رشته علوم تجربی

دانش‌آموزان در ابتدای پایهٔ دهم باید یکی از رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و یا یکی از رشته‌های زیرگروه فنی و حرفه‌ای یا کاردانش را انتخاب کنند. نحوهٔ هدایت تحصیلی و انتخاب را می‌توانید به طور کامل در مطلب «هر آنچه که باید دربارهٔ هدایت تحصیلی و انتخاب رشتهٔ دانش‌آموزان پایه نهم بدانید» در مجلهٔ کتابچی مطالعه کنید. رشتهٔ تجربی را اکنون باید پرطرفدارترین رشته در بین دانش‌آموزان دانست. تعداد بسیار بالای داوطلبان این رشته در کنکور سراسری نیز از همین نشات می‌گیرد. مهم‌ترین و تاثیرگذارترین درس در این رشته را باید زیست شناسی دانست.

اطلاعاتی دربارهٔ رشته‌ها و دانشگاه‌های رشتهٔ تجربی

دانش‌آموزانی که رشتهٔ تجربی را برمی‌گزینند در اغلب اوقات دو دلیل دارند. یا می‌خواهند در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنند و یا با توجه به اوضاع بازار کار رشته‌های زیرمجموعهٔ تجربی، تصمیم به تحصیل در چنین رشته‌ای گرفته‌اند. دلیل دوم تا حد زیادی در کشور ایران مورد پذیرش است اما دلیل اول، دلیل قانع‌کننده‌ای نیست. مگر چند درصد داوطلبان کنکور موفق به قبولی در این رشته‌ها می‌شوند؟ در ضمن دانستن این نکته نیز الزامی است که برعکس چند سال قبل که دانش‌آموزان برتر رشتهٔ ریاضی را انتخاب می‌کردند، دانش‌آموزان برتر امروزه اکثراً میل به تجربی دارند و کسب رتبهٔ برتر در کنکور تجربی بسیار دشوارتر از سایر رشته‌ها است. طبق اعلام سازمان سنجش که هر ساله نام رشته‌های پرمتقاضی را در دفترچهٔ انتخاب رشته چاپ می‌کند، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی رشته‌های پرمتقاضی تجربی به شمار می‌روند. البته رشته‌های پرستاری، علوم آزمایشگاهی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، اتاق عمل، هوشبری و… نیز از پرطرفدارها محسوب می‌شوند. برعکس رشتهٔ ریاضی که سطح دانشگاه تاثیر زیادی در آینده شخص دارد، در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، سطح دانشگاه خیلی مطرح نیست و اصل بر قبولی است. هرچند دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، اصفهان، تبریز و… از برترین‌های این رشته به شمار می‌روند.

کنکور و محتوای آن

کنکور تجربی ۲۷۰ سوال و ۴:۱۰ دقیقه زمان دارد. این ۲۷۰ سوال از ۹ درس متفاوت مطرح می‌شود که ۴ درس در دفترچه عمومی و ۵ درس در دفترچه اختصاصی آورده شده است. در زیر دربارهٔ هر یک دروس و منابع و اهمیت آن اطلاعاتی را آورده‌ایم که می‌تواند برای شما مفید باشد.

ادبیات فارسی

ادبیات اولین درس دفترچهٔ عمومی است. به عبارت دیگر دانش‌آموز در جلسهٔ کنکور در ابتدای کار باید به سوالات این درس پاسخ دهد. مباحث این درس عبارت‌اند از: «لغت و املا، تاریخ ادبیات، آرایه‌های ادبی، دستور زبان و قرابت معنایی»

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۲۵ سوال در ۱۸ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: ادبیات فارسی دهم، ادبیات فارسی یازدهم و ادبیات فارسی دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: «کتاب ادبیات فارسی موضوعی کامل کنکور میکرو طلایی انتشارات گاج (جلد اول، جلد دومیا اگر قصد مطالعهٔ هر موضوع را به صورت جداگانه دارید می‌توانید از «لغت و املا نشر الگو، تارخ ادبیات کنکور + قلمروها نشر الگو، آرایه‌های ادبی نشر الگو، دستور زبان فارسی نشر الگو و قرابت معنایی جامع نشر الگو» استفاده کنید.

