سال دهم

دانش‌آموزان پس از امتحانات پایان ترم سال نهم وارد مقطع دوم متوسطه می‌شوند. پایه‌ای که کاملاً متفاوت با سال‌های پیش است و دانش‌آموز شرایط جدیدی را تجربه می‌کند. به همین دلیل بسیاری از دانش‌آموزان دچار افت تحصیلی می‌شوند و ناهماهنگی و آشفتگی را در روند تحصیلی خود احساس می‌کنند. پایه دهم یکی از مقاطع پراهمیت در تحصیل دانش‌آموزان است. تا آن جا که بسیاری از خانواده‌ها با تعویض مدرسه و کمک گرفتن از سایر دبیران، سعی می‌کنند در موفقیت دانش‌آموز خود نقش داشته باشند؛ اما به راستی چرا پایه دهم این‌قدر اهمیت دارد؟

 جواب این سؤال در نوع منابع درسی و انتخاب رشته است؛ زیرا که در این مقطع دانش‌آموز انتخابی برای آینده خود می‌کند که زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. این انتخاب اولین انتخاب سرنوشت‌ساز هر دانش‌آموزی است؛ بنابراین خانواده‌ها سعی می‌کنند در این امر مهم به او کمک کرده تا با توجه به استعدادها و توانایی‌هایش یکی از رشته‌های تحصیلی را انتخاب کنند. از این رو داشتن دانش کافی نسبت به هر یک از آن‌ها برای دانش‌آموز مهم است. کمک گرفتن از یک مشاور زبده می‌تواند دانش‌آموزان را در این زمینه بهتر یاری دهد. چراکه دانش‌آموزی که به پایه دهم ورود کرده، به تازگی هدفمند شده و با درس‌های جدید و پیچیده‌تری نسبت به قبل مواجه است. مقطع دهم اولین گام برای کنکور دانش‌آموزان و ورود به دانشگاه است؛ بنابراین تلاش و برنامه‌ریزی دانش‌آموزان در این مقطع بسیار حائز اهمیت است. در کنکور سراسری حدود ۳۰ درصد سؤالات به‌طور مستقیم از سال دهم طرح می‌شوند، علاوه بر این پایه دهم به‌عنوان پایه و اساس و پیش‌نیاز مقاطع تحصیلی یازدهم و دوازدهم است و اگر دانش‌آموزی در این پایه تلاش کافی و برنامه‌ریزی دقیقی نداشته باشد و از کتاب‌های کمک‌درسی تستی مناسب جهت ارتقای مهارت تستی خود بهره نبرند، در رقابت تنگاتنگ کنکور سراسری به موفقیت لازم نخواهد رسید. به دلیل اهمیت پایه دهم و تست خیز بودن مباحث حتماً باید تست زنی به‌صورت حرفه‌ای و برنامه‌ریزی‌شده انجام شود. یک دانش‌آموز پایه دهمی باید آرام آرام شروع به تست‌زنی کند و با تعداد کم و تست‌های آموزشی و ساده شروع کند. نکته مهم هم این است که ابتدا باید تست‌های طبقه‌بندی‌شده و بدون در نظر گرفتن زمان بزند بعد سراغ تست‌های دشوارتر و زمان‌دار برود.

نقش مؤثر پایه دهم در موفقیت در کنکور سراسری

سؤالی که در ذهن بسیاری از دانش‌آموزان وجود دارد این است که رتبه‌های برتر کنکور سراسری از چه سالی خود را برای کنکور آماده کرده‌اند. در پاسخ این عزیزان باید گفت که: موفقیت در کنکور سراسری، یک فرایند ۳ ساله است که دانش‌آموزانی که می‌خواهند در آن به رتبه‌های برتر دست یابند، می‌بایست از سال دهم مهارت‌های تست‌زنی را تمرین کرده و با شیوه طراحی سؤالات کنکور سراسری آشنا باشند. یقیناً بهترین زمان شروع برای یک دانش‌آموز که می‌خواهد به موفقیت در کنکور سراسری دست یابد، سال دهم است؛ زیرا اگر از سال دهم به مطالب درسی توجه لازم شود، دیگر دانش‌آموز فشار زیادی را در سال دوازدهم برای جمع‌بندی مطالب پایه خود متحمل نخواهد شد. برنامه‌ریزی و تست‌زنی از سال دهم و افزایش مهارت خود، از عواملی هستند که نقش چشمگیری در کاهش استرس داوطلبان کنکور در سال آخر دارند. دانش‌آموزان بدانند هرچه زودتر به فکر کنکور سراسری بیفتند و تلاش خود را برای آن به‌کارگیرند، کار به‌مراتب آسان‌تری را در سال دوازدهم خواهند داشت. البته اگر دانش‌آموزی فرصت سال دهم و یازدهم را ازدست‌داده، می‌تواند با تلاش مضاعف، نقص‌های خود را برطرف کند و نتیجه دلخواه خود را کسب کند.

