بیا از کتابچی بگیر

مدرسه زندگی هنوز

کتاب‌های مدرسه زندگی هنوز

سری کتاب‌های مدرسه زندگی مجموعه آثاری است که توسط آلن دوباتن به رشته تحریر در آمده و به همت نشر هنوز به چاپ رسیده است. مدرسه زندگی در اصل نام موسسه‌ای است که به وسیله نویسنده ابتدا در لندن و پس از آن در شهرهایی نظیر آمستردام، ملبورن و پاریس افتتاح شده است. موسسه مذکور وظیفه برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی را عهده دار شده که در آن‌ها به سوالاتی اساسی پرداخته می‌شود. پرسش‌هایی نظیر:

- چگونه می‌توان حرفه رضایت بخشی داشت؟

- بررسی تأثیرات گذشته افراد در زندگی کنونی آن‌ها!

- روش‌های موثر در ایجاد روابط قابل قبول با سایرین

- روش مدیریت روابط عاطفی و احساسی

سری کتاب‌های مدرسه زندگی در واقع، متن سخنرانی‌ها و جزواتی است که در موسسه مذکور شنیده و خوانده می‌شوند. این مجموعه، سری نخست از دو مجموعه پی در پی با عنوان جعبه ابزار زندگی است. نثر این کتاب‌ها آن چنان ساده و روان است که کم حوصله‌ترین خوانندگان را نیز به خود جلب می‌کند. این ساده نویسی به خواننده کمک می‌کند تا بتواند مطالب کتاب را در هر زمان و مکانی دنبال کند.

درباره کتاب‌های مدرسه زندگی

آلن دوباتن در سری کتاب‌های مدرسه زندگی موفق شده تا فلسفه را از حالت انتزاعی خود خارج کرده و به اتفاقات جاری زندگی پیوند دهد. این مجموعه کتاب با تکیه بر آموزه‌هایی نظیر فلسفه، ادبیات، روانشناسی و هنر در بررسی موضوعاتی از قبیل، رابطه عاطفی، ازدواج، پیدا کردن شغل مناسب و شکست‌ها و پیروزی‌های پیش روی هر یک به شکلی موفق عمل می‌کند.

مطالعه سری کتاب‌های مدرسه زندگی به خواننده کمک می‌کند تا نقاط عطف و مسائل کلیدی زندگی خود را به دقت واکاوی کرده و در روح و جان خود به مکاشفه‌ای عمیق بپردازد. نویسنده در مجموعه آثار خود، چالش‌های هر یک از این موضوعات و روش برخورد با آن‌ها را مشخص می‌کند. ایجاد انگیزه لازم برای رویرویی با چالش‌ها و به کار گیری راه کارهای ساده‌ای که توسط دوباتن و همکاران او ارائه می‌شوند از جمله مزایای کتمان ناپذیر مطالعه این مجموعه کتاب به شمار می‌روند.

نگاه کتاب به مسائل عاطفی

اغلب مشکلات جاری ما از ناتوانی در خودشناسی و همین طور عدم توانایی شناخت دیگران ناشی می‌شود. سری کتاب‌های مدرسه زندگی به ما کمک می‌کنند تا خویشن خویش را بهتر بشناسیم. نویسنده در این آثار با بررسی معضلات ناشی از دوران کودکی و سرخوردگی‌های ما درباره عملکرد روابط عاشقانه و لزوم برقراری دیالوگ صحبت می‌کند.

علاوه بر این، دوباتن در سری کتاب‌های مدرسه زندگی به موضوع غریزه و اشتباه گرفتن آن با عشق می‌پردازد. نویسنده در این مجموعه آثار تأکید می‌کند که عشق‌های یک جانبه و انتخاب‌های نادرست از جمله مواردی هستند که از نا به سامانی‌ها و سرخوردگی‌های کودکی ما سرچشمه می‌گیرند.

نگاه کتاب به اعتماد به نفس

موضوع اعتماد به نفس هم یکی از مهم‌ترین مواردی است که در سری کتاب‌های مدرسه زندگی به آن پرداخته شده است. نویسنده در ابتدای کار، مفهوم اعتماد به نفس را به روشنی تشریح کرده و کاربردهای عملی آن را در زندگی روزمره بررسی می‌کند. علیرغم نگاه اکثریت جامعه به این موضوع، از نظر نویسنده، اعتماد به نفس بیش از هر زمان دیگری در مواقع شکست قدرت خود را نشان می‌دهد.

نگاه کتاب به اخبار روز و نقش آن در زندگی افراد

نظر نویسنده درباره اخبار روز و دریافت آن‌ها تأمل برانگیز و جالب است. به عقیده دوباتن، تبادل و انتشار دقیق خبرها از ملزومات زندگی و از ویژگی‌های یک جامعه دموکراتیک است؛ با این حال، هجوم اطلاعات غیر مرتبط و گاه دستکاری شده ممکن است بینش سیاسی و اجتماعی افراد جامعه را مختل کرده و راه را برای دیکتاتوری هموار کند.

از نظر نویسنده، دنبال کردن بیش از اندازه اخبار می‌تواند بر روابط انسانی و زندگی عادی بشر تأثیر نادرستی داشته باشد. چنان که در اغلب مواقع این امر سبب می‌شود تا از موهبت‌های قابل دستیابی از قبیل، معاشرت با افراد و ایجاد فضای گفت و شنود غافل شویم.

درباره نویسنده آلن دوباتن

آلن دوباتن یک نویسنده، فیلسوف و مجری تلویزیون به نام سوئیسی و ساکن انگلیس است. دوباتن در آثار خود همواره بر آن است که موضوعات گوناگون و ارتباط آن‌ها با مسائل روزمره را با روشی فلسفی ارزیابی کند. او کتاب‌هایی نظیر «جستارهایی در باب عشق»، «تسلی بخشی‌های فلسفه» و «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند» را در کارنامه خود دارد. کتاب جستارهایی در باب عشق با فروشی معادل دو میلیون نسخه دوباتن را به شهرت رساند. این نویسنده چیره دست در سال ۲۰۰۸ میلادی مدرسه زندگی را با هدف ارائه شیوه‌های جدید آموزش بنیان نهاد.

طرز تفکر عمیق و چند بعدی دوباتن به او کمک کرده تا بتواند مهم‌ترین مسائل فلسفی و راه کارهای موثر در بهبود زندگی را با زبانی بسیار ساده در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار دهد. آثار این نویسنده موفق در حال حاضر در کلیه کتابفروشی‌ها قابل دستیابی است.

ویژگی آثار آلن دوباتن

روش داستان گویی دوباتن و نثر روایی کتاب‌های او از جمله ویژگی‌های بارزی است که آثار این نویسنده توانا را از سایر نوشته‌های مشابه متمایز می‌کند. شیوه نگارش دوباتن و پرداختن آن به مسائل جاری زندگی خواننده را مجذوب خود می‌کند. توانایی برقراری ارتباط با همه سطوح و رده‌های اجتماعی از دیگر مشخصه‌های بارز آثار دوباتن به شمار می‌رود.

اگر شما هم در زمره علاقه مندان به فلسفه قرار دارید، یا اگر از جمله کسانی هستید که برای بهبود شرایط زندگی خود به دنبال راه کارهای عملی و مناسبی هستید، بهتر است آثار آلن دوباتن و به ویژه، سری کتاب‌های مدرسه زندگی را تهیه و مطالعه کنید.

کتاب‌های پرفروش مدرسه زندگی

کتاب‌های جدید مدرسه زندگی