عربی

دومین درس دفترچهٔ عمومی عربی است که سوالات به آن به بخش‌های ترجمه، درک مطلب (سوالات مرتبط با متن، شکِل و تحلیل صرفی) و قواعد تقسیم می‌شود.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۲۵ سوال در ۲۰ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: عربی دهم، عربی یازدهم و عربی دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: «عربی جامع کنکور انتشارات خیلی سبز»یا«عربی کامل میکرو طلایی انتشارات گاج»

دین و زندگی

سومین درس دفترچهٔ عمومی است که پیام آیات، بیشترین سهم را در سوالات آن دارد. نکته جالب دربارهٔ این درس، بالاتر بودن میانگین درصد آن در بین همهٔ دروس به طور معمول است. بنابراین درصد پایین، منجر به کسب تراز پایین می‌شود که در تراز و رتبهٔ نهایی داوطلب تاثیر منفی دوچندان خواهد داشت.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۲۵ سوال در ۱۷ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: دین و زندگی دهم، دین و زندگی یازدهم و دین و زندگی دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: «بانک تست دین و زندگی کامل میکرو طلایی و درسنامه‌های دین و زندگی کامل میکرو طلایی انتشارات گاج»یا«دین و زندگی پایه کنکور دهم و یازدهم و دین و زندگی دوازدهم انتشارات سفیر خرد»

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی آخرین و چهارمین درس دفترچه عمومی است که ۴ سوال گرامر، ۸ سوال واژگان، یک کلوز تست ۵ سوالی و دو درک مطلب (Reading) ۴ سوالی دارد. این درس را معمولاً دانش‌آموزانی که از کودکی به زبان انگلیسی علاقه‌مند بوده‌اند، با درصد بالا در کنکور به پایان می‌رسانند.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۲۵ سوال در ۲۰ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: زبان انگلیسی دهم، زبان انگلیسی یازدهم و زبان انگلیسی دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: زبان انگلیسی جامع کنکور انتشارات مبتکران نوشتهٔ شهاب اناری و روزبه شهلایی

زمین شناسی

اولین درس دفترچهٔ اختصاصی است که برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی (بجز داروسازی) ضریب صفر دارد و داوطلبان کنکور معمولاً این درس را یا مطالعه نمی‌کنند و یا قسمتی از آن را می‌خوانند که در کنکور بتوانند چند سوال را پاسخ دهند.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۲۵ سوال در ۲۰ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: زمین شناسی یازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: زمین شناسی جامع کنکور مهر و ماه

ریاضی

درس ریاضی اگرچه درس خیلی مهمی برای کنکور تجربی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود رتبهٔ نهایی داشته باشد. بنابراین نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۳۰ سوال در ۴۷ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: ریاضی دهم، ریاضی یازدهم، ریاضی دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: «ریاضیات تجربی جامع کنکور انتشارات مهر و ماه (جلد اول، جلد دومیا «ریاضیات تجربی جامع کنکور انتشارات خیلی سبز (جلد اول، جلد دوم

در ضمن شما می‌توانید تحلیل و مقایسهٔ این دو مجموعه کتاب را در مطلب «مقایسهٔ ریاضیات جامع تجربی مهر و ماه و خیلی سبز» را در مجلهٔ کتابچی مطالعه کنید.

زیست شناسی

بر هیچکس پوشیده نیست که مهم‌ترین درس رشته و کنکور تجربی، زیست شناسی است. لازمهٔ موفقیت در این درس، توجه به ریز نکات کتاب درسی، اعم از قیدها، تصاویر، متن کتاب و… است. در ضمن حل تست‌های زیاد نیز تاثیر بسزایی در افزایش تسلط و درصد خواهد داشت. طراحان کنکور در چند سال اخیر، روی به طرح سوالات ترکیبی بیشتری آورده‌اند.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۵۰ سوال در ۳۶ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم و زیست شناسی دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: «زیست شناسی دهم نسل جدید جامع کنکور نشر الگو»، «زیست شناسی یازدهم نسل جدید جامع کنکور نشر الگو (جلد اول، جلد دوم)» و «زیست شناسی دوازدهم نسل جدید جامع کنکور نشر الگو (جلد اول، جلد دوم

فیزیک

چهارمین درس دفترچهٔ اختصاصی کنکور تجربی فیزیک است. غالب سوالات این درس را سوالات محاسباتی تشکیل می‌دهد.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۳۰ سوال در ۳۷ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: فیزیک دهم، فیزیک یازدهم و فیزیک دوازدهم

·      منابع کمک آموزشی پیشنهادی: «فیزیک پایه کنکور تجربی خیلی سبز (جلد اول، جلد دوم) و فیزیک دوازدهم کنکور تجربی خیلی سبز (جلد اول، جلد دومیا«فیزیک پایه کنکور تجربی میکرو گاج (جلد اول، جلد دوم) و فیزیک دوازدهم کنکور تجربی میکرو گاج (جلد اول، جلد دوم

 شیمی

برای رشتهٔ تجربی درس شیمی را بعد از زیست باید مهم‌ترین درس دانست که آخرین درس کنکور و دفترچهٔ اختصاصی تجربی است. سوالات این درس را می‌توان به دو دستهٔ حفظیات و مسائل شیمی تقسیم کرد.

·      تعداد سوالات و زمان پاسخگویی: ۳۵ سوال در ۳۵ دقیقه

·      کتاب‌های درسی: شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم

کتاب‌های پرفروش علوم تجربی

کتاب‌های جدید علوم تجربی