رشته علوم تجربی

همیشه انتخاب رشته برای دانش آموزان سال نهم یکی از دغدغه‌های بسیار بزرگ است که معمولا آنها را سر دوراهی یا چندراهی قرار می‌دهد. یکی از رشته‌هایی که همیشه طرفداران زیادی داشته و در سال‌های اخیر نیز محبوبیت آن افزایش پیدا کرده، رشته علوم تجربی است. این رشته معمولاً در بین دانش‌آموزان دختر طرفداران بیشتری دارد، اما پسران نیز علاقه زیادی به آن نشان می‌دهند.

افرادی که این رشته را انتخاب می‌کنند باید به علوم طبیعی علاقه داشته باشند و برای مثال مباحث مربوط به بدن انسان یا موجودات زنده و یا علوم آزمایشگاهی برای آنها جذاب باشد. اگر بخواهیم خیلی ساده‌تر بگوییم، اکثر دانش آموزان علوم تجربی این رشته را انتخاب می‌کنند تا در آینده بتوانند به یک پزشک تبدیل شوند. البته این رشته طیف گسترده‌ای از گروه‌های آزمایشی را دربر می‌گیرد که شامل رشته‌های دانشگاهی متنوعی هستند.

اگر بجز پزشکی به رشته‌هایی مثل داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی یا مامایی علاقه دارید، بهترین انتخاب برای شما رشته علوم تجربی است. اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که با توجه به محبوبیت این رشته و تعداد زیاد شرکت‌کنندگان آن در آزمون سراسری، اگر می‌خواهید به نتیجه مورد نظر خودتان دست پیدا کنید باید تلاش بیشتری انجام دهید. در واقع اگر می‌خواهید در یک دانشگاه خوب و در رشته مورد نظر خودتان قبول شوید باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید و از منابع کمک درسی مناسبی استفاده نمایید.

برای مثال برای قبول شدن در رشته‌های پرمتقاضی مثل پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی، باید حتماً رتبه خوبی در آزمون سراسری کسب کنید. به همین خاطر استفاده کردن از کتاب‌های کمک درسی باکیفیت، می‌توانند مثل پُلی برای رسیدن شما به آرزوهایتان باشد.

آشنایی با دروس رشته تجربی

رشته علوم تجربی نیز مثل سایر رشته‌های دوره متوسطه دارای یک سری دروس اختصاصی و همچنین درس‌های عمومی است که جهت آماده شدن برای آزمون سراسری باید آنها را به خوبی فرا بگیرید و با نحوه تست زدن در هر کدام از این دروس آشنا شوید.

درس‌های اختصاصی رشته تجربی، زیست شناسی و زمین شناسی هستند. اما اگر فکر می‌کنید که با انتخاب این رشته از دست ریاضی و فیزیک راحت می‌شوید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. ریاضی و فیزیک هم به همراه شیمی جزو دروس اختصاصی رشته تجربی به شمار می‌روند. برای آنکه بتوانید در این رشته موفق شوید باید اهمیت زیادی به دروس اختصاصی بدهید و زمان زیادی را برای تسلط پیدا کردن روی پاسخگویی به تست‌های این دروس صرف کنید.

اما در رشته تجربی با چند درس عمومی نیز سروکار دارید که از میان آنها می‌توان به دین و زندگی، عربی، زبان انگلیسی، ادبیات فارسی و زبان فارسی اشاره کرد. اگرچه این درس‌ها عمومی هستند، اما بدین معنی نیست که می‌توانید آنها را ساده بگیرید یا وقت کمتری را صرف یادگیری شان کنید.

معرفی تعدادی از بهترین کتاب‌های کمک درسی در رشته علوم تجربی

  • زمین شناسی کنکور میکرو: یک کتاب عالی از انتشارات گاج که به خوبی شما را برای شرکت در آزمون سراسری و پاسخگویی به سوالات درس زمین شناسی آماده می‌کند. در این کتاب علاوه بر درسنامه‌های کامل، سوالات تستی و پاسخ‌های تشریحی نیز ارائه شده‌اند.  
  • زیست شناسی دوازدهم تست: در این کتاب از انتشارات خیلی سبز شما می‌توانید تست‌های ترکیبی مربوط به فصل‌های مختلف درس زیست شناسی را مشاهده کنید و پاسخنامه تشریحی این تست‌ها را نیز در اختیار داشته باشید.
  • سیر تا پیاز ریاضی دوازدهم رشته تجربی: بسیاری از دانش آموزان رشته تجربی با درس ریاضی مشکل دارند. کتاب سیر تا پیاز از انتشارات گاج،  مباحث این درس را به خوبی آموزش می‌دهد و سپس با ارائه تست‌ها از ساده به سخت، چالش خوبی را برای محک زدن دانش آموزان به وجود می‌آورد.
  • فرمول‌های فیزیک کنکور رشته تجربی مینی میکرو طلایی: اگر می‌خواهید یک کتاب جامع برای تمام فرمول‌های درس فیزیک در اختیار داشته باشید که نکات تستی را نیز ارائه بدهد، باید به سراغ همین کتاب بروید. برای جمع‌بندی و سپردن فرمول‌ها به حافظه بلندمدت حتماً باید این کتاب را تهیه کنید.  
  • شیمی دوازدهم تست: انتشارات خیلی سبز با عرضه این کتاب، خیال دانش آموزان را از بابت درس شیمی دوازدهم راحت کرده است. در این کتاب هم علاوه بر درسنامه‌های کامل، شاهد ارائه تست‌ها و پاسخ‌های تشریحی هستیم.
  • دین و زندگی جامع کنکور: انتشارات خیلی سبز این کتاب را در دو جلد منتشر کرده است. در این کتاب علاوه بر اینکه با بخش‌های مختلف درس دین و زندگی آشنا می‌شوید، می‌توانید با حل کردن تست‌ها مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.
  • دستور زبان فارسی: انتشارات الگو یکی از بهترین کتاب‌ها برای یادگیری دستور زبان فارسی را منتشر کرده است. این کتاب لحن بسیار شیرینی دارد و همه مفاهیم را به صورت طبقه‌بندی شده آموزش می‌دهد. همچنین تست‌های درس زبان فارسی به همراه پاسخنامه تشریحی از بخش‌های دیگر این کتاب هستند.

کتاب‌های پرفروش علوم تجربی

کتاب‌های جدید علوم تجربی