بیا از کتابچی بگیر

رشته ریاضی فیزیک

دانش‌آموزان نهمی باید در انتهای سال تحصیلی یکی از رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و یا یکی از رشته‌های زیرگروه فنی و حرفه‌ای یا کاردانش را برگزینند. دانش‌آموزانی که رشتهٔ ریاضی را برمی‌گزینند باید در محاسبات و تحلیل اطلاعات مهارت داشته باشند. همچنین به دروس ریاضی و فیزیک به صورت ویژه علاقه‌مند باشند. در غیر این صورت بهتر است به دنبال رشتهٔ دیگری باشند.

اطلاعاتی دربارهٔ رشته‌ها و دانشگاه‌های رشتهٔ ریاضی

دانش‌آموزان رشتهٔ ریاضی بعد از شرکت در کنکور باید انتخاب رشته کنند. غالب رشته‌های دانشگاهی رشتهٔ ریاضی را، مهندسی تشکیل داده است. البته رشته‌های علوم پایه مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و علوم کامپیوتر، همچنین رشته‌های مدیریتی نیز در بین این رشته‌ها دیده می‌شود. رشته‌های پرمتقاضی این رشته طبق اعلام سازمان سنجش که هر ساله در دفترچهٔ انتخاب رشته قید می‌شود، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی معماری است. البته قبولی در این رشته‌ها آن‌چنان هم سخت نیست زیرا ظرفیت بالایی دارند. اکثر رشته‌های دانشگاهی رشتهٔ ریاضی به صورت کارشناسی پیوسته دانشجو می‌پذیرند. به این معنا که از بدو ورود به دانشگاه، یک دانشجو باید حدوداً ۱۴۳ واحد را در ۸ الی ۱۰ ترم بگذارند و در پایان به او مدرک کارشناسی (لیسانس) اعطا می‌شود. گسترش دانشگاه‌ها در ایران به گونه‌ای‌ست که معمولاً هر شهر دانشگاه دارد و دانشجویان می‌توانند در شهر خود مشغول به تحصیل شوند. با این وجود بسیاری از دانش‌آموزان در تلاش هستند وارد دانشگاه‌های مطرح و سطح یک شوند. از این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه صنعتی شریف تهران، دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک) تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت تهران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز و… اشاره کرد. در کنار این دانشگاه‌ها می‌توان از دانشگاه‌های مراکز سایر استان‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌های پیام‌نور، دانشگاه‌ها و موسسات غیر انتفاعی نام برد.

کنکور و محتوای آن

امتحانات دانش‌آموزان دوازدهم به صورت نهایی برگزار می‌شود. نهایی به این معنا که به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شود و برگه‌ها در حوزه تصحیح، تصحیح می‌شود. بعد از امتحان نهایی، برای ورود به دانشگاه باید در کنکور شرکت کنند. در کنکور دانش‌آموزان رشتهٔ ریاضی باید در ۴:۱۰ دقیقه به ۲۳۵ سوال از ۷ درس پاسخ دهند. این ۷ درس به همراه منابع آن به شرح زیر است.

ادبیات فارسی

اولین درس دفترچهٔ عمومی ادبیات فارسی است که ۲۵ سوال از مباحث لغت و املا، تاریخ ادبیات، آرایه‌های ادبی، دستور زبان و قرابت معنایی مطرح می‌شود و زمان پاسخگویی به آن ۱۸ دقیقه است. این سوالات از کتاب‌های ادبیات دهم، ادبیات یازدهم و ادبیات دوزادهم مطرح می‌شود. برای این درس می‌توانید یکی از دسته‌های زیر را به عنوان منبع کمک‌آموزشی انتخاب کنید.

عربی

دومین درس دفترچهٔ عمومی، عربی است که این درس هم ۲۵ سوال دارد و باید در ۲۰ دقیقه به آن پاسخ دهید. سوالات این درس از مباحث ترجمه، درک مطلب (سوالات مرتبط با متن، شکّل و تحلیل صرفی) و قواعد مطرح می‌شود. سوالات عربی کنکور از کتاب‌های درسی عربی دهم، عربی یازدهم و عربی دوازدهم است. منابع مناسب برای این درس عبارت‌اند از:

البته مطالعهٔ یکی از این دو کتاب، کفایت می‌کند.

دین و زندگی

درس دین و زندگی معمولاً بالاترین میانگین درصد را در بین همهٔ دروس در کنکور دارد. بنابراین اگر در این درس درصد پایینی داشته باشید تراز به شدت پایینی خواهید گرفت که در تراز و رتبهٔ نهایی شما، تاثیر منفی زیادی خواهد داشت. دین و زندگی در کنکور متشکل از ۲۵ سوال است که باید در ۱۷ دقیقه به آن پاسخ دهید. سوالات این درس از کتاب‌های درسی دین و زندگی دهم، دین و زندگی یازدهم و دین و زندگی دوازدهم مطرح می‌شود. پیام آیات بخش اصلی سوالات این درس را تشکیل می‌دهد. منابع مناسب برای آن در بازار کتاب عبارت‌اند از:

البته یکی از این دو مجموعه کتاب را مطالعه کنید، کفایت می‌کند.

زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی در کنکور از ۲۵ سوال تشکیل شده که زمان پاسخگویی به آن ۲۰ دقیقه است. سوالات این درس، از بخش‌های واژگان، گرامر، کلوز تست و درک مطلب (Reading) مطرح می‌شود که منبع آن کتاب‌های درسی زبان انگلیسی دهم، زبان انگلیسی یازدهم و زبان انگلیسی دوازدهم است. بهترین منبع موجود در بازار کتاب برای این درس:

ریاضی

مهم‌ترین درس کنکور رشتهٔ ریاضی، بدون شک ریاضی است که ۵۵ سوال دارد و باید در ۸۵ دقیقه پاسخگوی آن باشید. این ۵۵ سوال از ۸ کتاب مطرح می‌شود که عبارت‌اند از:

  • ریاضی دهم، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم: از این کتاب‌ها حدوداً ۲۰ سوال در کنکور مطرح می‌شود.
  • هندسه دهم، هندسه یازدهم و هندسه دوازدهم: از کتاب‌های هندسه حدود ۱۸ سوال در کنکور ارائه می‌شود.
  • آمار و احتمال یازدهم و ریاضیات گسسته دوازدهم: از این کتاب‌ها نیز تقریباً ۱۷ سوال مطرح می‌شود.

به دلیل گستردگی دروس ریاضی رشته ریاضی، کتاب جامعی که این ۸ کتاب را دربر بگیرد وجود ندارد. بنابراین برای هر دسته یک کتاب معرفی می‌کنیم.

فیزیک

درس فیزیک دومین درس دفترچهٔ اختصاصی کنکور ریاضی است که باید ۴۵ سوال را در ۵۵ دقیقه پاسخ دهید. سوالات این درس از کتاب‌های فیزیک دهم، فیزیک یازدهم و فیزیک دوازدهم انتخاب شده است. منبع پیشنهادی:

یا اینکه از منابع زیر استفاده کنید:

شیمی

شیمی آخرین درس رشته ریاضی است که با ۳۵ سوال، دارای ۳۵ دقیقه زمان است. برای این درس از دو قسمت حفظیات و مسائل شیمی سوال مطرح می‌شود که منبع آن شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم است. منابع مناسب:

اگر مطالعهٔ حجم بالا برای شما به هر دلیلی امکان‌پذیر نیست، بهتر است به جای کتاب‌های معرفی شده از کتاب زیر استفاده کنید.

کتاب‌های پرفروش ریاضی فیزیک

کتاب‌های جدید ریاضی فیزیک