رشته ادبیات و علوم انسانی

علوم انسانی همان‌طور که از نامش پیداست به دانش‌هایی که به مطالعه و بررسی رفتارهای انسانی اعم از رفتارهای فردی یا اجتماعی هستند، مربوط می‌شود. این رشتهٔ دبیرستانی و دانشگاهی از جمله رشته‌هایی است که ویژگی‌های تمدن انسانی را مطالعه کرده و آموزش می‌دهد. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان‌شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه‌شناسی، علوم اجتماعی و مردم‌شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مدیریت بخش‌های مختلف اقتصادی، بازرگانی و دولتی، مسائل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی رشته علوم انسانی محسوب می‌شوند.

شرایط ورود به رشته انسانی

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس‌های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد.
  • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۴ محاسبه می‌شود.
  • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می‌شود.
  • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می‌شود.
  • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد؛ یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل ۱۴ باشد.

دروس تخصصی رشته انسانی

ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی (تخصصی)، زبان عربی (تخصصی)، علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی

دروس عمومی رشته انسانی

زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان خارجی (انگلیسی یا آلمانی یا فرانسه یا روسی یا ایتالیایی)

مهارت‌های مورد نیاز برای تحصیل رشته علوم انسانی

برای موفقیت و تحصیل در تمامی رشته‌ها به برخی پیش‌نیازها و مهارت‌ها نیاز داریم. تصور غلطی که بین دانش‌آموزان بسیار رایج است که احساس می‌کنند تحصیل در رشتهٔ علوم انسانی به مهارت خاصی نیاز ندارد و موفقیت در آن آسان است و اکثر کسانی که از درس ریاضی فراری هستند به سمت این رشته می‌روند اما باید بدانید این تصورات کاملاً اشتباه است. اگر در این رشته مهارت‌های لازم را نداشته باشید، در همان دوران دبیرستان نیز توانایی ادامهٔ تحصیل را نخواهید داشت. این رشته به افرادی با حافظهٔ قوی برای به خاطر سپردن مطالب درسی نیاز دارد که توانایی بالایی برای برقراری ارتباط با دیگران نیز داشته باشند. دانش‌آموزان علاقه‌مند به علوم انسانی بایستی به فاکتورهای روابط عمومی قوی و سخنوری، حفظیات قوی و به‌طورکلی مهارت‌های ارتباطی توجه داشته و آن‌ها را تا حدودی کسب نمایند، زیرا رشته‌های دانشگاهی این رشته و مشاغل مربوط به آن‌ها به این مهارت‌ها نیاز دارند. علاوه بر این مهارت‌ها دانش‌آموزان این رشته باید در دروس ادبیات و زبان عربی نیز دارای پایه‌ای قوی باشند. افرادی که اقدام به انتخاب این رشته در دبیرستان می‌کنند باید توجه داشته باشند در دروس زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی حد نصاب لازم را به دست آورند.

کنکور سراسری رشته علوم انسانی

پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته شما باید وارد فضای رقابتی کنکور سراسری شوید. رشتهٔ علوم انسانی با داشتن ۵ زیر گروه یکی از اصلی‌ترین و پرجمعیت‌ترین رشته‌ها در کنکور سراسری است. نکتهٔ مثبتی که در مورد موفقیت در کنکور رشته انسانی حائز اهمیت است، وجود رقابت کمتر نسبت به سایر گروه‌های آموزشی است، یعنی دانش‌آموزان قوی کمتری نسبت به سایر رشته‌های نظری در این گروه وجود دارند. برای قبولی در رشته‌های پرطرفدار این شاخه باید تلاش فراوانی بکنید، زیرا درصد زیادی از دانش‌آموزان تحصیل‌کرده در این شاخه به دنبال قبولی در این رشته‌های معروف هستند. با توجه به حجم بالای دروس حفظیاتی شما باید یک برنامه‌ریزی درست با زمان‌بندی مناسب برای مطالعهٔ دروس داشته باشید و بتوانید مطالب را در ذهن خود سامان‌دهی کنید تا در جلسهٔ کنکور دسترسی سریع به مطالب داشته باشید. دفترچهٔ سؤالات آزمون کنکور رشتهٔ انسانی نیز مانند بقیهٔ رشته‌ها شامل دفترچهٔ عمومی و تخصصی است. زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان خارجی دروس عمومی این رشته و ریاضیات ویژهٔ علوم انسانی، اقتصاد، تاریخ ادبیات ایران و جهان، آرایه‌های ادبی، ادبیات فارسی ویژهٔ علوم انسانی، تاریخ ایران و جهان، جغرافیا، جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی، منطق، فلسفه و روانشناسی دروس تخصصی این رشته هستند.

