بیا از کتابچی بگیر

ژانر موسیقی

کتاب‌های ژانر موسیقی

افراد زیادی در زمینه موسیقی فعالیت می‌کنند یا در مورد آن اطلاعات کسب می‌کنند. این افراد برای تأمین نیاز خود در این بخش به سراغ کتاب‌هایی با ژانر موسیقی می‌روند. سبک‌های موسیقی در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است و همین امر نیز باعث شده تا کتاب‌های زیادی در مورد ژانر موسیقی نگارش شود. معمولا نویسندگان این کتاب‌ها، موسیقی‌دانان بزرگی هستند که توانسته‌اند ابتدا تمام ابعاد موسیقی را بشناسند یا در یک سبک خاص، مهارت کافی داشته باشند.

ژانر موسیقی چیست؟

شاید در گذشته، نگارش کتاب بر اساس سلیقه فردی بود و کمتر کسی به ژانرهای مختلف در نگارش دقت می‌کرد. همچنین ممکن بود یک کتاب از ژانرهای متفاوتی به وجود آمده باشد. امروزه افرادی که به سمت کتاب‌خوانی می‌روند، با توجه به علاقه خود ژانرهای خاصی را می‌پسندند که با سلیقه آن‌ها جور باشد.

ژانر موسیقی نیز یکی از سبک‌های نگارش است. همان‌طور که از نام این ژانر پیداست، در مورد موسیقی و عوامل مربوط به آن بحث می‌شود.

ژانر موسیقی ممکن است در زمینه نت‌های موسیقی، سبک، موسیقی‌دانان، آموزش موسیقی، تاریخچه موسیقی و غیره بحث کند. این‌گونه که مشخص است، کتاب‌هایی در این سبک تخصصی هستند و گروه خاصی از آن‌ها بهره می‌برند.

موسیقی یک کار لطیف است و نویسنده‌هایی که ژانر موسیقی را می‌پسندند باید بتوانند این حساسیت و دقت را در نگارش خود نشان دهند؛ اما چه افرادی از کتاب‌هایی با ژانر موسیقی استقبال می‌کنند؟

متقاضیان ژانر موسیقی چه گروهی هستند؟

کتاب‌هایی که چاپ می‌شوند هر کدام بسته به ژانری که دارند برای گروه خاصی از جامعه طراحی می‌شوند. هر چند برخی از ژانرها عمومی هستند ولی موسیقی تقریبا گروهی خاص را به عنوان مخاطب می‌شناسد و ممکن است عموم مردم به آن علاقه نشان ندهند.

کسانی که به ژانر موسیقی علاقه دارند، معمولا افرادی هستند که در این زمینه اطلاعات یا فعالیت خاصی دارند. ممکن است کسانی که قصد آموزش موسیقی دارند، از این کتاب‌ها برای بالا بردن اطلاعات خود استفاده کنند. همچنین افرادی مانند موسیقی‌دانان که می‌خواهند سبک‌های جدید را فراگیرند یا سبک مورد استفاده خود را بهتر اجرا کنند، مخاطبان کتاب‌هایی با ژانر موسیقی هستند.

هر چند موسیقی از گذشته تا کنون همیشه همراه انسان بوده است و از آن بهره‌های فراوان برده است ولی اخیرا علاقه به آن بیشتر شده است و تمام ابعاد زندگی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. از این رو مطالعاتی در مورد موسیقی صورت می‌گیرد که وسعت بالایی دارد و حتی به مرور سبک‌های جدید به وجود می‌آیند که نیازمند بررسی بیشتر هستند. به همین علت روز به روز کتاب‌هایی در این زمینه چاپ می‌شوند و سبک‌های جدید را به علاقه‌مندان می‌شناسانند.

تحولات ژانر موسیقی از گذشته تاکنون

در گذشته بیشتر کتاب‌هایی که در زمینه موسیقی نوشته می‌شد، به شناخت سبک‌های کلاسیک و نت‌های موسیقی می‌پرداخت. اما امروزه این بخش به شدت مورد توجه قرار گرفته است و سبک‌های پیچیده‌ای نیز پا به عرصه وجود گذاشته‌اند. از این رو می‌توان گفت کتاب‌هایی که اخیرا در مورد موسیقی نوشته شده‌اند، هم تنوع بیشتری دارند هم آموزش‌هایی با شکل‌های پیچیده‌تر را در خود دارند.

علاوه بر این تاریخچه‌ها و تحولات موسیقی نیز در دهه گذشته بیشتر مورد توجه واقع شده‌اند و کتاب‌های غنی نیز در این زمینه نوشته شده‌اند.

کتاب‌های ژانر موسیقی و نویسندگان آن ها

کتاب‌هایی که در زمینه موسیقی نوشته شده‌اند، بسیار متنوع‌اند. این کتاب‌ها از نویسندگان ایرانی و خارجی به چاپ رسیده است. موسیقی‌های کلاسیک ایرانی نیز در برخی کتاب‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

برخی از این کتاب‌ها آموزشی هستند و برخی نیز تاریخچه موسیقی خاصی را در بر دارند. تعدادی از این کتاب‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • کتاب ردیف میرزاعبدالله برای کسانی است که با موسیقی ایرانی سروکار دارند و می‌خواهند در زمینه نت و آهنگسازی فعالیت کنند. در این کتاب، نت‌های موسیقی به طور کامل معرفی می‌شوند و با کسب این اطلاعات می‌توان به صورت آزاد اقدام به آهنگسازی حرفه‌ای کرد.
  • کتاب بیان اندیشه در موسیقی نوشته سیدنی فینکشتاین: این کتاب تاریخ موسیقی را در اروپا و آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد و تحولات موسیقی را نشان می‌دهد. این کتاب بسیار جامع است و برای افرادی که به تاریخچه موسیقی علاقه دارند گزینه مناسبی است و به زبان‌های مختلفی نیز ترجمه شده است.
  • سرگذشت موسیقی راک از پیتر ویک نیز برای کسانی که به موسیقی‌های جدید و مدرن علاقه‌مند هستند مناسب است. این موسیقیدان آلمانی موسیقی راک را مورد بررسی قرار داده است و به علت این که موسیقی در این زمینه این سال‌ها بیشتر مورد توجه جوانان قرار گرفته، کتاب او به چندین زبان از جمله فارسی ترجمه شده است.
  • در ایران نیز افرادی مانند رضا جدیدی، پیمان پور شکیبایی، بهرنگ نبی زاده و غیره در زمینه ژانر موسیقی اقدام به نگارش کتاب‌هایی کرده‌اند که به شناخت موسیقی ایرانی و سبک‌های جدید و قدیم می‌انجامد.

برخی از کتاب‌های ژانر موسیقی کاملا تخصصی هستند و در صورتی می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد که اطلاعات زمینه‌ای در مورد موسیقی داشت.

کتاب‌های پرفروش موسیقی

کتاب‌های جدید موسیقی