بیا از کتابچی بگیر

شب امتحان خیلی سبز

کتاب‌های شب امتحان خیلی سبز

در حال حاضر هیچ‌کس از اهمیت کتاب‌های درسی غافل نیست. اما هم دانش‌آموزان و هم والدین به خوبی می‌دانند که برای موفق شدن در امتحانات نهایی و آزمون سراسری نمی‌توان فقط به کتاب درسی اکتفا کرد. بنابراین برای موفقیت در امتحانات نوبت اول و نوبت دوم، منبع مناسبی انتخاب کرد. یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان در زمان امتحانات، یافتن نمونه سؤال‌های استاندارد برای آمادگی بیشتر جهت حضور در جلسه امتحان است. در این راستا کتاب‌های زیادی به چاپ رسیده است که یکی از این دسته کتاب‌ها، سری کتاب‌های «شب امتحان» انتشارات خیلی سبز است. این کتاب‌ها به طور تقریبی دارای ۷۰ صفحه و حاوی نمونه سؤالات امتحانی سال‌های گذشته است که برای مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم به چاپ رسیده است.

ویژگی کتاب‌های شب امتحان انتشارات خیلی سبز

همان طور که از اسم این کتاب‌ها مشخص است، برای شب امتحان و نهایتاً روزهای قبل از امتحان طراحی شده‌اند. با توجه به حجم بسیار کم این کتاب‌ها، می‌توانند در ایام امتحانات نقش مؤثری در موفقیت دانش‌آموزان ایفا کنند. امتحانات پایانی در پایه‌های نهم و دوازدهم، حساس‌تر از سایر پایه‌ها است. امتحانات نهمی‌ها به این دلیل اهمیت دارد که نمرات آن‌ها در امتحانات نوبت اول و دوم، تأثیر بسیار زیادی در هدایت تحصیلی خواهد داشت. امتحانات نهایی (نوبت دوم) دوازدهم نیز با توجه به حداکثر ۳۰ درصد تأثیر مثبتی که در کنکور دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین پیشنهاد می‌شود این دانش‌آموزان حتماً این نوع کتاب‌ها را تهیه و استفاده کنند. در ادامه به توضیح بخش‌های مختلف کتاب‌های شب امتحان خیلی سبز خواهیم پرداخت؛ که عبارت‌اند از:

  • بارم‌بندی: بارم‌بندی فصل‌های مختلف در امتحانات، هرساله برای همهٔ دروس و پایه‌ها توسط وزارت آموزش و پرورش ارائه می‌شود. دبیران موظف‌اند که بر اساس این بارم‌بندی، سؤالات نوبت اول و دوم را طرح کنند. اگر دانش‌آموزان از این بارم‌بندی مطلع باشند، می‌توانند زمان خود را به درستی بین فصول مختلف هر درس تقسیم کنند. به عبارت دیگر متوجه خواهند شد برای کدام فصول اهمیت بیشتر قائل شوند و کدام کمتر. به همین منظور در ابتدای هر کتاب از سری کتاب‌های شب امتحان خیلی سبز، جدول بارم‌بندی امتحانات نوبت اول و دوم ارائه شده است.
  • آزمون‌های نوبت اول: امتحانات نوبت اول که در دی ماه هر سال برگزار می‌شود، حدوداً نیمی از مباحث هر کتاب را در برمی‌گیرد. ۴ یا ۵ آزمون اول هر یک از کتاب‌های شب امتحان، مرتبط با مباحث امتحان نوبت اول است. دو آزمون ابتدایی نوبت اول به صورت طبقه‌بندی شده ارائه شده است. به این معنا که سؤالات هر فصل از هم جدا شده‌اند. در آزمون‌های طبقه‌بندی شده برای هر سؤال نکات مشاوره‌ای آورده شده که با رنگ صورتی و با لحنی عامیانه در کنار صورت سؤال نوشته شده است. برای مثال در سؤال آخر آزمون اول کتاب شب امتحان «حسابان دوازدهم» داریم: «باید نموداری بکشی که همهٔ شرط‌ها را داشته باشه. احتیاجی به ضابطهٔ نمودار نیست. » سایر آزمون‌های نوبت اول نیز به صورت طبقه‌بندی نشده (سؤالات فصول مختلف جدا نشده و نکات مشاوره‌ای نیز بیان نشده است) مطرح شده که شرایط یک امتحان را در ذهن دانش‌آموز تداعی کند.
  • آزمون‌های نوبت دوم: امتحانات نوبت دوم که اهمیت بیشتری نسبت به امتحانت نوبت اول دارد (دلیل این اهمیت را در جدول «نحوهٔ محاسبهٔ نمرهٔ نهایی هر درس» خواهید دید) در خرداد ماه برگزار می‌شود و سؤالات مطرح شده در این امتحانات از مباحث کل کتاب است. در کتاب شب امتحان، این بخش نیز مانند امتحانات نوبت اول به دو بخش طبقه‌بندی شده و طبقه‌بندی نشده تقسیم می‌شود. در همهٔ آزمون‌های موجود در کتاب، بارم هر سؤال مشخص شده است. جدول زیر اهمیت هر یک از نمرات موجود در کارنامه را مشخص می‌کند.

  • پاسخنامه تشریحی آزمون‌ها: یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در کتاب‌های شب امتحان، پاسخنامه تشریحی آن‌ها است. دانش‌آموزان در این بخش می‌توانند پاسخ هر سؤال را با توضیحات کافی مشاهده کنند. نکاتی که در این بخش ارائه می‌شود کمک می‌کند تا در صورت مواجه شدن با سؤالات مشابه نیز دانش‌آموزان توانایی پاسخگویی داشته باشند.
  • درسنامه شب امتحان:  شب امتحان زمان یادگیری مفاهیم عمیق نیست. بنابراین درسنامه شب امتحانی باید مختصر و مفید باشد و فقط به بیان موضوعات اصلی و مهم بپردازد. درسنامه‌های کتاب شب امتحان به تفکیک درس یا فصل ارائه شده‌اند و برای دروس محاسباتی مانند ریاضی، فیزیک و… همراه با مثال‌های آموزنده است. دانش‌آموزان در این بخش می‌توانند آموخته‌های خود را جمع‌بندی کنند. مرور این درسنامه‌ها در ساعت‌های منتهی به امتحان در بهبود نمره بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

کتاب‌های پرفروش شب امتحان

کتاب‌های جدید شب امتحان