بیا از کتابچی بگیر

سال نهم

دانش‌آموزان در نظام تحصیلی جدید باید ۶ سال در مقطع ابتدایی، ۳ سال در مقطع متوسطه اول و ۳ سال در مقطع متوسطه دوم تحصیل کنند. به همین دلیل نظام آموزشی ایران ۶٫۳٫۳ نام گرفته است. پایه نهم مهم‌ترین مقطع تحصیلی متوسطه اول و یکی از حساس‌ترین پایه‌ها در کل دوران تحصیل است. بنابراین باید پایه نهم از ابتدای سال تحصیلی جدی گرفته شود.

اهمیت پایه نهم

 پایه نهم را باید یک پایه سرنوشت‌ساز برای دانش‌آموزان دانست. زیرا در پایان سال تحصیلی درگیر هدایت تحصیلی و انتخاب رشته هستند. در ضمن در پایه نهم، امتحانات پایانی (خرداد) به صورت هماهنگ استانی برگزار می‌شود. که سوالات کاملاً منطبق بر کتاب درسی و نمرات این امتحانات در هدایت تحصیلی ضریب ۳ می‌خورد. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ هدایت تحصیلی و میزان تاثیر نمرات پایه نهم می‌توانید به مطلب «هر آنچه که باید دربارهٔ هدایت تحصیلی و انتخاب رشتهٔ دانش‌آموزان پایه نهم بدانید» در مجلهٔ کتابچی مراجعه کنید. از طرف دیگر دانش‌آموزان معمولاً در این سال درگیر آزمون ورودی مدارس برتر مانند تیزهوشان و نمونه دولتی می‌شوند که درصد زیادی از این سوالات از پایه نهم است. بنابراین از هر جهت که نگاه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که پایه نهم، پایه مهمی است.

دروس پایهٔ نهم

پایه نهم دارای چندین کتاب درسی است که در زیر میزان اهمیت هر یک از درس‌ها و منابع کمک آموزشی مناسب را ذکر کرده‌ایم.

  • ریاضی: درس ریاضی برای همهٔ دانش‎‌‎آموزان به ویژه دانش‌آموزانی که قصد دارند رشتهٔ ریاضی را برگزینند، درس بسیار مهم و حساسی به شمار می‌رود. ریاضی نهم فصول جدیدی دارد که در پایه‌های قبل با آن‌ها مواجه نشده‌اید و اتفاقاً این فصول پیش‌نیاز ریاضی دهم هستند. بنابراین باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که به تسلط بالایی در این درس برسید. ضریب آن نیز در آزمون‌های ورودی بالا است. کتابی که برای این درس به شما معرفی می‌شود، ریاضی کامل نهم انتشارات جویا مجد است که از بخش‌های «آموزش»، «سوالات امتحانی با پاسخ تشریحی»، «تمرین‌های ویژه»، «تست‌های آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی با پاسخ تشریحی» تشکیل شده است.
  • علوم تجربی: درس علوم نیز مانند ریاضی در آزمون‌های ورودی ضریب بالایی دارد، بنابراین توجه ویژه‌ای باید به آن داشته باشید. این درس گسترده به چهار قسمت «شیمی»، «زمین شناسی»، «فیزیک» و «زیست شناسی» تقسیم می‌شود. که البته فیزیک نهم، فضای بسیار متفاوتی نسبت به فیزیک هفتم و هشتم دارد. برای این درس از کتاب سیر تا پیاز علوم نهم انتشارات گاج استفاده کنید. این کتاب از بخش‌های «آموزش»، «سوالات امتحانی با پاسخ تشریحی» و «سوالات چهارگزینه‌ای همراه با پاسخ تشریحی» شکل گرفته است.
  • زبان انگلیسی: زبان انگلیسی درسی است که در زندگی روزمره نیز به آن نیاز خواهید داشت. بنابراین بهتر است علاوه مطالعهٔ کتاب‌های درسی (درس زبان در قالب دو کتاب اصلی و کار ارائه شده است) به مطالعات غیردرسی نیز بپردازید. اگر بخواهیم یک کتاب کمک آموزشی مناسب به شما معرفی کنیم باید از کتاب زبان انگلیسی نهم انتشارات مبتکران نوشتهٔ شهاب اناری نام ببریم. پیشنهاد می‌شود برای مطالعات غیر درسی از ۴ کتاب سری connect استفاده کنید. در صورتی که سطح نسبتاً خوبی در زبان دارید می‌توانید از کتاب سوم و چهارم آن شروع کنید. در غیر این صورت از همان کتاب اول مطالعه را آغاز کنید.
  • عربی: از این درس در آزمون‌های ورودی سوال مطرح می‌شود بنابراین حائز اهمیت است. در ضمن برای دانش‌آموزانی که قصد دارند رشتهٔ انسانی را برگزینند، درس بسیار مهمی محسوب می‌شود. به طور کلی برای کسب نمره خوب در عربی نهم، علاوه بر خود عربی نهم، باید بر عربی هفتم و هشتم نیز مسلط باشید. برای این درس از کتاب ماجراهای من و درسام عربی نهم انتشارات خیلی سبز استفاده کنید.
  • ادبیات فارسی: درس ادبیات فارسی از دو کتاب «فارسی» و «نگارش» تشکیل شده که هر کتاب در کارنامه نمرهٔ مخصوص به خود را دارد. در ضمن اگر این درس را با علاقه دنبال کنید، شیرینی‌های خاصی برای شما خواهد داشت. کتاب سیر تا پیاز فارسی نهم انتشارات گاج، منبع مناسبی برای آن محسوب می‌شود. اگر علاقه‌مند به درس ادبیات هستید و می‌خواهید مطالعهٔ غیردرسی برای آن داشته باشید می‌توانید مجموعهٔ هری‌پاتر را مطالعه کنید.
  • پیام‌های آسمان: این درس را باید یک درس حفظی دانست و برای تسلط بر آن، نیاز است که سوالات و تست‌های زیادی را بررسی و حل کرد. به همین منظور ما کتاب مسابقات عربی، قرآن و پیام‌های آسمان نهم مرشد انتشارات مبتکران را به شما معرفی می‌کنیم که سوالات دروس عربی و قرآن نیز در آن آورده شده است.
  • مطالعات اجتماعی: این کتاب به سه بخش مدنی، جغرافیا و تاریخ تقسیم می‌شود. این درس نیز جز دروسی است که در آزمون‌های ورودی از آن سوال مطرح می‌شود. برای این درس، آموزش و آزمون مطالعات اجتماعی نهم رشادت انتشارات مبتکران، کتاب مناسبی خواهد بود.

برای سایر دروس نهم، کتابی که چند نمونه سوال امتحانی داشته باشد، کفایت می‌کند. این دروس به شرح زیر است:

در ضمن نسخه الکترونیکی کتاب‌های درسی پایه نهم را می‌توانید از پایگاه کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش دریافت نمایید.

کتاب‌های پرفروش نهم

کتاب‌های جدید نهم