تهیه کتاب کمک درسی مناسب، کلید موفقیت!

از دیگر عوامل بسیار مهمی که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر موفقیت دانش‌آموزان تأثیرگذار است، تهیه کتاب‌های مناسب و استاندارد است. مهم‌ترین ویژگی‌های منابع کمک درسی مطلوب عبارت‌اند از:

·     توجه کامل و خط به خط به کتاب درسی

·     رعایت توالی آموزشی؛ یعنی به روند یادگیری دانش‌آموز در مدرسه توجه کرده و بر اساس دانسته‌های دانش‌آموزان طراحی شده باشد.  

·     طرح پرسش و معما و مسائل مختلف در کتاب تا دانش‌آموز با محتوای کتاب درگیر شود.

·     رعایت ترتیب سؤالات از آسان به سخت تا دانش‌آموز بتواند گام به گام و همراه با کتاب کمک درسی به دانش خود بیفزاید.

·     آموزش مفهومی و توجه به نکات بنیادی در یادگیری هر سرفصل آموزشی

·     متن جذاب و داستان گونه تا بتواند دانش‌آموزان را به مطالعه و یادگیری کتاب ترغیب نماید.  

·     از تصاویر مختلف برای فهم و درک بهتر مطلب استفاده نماید. ضمناً تمام شکل‌های کتاب درسی را نیز به دقت مورد بررسی قرار دهد.  

برنامه‌ریزی درسی سال دهم برای کنکور سراسری

انجام اقدامات لازم برای برنامه‌ریزی درسی پایه دهم بسیار لازم و مفید است زیرا دانش‌آموزان این پایه به سبب تازگی ورود به این سال تحصیلی ممکن است با دروس تخصصی آن آشنا نباشند. آموزش دروس تخصصی در رشته‌های تجربی، ریاضی و انسانی از این سال آغاز می‌شود. ندانستن نحوه مطالعه دروس نیز می‌تواند مشکلات زیادی را در این سال تحصیلی ایجاد کند و روند موفقیت و کسب نمره عالی را با اختلال همراه کند. نکته قابل توجه دیگری که اهمیت داشتن برنامه‌ریزی تحصیلی و برخورداری از مشاوره‌های هدفمند را پر رنگ می‌کند این است که دروس تخصصی که از این سال تحصیلی در دستور مطالعه دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، نقش مهمی در کسب رتبه‌های کنکوری دارند. قوی شدن در پایه دهم مشروط به داشتن برنامه‌ریزی هدفمند و برخورداری از مشاوره‌های دوره‌ای و پیگیری‌های مداوم است. به همین دلیل برنامه‌ریزی درسی دهم تجربی، دهم ریاضی و دهم انسانی نقش پررنگی در سرنوشت دانش‌آموزان در کنکور دارد. برنامه‌ریزی درسی پایه دهم که بتواند به خوبی به کمک دانش‌آموزان این پایه بیاید، می‌بایست دارای ویژگی‌های زیر باشد:

·     با توجه به نقاط ضعف و قوت و ویژگی‌های شخصیتی خود فرد تنظیم شده باشد (برنامه نباید از پیش تنظیم شده یا برای همه یکسان باشد.)

·     انجام‌پذیر باشد (از برنامه‌ریزی غیر واقعی و رؤیایی پرهیز شود.)

·     به تمامی درس‌ها دقیقاً به اندازه اهمیتشان توجه شود.

·     همه درس‌ها را دربربگیرد.

·     توسط یک مشاور حرفه‌ای تنظیم و بررسی شود.

چه مهارت‌هایی باید در سال دهم کسب شود؟

داوطلبی که از سال دهم برای کنکور آماده می‌شود باید مهارت‌هایی را کسب کند داوطلبی که فقط مطالعه می‌کند و تست می‌زند هیچ وقت به نتیجه نمی‌رسد برای همین باید مهارت‌هایی را کسب کنید که شما را از دیگران متفاوت نماید.

