواستی انشایی دربارهٔ آن بنویسید. نکتهٔ مؤثر دیگر در کسب نمرهٔ حداکثری در بخش رایتینگ امتحان تافل این موضوع است که مهارت تایپ انگلیسی به شما کمک شایانی خواهد کرد. موضوعات مورد بحث در بخش رایتینگ تلفیقی عمدتاً پیرامون موضوعات زیر بوده است: موضوعات هنری نظیرِ معماری، طراحی، عکاسی، ادبیات، موسیقی.  موضوعات علوم طبیعی مانندِ میکروب‌شناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بیوشیمی. موضوعات علم فیزیک، هواشناسی، ستاره‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی، کامپیوتر.  هم‌چنین موضوعاتی پیرامون روانشناسی، تجارت و بازاریابی، آموزش، زبان‌شناسی و… از موضوعاتی هستند که در این بخش با آن‌ها روبرو خواهید شد.

نمره دهی و اعتبار نمرات مدرک تافل

آزمون تافل هم مانند آزمون آیلتس نمرهٔ قبولی یا رد ندارد و شما با توجه به دانش خود نمره‌ای را میان ۰ تا ۱۲۰ کسب خواهید کرد، محدوده نمره TOEFL بین ۰ تا ۱۲۰ برای کل آزمون و ۰-۳۰ برای بخش‌های مختلف است. کمترین نمرهٔ TOEFL شما می‌تواند نمره ۰ باشد و بالاترین امتیاز TOEFL شما می‌تواند نمره ۱۲۰ باشد. علاوه بر نمره کل TOEFL شما، گزارش نمره شما نمرات هر بخش را به‌صورت مجزا نشان می‌دهد. هر یک از چهار بخش آزمون ریدینگ، لیسینیگ، اسپیکینگ و رایتینگ از حداقل ۰ امتیاز تا حداکثر ۳۰ امتیاز دارد که این نمره با توجه به برنامه و هدف شما از شرکت در آزمون دارای ارزش می‌شود. برای اینکه بتوانید برای نمرهٔ هدف خود برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت دهید علاوه بر استفاده از راهنمایی مشاوران حتماً پیش از آزمون، دانشگاه مورد نظر خود را شناسایی کرده و نمرهٔ موردنظرشان را جویا شوید.

کتاب‌های پرفروش تافل (TOEFL)

کتاب‌های جدید تافل (TOEFL)