بیا از کتابچی بگیر

سال هشتم

در نظام آموزشی ۶٫۳٫۳ دانش‌آموزان شش سال در مقطع ابتدایی، سه سال در مقطع متوسطه اول و سه سال در مقطع متوسطه دوم تحصیل می‌کنند. پایه هشتم دومین سال از متوسطه اول است و خیلی از چالش‌هایی که دانش‌آموزان در پایه هفتم داشتند، در این پایه ندارند. از این چالش‌ها می‌توان به وارد شدن به محیط جدید، وجود یک دبیر برای هر درس که در دوران ابتدایی این گونه نبود و… اشاره کرد که این چالش‌ها برای پایه هفتم بود و دانش‌آموزان هشتم چنین مواردی را ندارند و راحت‌تر می‌توانند به تحصیل در این پایه بپردازند. در ضمن در درس‌های ریاضی، زبان انگلیسی و عربی را اگر دانش‌آموزان در پایه هفتم به درستی فرا نگرفته باشند در پایه هشتم به مشکل برمی‌خورند.

اهمیت پایه هشتم

دانش‌آموزان پایه هشتم باید بدانند که اگر قصد شرکت در آزمون‌های ورودی مدارس نمونه دولتی، تیزهوشان، مدارس برتر و… در پایه نهم را دارند از دروس پایه هشتم نیز سوال مطرح می‌شود. بُعد دیگر ماجرا تاثیر نمرات امتحانات پایان ترم خرداد ماه در هدایت تحصیلی و انتخاب رشته است. برای اطلاعات بیشتر و نحوهٔ تاثیرگذاری این نمرات در هدایت تحصیلی، می‌توانید به مطلب «هر آنچه که باید دربارهٔ هدایت تحصیلی و انتخاب رشتهٔ دانش‌آموزان پایه نهم بدانید» در مجلهٔ کتابچی مراجعه کنید. بنابراین دروس پایه هشتم باید جدی گرفته شوند تا لطمه‌ای به دانش‌آموز در آزمون‌های ورودی و انتخاب رشته سال نهم وارد نشود. در ضمن همانطور که دروس ریاضی، زبان انگلیسی و عربی پایه هفتم پیش‌نیاز همین دروس در پایه هشتم هستند، این دروس در پایه هشتم نیز پیش‌نیاز نهم قرار می‌گیرد.

دروس پایهٔ هشتم

پایهٔ هشتم دروس متفاوتی دارد که با بیان اهمیت هر یک از این دروس، کتاب کمک آموزشی مناسبی را برای آن معرفی کرده‌ایم.

  • ریاضی: اگر بخواهیم بین دروس اولویت‌بندی داشته باشیم، ریاضی را باید در صدر این دروس قرار دهیم. این درس ضریب بالایی در آزمون‌های ورودی نیز به خود اختصاص داده است. در ضمن هر رشته‌ای که برای متوسطهٔ دوم برگزینید، ریاضی یکی از دروس شما خواهد بود. برای این درس می‌توانید از کتاب ریاضی کامل هشتم انتشارات جویا مجد استفاده کنید که از بخش‌های «آموزش»، «سوالات امتحانی با پاسخ تشریحی»، «تمرین‌های ویژه»، «تست‌های آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی با پاسخ تشریحی» تشکیل شده است.
  • علوم تجربی: بعد از ریاضی درس علوم تجربی بیشترین ضریب را در آزمون‌های ورودی مدارس برتر دارد. این درس بسیار گسترده است و به چهار بخش «شیمی»، «زمین شناسی»، «فیزیک» و «زیست شناسی» تقسیم می‌شود. حتی در برخی از مدارس این درس چهار دبیر متفاوت دارد. منبعی که بتواند تمام نیازهای یک دانش‌آموز را در این درس تامین کند، می‌تواند کتاب سیر تا پیاز علوم هشتم انتشارات گاج باشد که دارای بخش‌های «آموزش»، «سوالات امتحانی با پاسخ تشریحی» و «سوالات چهارگزینه‌ای همراه با پاسخ تشریحی» است.
  • زبان انگلیسی: زبان انگلیسی را می‌توان جز دروسی دسته‌بندی کرد که علاوه بر مدرسه، در زندگی شخصی هر کسی بسیار کاربردی است. با این وجود بهتر است علاوه بر مطالعهٔ کتاب درسی، مطالعات غیر درسی نیز داشته باشید. مطمئن باشید از این کار بعداً بسیار سود خواهید برد. در ضمن در مدرسه درس زبان از دو کتاب اصلی و کتاب کار تشکیل شده است. کتابی که می‌تواند برای ارتقا نمره در مدرسه به شما کمک کند، زبان انگلیسی هشتم نوشتهٔ شهاب اناری است. در ضمن برای مطالعات غیر درسی نیز می‌توانید از سری کتاب‌های connect استفاده کنید (البته اگر در زبان انگلیسی مبتدی هستید).
  • عربی: درس عربی را باید از همان ابتدا جدی بگیرید که بتوانید در این درس نمره و درصد خوبی کسب کنید. برای این درس می‌توانید از کتاب شاهکار عربی هشتم انتشارات گاج استفاده کنید که دارای درسنامه و سوالات تشریحی و چهارگزینه‌ای متفاوتی است.
  • ادبیات فارسی: این درس نیز مانند زبان دارای دو کتاب درسی است که یکی کتاب فارسی و دیگری نگارش است. این درس را اگر با علاقه دنبال کنید، شیرینی‌های بسیاری در آن خواهید دید. کتاب سیر تا پیاز ادبیات فارسی هشتم انتشارات گاج می‌تواند برای این درس منبع مناسبی به شمار رود. در ضمن اگر به ادبیات علاقه‌مند هستید و می‌خواهید کتاب غیر درسی مطالعه کنید، کتاب دور دنیا در ۸۰ روز انتشارات قدیانی نوشتهٔ ژول ورن انتخاب مناسبی است زیرا مناسب نوجوانان است و در حوزهٔ ادبیات تعلیمی قرار می‌گیرد.
  • پیام‌های آسمان: این درس ضریب قابل توجهی در آزمون‌های ورودی دارد و نباید از آن غافل شد. برای این درس بهتر است از کتاب مسابقات عربی، قرآن و پیام‌های آسمان هشتم مرشد انتشارات مبتکران که علاوه بر پیام‌های آسمان تست‌های عربی و قرآن را نیز در خود جای داده است، استفاده کنید.
  • مطالعات اجتماعی: این درس از سه بخش مدنی، جغرافیا و تاریخ تشکیل شده، که برای آن می‌توانید از کتاب سیر تا پیاز مطالعات اجتماعی هشتم انتشارات گاج استفاده کنید. در ضمن در آزمون‌های ورودی از این کتاب سوالاتی مطرح می‌شود.

سایر دروس هشتم نیاز چندانی به کتاب کمک آموزشی ندارند ولی بهتر است چند نمونه سوال امتحانی داشته باشید. این دروس به همراه برخی از کتاب‌هایی که نمونه سوالات امتحانی را در خود جای داده‌اند به شرح زیر است:

ضمناً شما می‌توانید نسخهٔ الکترونیکی کتاب‌های درسی پایه هشتم را در پایگاه کتاب‌های درسی آموزش و پرورش دریافت کنید.

کتاب‌های پرفروش هشتم

کتاب‌های جدید هشتم