 • مهارت روش‌های مطالعه سریع
 • مهارت افزایش تمرکز
 • مهارت افزایش دقت و کاهش بی‌دقتی‌ها در منزل و جلسه آزمون
 • مهارت‌های آزمون دادن
 • مهارت تست‌های سرعتی
 • کسب عادات صحیح غذایی
 • کسب عادت صحیح برای خواب
 • تمرکز بر نقاط قوت
 • رفع نقاط ضعف
 • کسب عادت ساعت مطالعه بالا
 • کسب عادات میزان تست بالا

در ادامه به معرفی کلی کتاب‌های معتبر و پرفروش پایه دهم می‌پردازیم:

·        کتاب‌های فیزیک دهم تجربی و فیزیک دهم ریاضی خیلی سبز: هدف از تألیف کتاب‌های فیزیک دهم رشته تجربی و فیزیک دهم رشته ریاضی انتشارات خیلی سبز، افزایش سطح توانایی دانش آموزان سال دهم در حل تست‌های درس فیزیک پایه تحصیلی دهم است. چیدمان تمامی فصل‌ها و مباحث این کتاب دقیقاً مشابه کتاب درسی بوده و درس‌نامه و پرسش‌های چهارگزینه‌ای و پاسخنامه کتاب نیاز دانش‌آموزان را به خوبی برطرف می‌کند.

·        کتاب فارسی دهم از انتشارات نشر الگو: کتاب فارسی دهم از انتشارات نشر الگو، منبعی جامع و مناسب برای دانش‌آموزانی است که می‌خواهند همگام با تدریس معلم و به‌صورت موضوعی و مبحثی، به کلیه مطالب درس ادبیات فارسی تسلط یابند. از نقاط مثبت ویژه و منحصربه‌فرد کتاب فارسی دهم می‌توان به تمرین‌های چند انتخابی فراهم‌شده در آن اشاره کرد که تأثیر به سزایی در یادگیری دانش‌آموزان دارد.

·        کتاب شیمی دهم مبتکران: کتاب شیمی دهم از انتشارات مبتکران، با پوشش کامل نکات و مفاهیم درس شیمی پایه دهم در قالب تعداد کافی و مناسبی از تست‌های متنوع می‌تواند ضمن آمادگی دانش‌آموزان برای آزمون‌های تستی، به یادگیری آن‌ها عمق ببخشد و مفاهیم را ملموس‌تر کند. از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز این کتاب می‌توان به درس‌نامه‌های کامل با زبان ساده و قابل‌فهم، تست‌های نشان‌دار و طبقه‌بندی‌شده و پاسخنامه کاملاً تحلیلی و تشریحی آن اشاره کرد.

·        کتاب زبان انگلیسی دهم خیلی سبز: کتاب زبان انگلیسی دهم خیلی سبز برای دانش آموزان کنکوری و آن دسته از دانش‌آموزانی که قصد شرکت در آزمون‌های آزمایشی را دارند، طراحی شده است. در این کتاب، مباحث مختلف زبان انگلیسی شامل گرامر، واژگان، کلوزتست و درک مطلب با نگاهی کاملاً دقیق مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته‌اند. درس‌نامه‌های مفید و کاربردی با حجمی مناسب، تعداد کافی از سؤالات چهارگزینه‌ای متنوع با سبک و سیاق کنکور سراسری و پاسخنامه‌ای کاملاً تشریحی و تحلیلی برای تمامی سؤالات موجود در کتاب، موجب شده تا هر دانش‌آموز فارغ از هر سطح علمی که دارد، صفر تا صد زبان انگلیسی را در پایه دهم بیاموزد.

·        کتاب عربی زبان قران پایه دهم انتشارات خیلی سبز: کتاب عربی زبان قران پایه دهم انتشارات خیلی سبز کتابی بسیار مناسب برای پوشش مطالب درس عربی سال دهم است. از نقاط قوت این کتاب می‌توان به لحن روان و قابل فهم نویسنده در بخش‌های درس‌نامه و اختصاص تعداد مناسبی از تست‌های متنوع برای موضوعات مختلف (واژگان، ترجمه و تعریب، مفهوم و مکالمه، درک مطلب و قواعد) و هم‌چنین پاسخنامه تشریحی با نگاهی کاملاً تحلیلی اشاره کرد که این امکان را برای دانش‌آموزان با سطح‌های مختلف ایجاد می‌کند تا به‌راحتی هرچه تمام‌تر مطالب را آموزش ببینند.

کتاب‌های پرفروش دهم

کتاب‌های جدید دهم