ژانر ورزشی

کتاب‌های ژانر ورزشی

ژانر ورزشی یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ژانرهای دنیای امروز است که در قالب فیلم، کتاب، داستان و… برای دوستداران این حوزه تولید و ساخته می‌شود. این نوع از ژانرها دسته گسترده‌ای از حیطه ورزش را در بر می‌گیرند.

در زمان‌های گذشته ورزش بیشتر دارای جنبه سرگرمی و تفریحی بود ولی امروزه در قالب یک حرفه و فعالیت در بین مردم خود نمایی می‌کند و مردم زمان و هزینه خود را چه به عنوان یک تماشاگر یا چه به عنوان یک شرکت کننده صرف ورزش می‌کنند. طیف وسیعی از رشته‌ها در ورزش وجود دارند از فوتبال و بسکتبال و والیبال گرفته تا ورزش‌های تناسب اندام، ورق بازی و شطرنج که از مخاطبان گسترده‌ای در سراسر جهان برخوردار هستند.

بیشترین ژانر ورزشی در قالب فیلم و کتاب در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. محتوای بسیاری از کتاب یا فیلم‌های ورزشی آموزش یک ورزش خاص و شروع فعالیت آن است. تنوع و گستردگی رشته‌های ورزشی آن‌قدر زیاد است که ذهن بسیاری از افراد را که خواهان شروع فعالیت ورزش هستند را درگیر کرده و آن‌ها را کاملا گیج کرده است؛ به عنوان مثال وقتی ما وارد یک باشگاه ورزشی می‌شویم با فهرستی از رشته‌های مختلف مواجه می‌شویم و ممکن است نتوانیم که رشته مورد دلخواه خود را انتخاب کنیم.

اما قبل از هر چیزی ما باید از خود بپرسیم که آیا ما تمرین گروهی دوست داریم یا انفرادی؟ به دنبال اضافه یا کم کردن وزن هستیم یا برای تفریح، ورزش انجام می‌دهیم؟ ورزش مناسب تیپ بدنی ما چیست؟ کدام ورزش حال روحی ما را بهتر می‌کند؟ یا کدام ورزش به روحیه ما سازگارتر است؟

تمام این سوالات را ممکن است ما در هنگام شروع به فعالیت از خود بپرسیم که در انتخاب یک ورزش مناسب نیز بسیار موثر است با این حال برخی از مسائل به ویژگی و روحیات فردی ما بر می‌شود و برخی نیز مستلزم داشتن اطلاعاتی بیشتر درباره ورزش‌های مختلف و متناسب با بدن ما است. بدین‌ترتیب وجود ژانر ورزشی در قالب کتاب و یا فیلم می‌تواند ما را در گام برداشتن در مسیری صحیح یاری دهد.

ژانر ورزشی در قالب کتاب

در این راستا کتاب‌های فراوانی به رشته تحریر درآمده که برخی از آن‌ها مستقیما به آموزش یک نوع رشته خاص می‌پردازد، مانند آموزش والیبال نوشته حسین توسلی؛ که در این کتاب خواننده بیشتر با تکنیک‌ها و تاکتیک‌های پایه و چگونگی توسعه و اجرای آن‌ها آشنا خواهد شد؛ و برخی از کتاب‌ها هم جنبه روانشناسی ورزشی را مورد بررسی قرار می‌دهند، مانند هنر جنگ در ورزش از بهار بیگلری؛ که در آن نویسنده چگونگی شرکت در مسابقه و مقابل حریف ظاهر شدن و یا گاهی ظاهر نشدن را به رشته تحریر در می‌آورد.

در زیر به چند نمونه از ژانر ورزشی که به صورت کتاب هستند اشاره می‌شود:

• تئوری و روش شناسی در تمرین نوشته تئودور ا بومپا.

• سرعت در ورزش نوشته پاول کالینز.

• اصول ورزش و تغذیه ورزشی نوشته ماریا دانفورد.

• روش تعلیم و آموزش شنا نوشته داگلاس ج دیوید و مینا کشی ماتور.

• بهداشت ورزشی نوشته عهدیه یدالله زاده

• آموزش کوه پیمایی و کوهنوردی نوشته غلامحسین حسن پور

ژانر ورزشی در قالب زندگی‌نامه

محمد علی کلی در کتاب روح یک پروانه بازتاب زندگی خود را بیان کرده است. او در این کتاب مراحلی را که طی کرده تا به یک بوکسور بزرگ تبدیل شود را شرح داده است. با توجه به این که این ورزشکار در کنار زندگی ورزشی خود یک دنیای معنوی نیز داشته است، قسمت‌های زیادی از کتاب به امور معنوی پرداخته شده و اهمیت معنویت در کنار ورزش را نشان داده است.

کتاب زندگینامه من که توسط الکس فرگوسن، نوشته شده است یکی دیگر از کتاب‌هایی است که به موضوع ورزش پرداخته و به صورت مفصل وقایعی را که در طول زندگی به خصوص در زمان سرمربی‌گری برای او اتفاق افتاده است، روایت می‌کند. او در این کتاب به اسرار زندگی سایر بازیکنان و مربیان مشهور جهان نیز پرداخته است.

کتاب‌های انتقادی در ورزش

به دلیل اهمیت ویژه‌ای که فوتبال در نظر مردم دارد، کتاب‌ترس و نفرت در لالیگا به بررسی روابط دو باشگاه رئال مادرید و بارسلونا پرداخته است. سیدلو در این اثر تلاش کرده است از تاثیرهای سیاست روی بازی‌های دو تیم، پرده بردارد.

کتاب پسران بد فوتبال که به صورت تمام رنگی چاپ شده است، داستان بازیکنانی را به تصویر کشیده که در حین بازی حرکات ناپسندی را به نمایش گذاشته‌اند. در این کتاب حرکاتی از زیدان، مارادونا، اریک کانتونا، وین رونی و ورزشکاران دیگر به صورت عکس منتشر شده است.

کتاب‌های پرفروش ورزشی

کتاب‌های جدید ورزشی