بیا از کتابچی بگیر

ادبیات فارسی

ادبیات فارسی جزو آن دسته از درس‌هایی است که با داشتن مباحث متعدد، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. به همین خاطر دانش آموزان باید در یادگیری این درس نهایت دقت و تلاش خود را به کار بگیرند و همچنین از منابع کمک درسی استفاده کنند. برای آنکه در بحث معنی لغات، املای واژگان، تاریخ ادبیات، آرایه‌های ادبی، قرابت معنایی و سایر مباحث ادبیات فارسی به تسلط دست پیدا کنید، باید علاوه بر مطالب مطرح شده در کتاب‌های درسی، نکات تستی را نیز بلد باشید.

به خاطر گستردگی مباحث ادبیات فارسی، بهتر است این درس را به صورت مبحثی یاد بگیرید. به همین خاطر روش درس به درس که در کتاب‌های مدرسه ارائه شده است، جهت آمادگی برای امتحان کنکور کارایی چندانی ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که حتماً از کتاب‌های کمک درسی که به طور تخصصی هر کدام از این مباحث را آموزش می‌دهند استفاده کنید. در ادامه تعدادی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کمک درسی ادبیات فارسی را معرفی می‌کنیم، اما قبل از آن بیایید کمی بیشتر با این رشته و اهمیت آن در کنکور آشنا شویم.

ضریب ادبیات فارسی در کنکور و مباحث مختلف این درس

درس ادبیات فارسی در کنکور دارای ضریب ۴ است که همین موضوع به خوبی اهمیت این درس را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که باید مباحث ادبیات فارسی را به صورت کامل یاد بگیرید و روی حل تست‌های آن تسلط پیدا کنید. به صورت کلی مباحث این درس عبارتند از: آرایه‌های ادبی، زبان فارسی، املا، تاریخ ادبیات، قرابت معنایی و معنی.

از بحث آرایه‌های ادبی سه سوال در آزمون سراسری مطرح می‌شود. به همین شکل زبان فارسی ۵ سوال، املا ۲ سوال، تاریخ ادبیات ۳ سوال، قرابت معنایی ۹ سوال و معنی ۳ سوال را به خود اختصاص داده‌اند. باید به این نکته هم توجه داشته باشید که تمام مباحث ادبیات فارسی دارای پیوستگی هستند و یادگیری یک مبحث کمک می‌کند که روی مباحث دیگر نیز تسلط پیدا کنید. بنابراین به هیچ وجه نباید به فکر حذف کردن یکی از این مباحث باشید.

روش مطالعه درس ادبیات فارسی برای کنکور

همان‌طور که گفتیم درس ادبیات فارسی را باید مبحث به مبحث دنبال کنید. روش یادگیری هر کدام از این مباحث و تسلط پیدا کردن روی تست‌های آن متفاوت با دیگری است. برای مثال در بحث قرابت معنایی باید تمام شعرهای کتاب درسی را با دقت و با توجه به معانی آنها مطالعه کنید. در واقع بهتر است هر روز زمانی را به خواندن این شعرها اختصاص دهید تا کاملاً در ذهن شما جای بگیرند. برای آنکه بتوانید ۹ تست قرابت معنایی را به درستی پاسخ بدهید، بهتر است نکات مطرح شده در کتاب‌های کمک درسی را با دقت مطالعه کنید.

معمولاً دانش آموزان می‌گویند که تست‌های مبحث آرایه‌های ادبی جزو سخت‌ترین سوالات ادبیات هستند. بهترین راه برای غلبه کردن بر این تست‌ها، تمرین زیاد است. هر چه بیشتر تست بزنید و پاسخ‌های تشریحی آنها را با دقت بخوانید، مهارت بیشتری در بحث آرایه‌های ادبی پیدا می‌کنید و نکات ریز و درشت زیادی را یاد می‌گیرید.

یکی از موارد مهم در یادگیری درس ادبیات فارسی توجه به مباحث حفظی این درس است. معنی لغات و املای آنها دو مبحثی هستند که به نکته تستی خاصی نیاز ندارند و فقط باید آنها را کاملا حفظ کنید. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم که از کتاب‌های کمک درسی که در آنها لغات به همراه معنی‌شان به صورت دسته‌بندی شده ارائه شده‌اند، استفاده کنید.

معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی ادبیات فارسی

  • کتاب‌های مبحثی الگو: کتاب‌های مبحثی انتشارات الگو یکی از بهترین منابع کمک درسی برای یادگیری درس ادبیات فارسی هستند. در این کتاب‌ها، تمام مباحث این درس به صورت جداگانه آموزش داده می‌شوند و تست‌های زیادی هم برای هر کدام از آنها ارائه شده است. این کتاب‌ها مجموعا ۱۰ جلد هستند که پنج جلد مربوط به نظام قدیم آموزشی می‌شوند و پنج جلد دیگر بر اساس نظام جدید تهیه شده‌اند.
  • ادبیات فارسی دوازدهم تست: این کتاب از انتشارات خیلی سبز درسنامه‌های مختصر و مفیدی دارد و با ارائه تست‌های زیاد و پاسخنامه تشریحی برای آنها، به یک منبع کامل از نمونه سوالات درس ادبیات فارسی پایه دوازدهم تبدیل شده است.
  • آرایه‌های ادبی: انتشارات دریافت در زمینه عرضه کتاب‌های کمک درسی ادبیات فارسی سابقه درخشانی دارد. کتاب آرایه‌های ادبی این ناشر مثل یک معلم خصوصی، همه آرایه‌های ادبی را به شما آموزش می‌دهد و سپس با ارائه تمرین‌های مناسب کمک می‌کند تا تسلط شما روی این مبحث افزایش یابد.  
  • دستور زبان فارسی نظام جدید: این کتاب را هم انتشارات دریافت عرضه کرده است و در آن علاوه بر آموزش کامل مباحث دستور زبان فارسی، سوالات چهار گزینه‌ای نیز ارائه شده که دارای طبقه‌بندی از سطح آسان به دشوار هستند.
  • لغت و املای فارسی لقمه: این کتاب از مجموعه لقمه طلایی انتشارات مهر و ماه است و با تهیه آن علاوه بر مباحث لغت و املای فارسی، می‌توانید به مجموعه‌ای از نکات مربوط به مبحث تاریخ ادبیات نیز دسترسی داشته باشید.

کتاب‌های پرفروش ادبیات فارسی

کتاب‌های جدید ادبیات فارسی