 

  

رشته‌های دانشگاهی

اگر به رشته‌های حقوق، حسابداری، روان‌شناسی، ادبیات، مدیریت، فلسفه، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و کلیهٔ رشته‌های مربوط به علوم انسانی علاقه‌مندید و در درس‌های حفظیاتی قوی هستید، رشتهٔ علوم انسانی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اگر دوست دارید در آینده وکیل موفقی شوید، باید به دنبال رشتهٔ انسانی باشید. اگر توانایی مدیریتی دارید و یا تمایل به مدیریت کردن دارید، تمامی گرایش‌های مدیریت (صنعتی، بیمه، مالی، دولتی و…) جزو رشتهٔ انسانی هستند. اکثر حقوق‌دانان، مدیران، فیلسوفان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان، اقتصاددانان کسانی بودند که در رشتهٔ علوم انسانی به تحصیل پرداخته‌اند. بیشتر رشته‌های این شاخه حالت آموزشی دارند، یعنی افراد می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به شغل دبیری در مدارس و مراکز آموزشی بپردازند.

بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های علوم انسانی

میزان محبوبیت یک شغل با بازار کار و درآمد افرادی که در آن مشغول به کار هستند، رابطهٔ مستقیمی دارد. نمی‌توان عدد و رقم دقیقی از درآمد بهترین شغل‌ها ارائه داد، یا برخی رشته‌ها را به‌عنوان بهترین رشته‌ها معرفی کرد، زیرا میزان موفقیت فرد در هر رشته به میزان مهارت او در شغل و رشته‌اش بستگی دارد. رشته‌های روان‌شناسی، حقوق و حسابداری جزو رشته‌های پرطرفدار رشته علوم انسانی هستند، زیرا افراد زیادی هرساله اقدام به انتخاب و تحصیل در این سه رشته می‌کنند. رشتهٔ روانشناسی جزو معروف‌ترین و پردرآمدترین رشته‌های شاخهٔ انسانی است که دانش‌آموزان زیادی هرساله دست به انتخاب این رشته و تحصیل در آن می‌زنند. این رشته در دورهٔ لیسانس به چهار گرایش بالینی، آموزش کودکان استثنایی، صنعتی و سازمانی و عمومی تقسیم می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در آینده در مطب‌های خصوصی خود یا در مراکز توان‌بخشی، مدارس، کلینیک‌ها مهدکودک‌ها، مراکز مشاوره، مراکز نگهداری سالمندان و… مشغول به کار شوند. رشتهٔ دوم از لحاظ محبوبیت و درآمد در حوزهٔ علوم انسانی، رشتهٔ حقوق است. تعداد گرایش‌ها و طیف شغلی این رشته بسیار وسیع و گسترده است و ابعاد مختلف زندگی بشر را احاطه کرده است. فارغ‌التحصیلان این رشته اگر در آینده در آزمون وکالت شرکت کرده و قبول شوند، می‌توانند به‌عنوان وکیل مشغول به کار شوند. سومین رشتهٔ پرطرفدار شاخهٔ علوم انسانی رشتهٔ حسابداری است. حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که با فراهم کردن اطلاعات لازم کمک می‌کند تا سرمایه‌گذارها، اعتباردهندگان، مدیران شرکت‌ها و نهادهای دولتی نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند تصمیم بگیرند. فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است و از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر می‌گیرد. بر اساس آمار و اطلاعات موجود از جمعیت ۴۶ درصدی دانشجویان رشتهٔ انسانی، ۳۰۰ هزار نفر در رشتهٔ روان‌شناسی و ۳۰۰ هزار نفر در رشتهٔ حقوق تحصیل می‌کنند که این تعداد نشان‌دهندهٔ این امر است که دو رشتهٔ روان‌شناسی و حقوق جزو پرطرفدار و پردرآمدترین‌های رشته‌های علوم انسانی هستند.

کلام پایانی

دانش‌آموزانی که در پایهٔ نهم تصمیم به انتخاب رشته علوم انسانی می‌گیرند، بهتر است علاوه بر توجه به علاقه، به استعدادها و مهارت‌های خود نیز دقت کنند و پیش از انتخاب رشته تحصیلی خود، با لیست دروس و رشته‌های دانشگاهی و بازار کار رشته‌های تحصیلی آشنایی کافی داشته باشند تا تصمیمی آگاهانه بگیرند.

کتاب‌های پرفروش ادبیات و علوم انسانی

کتاب‌های جدید ادبیات و علوم انسانی