رشته هنر

بسیاری از دانش آموزان پایه نهم متوسطه اول علاقه‌مند به شاخه‌های مختلف هنر و آموزش‌های هنری هستند. تنوع زیرشاخه‌های رشته‌های هنر در دبیرستان باعث شده است که طرفداران زیادی جذب دروس و آموزش‌های هریک از این گروه‌های درسی و حتی بازار کار این رشته‌های هنری گردند. رشته‌های زیرشاخه هنر دوره دبیرستان در شاخه‌های تحصیلی فنی حرفه‌ای و کاردانش هنرستان تدریس می‌شوند. تفاوت تحصیل رشته‌های زیرگروه هنر در هریک از این شاخه‌های تحصیلی در تعداد واحدهای عملی و کارگاهی آن‌هاست. معمولاً در شاخه کاردانش حجم بیشتری از دروس رشته‌های هنری به صورت عملی و پودمانی تدریس می‌شود، در صورتی که در شاخه فنی حرفه‌ای میزان آموزش‌های تئوری و عملی تا حدودی باهم برابر هستند. دانش آموزان برای ورود به رشته‌های هنر در هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش باید دارای برخی شرایط و ضوابط خاصی باشند و بتوانند در هر یک از گروه‌های زیرشاخه رشته هنر موفق شوند.

شرایط ورود به زیرشاخه‌های رشته هنر در هنرستان

دانش‌آموزانی که قصد دارند ادامه تحصیل خود در پایه دهم را در آموزش و یادگیری رشته‌های هنری سپری کرده و انتخاب رشته دبیرستان خود را از رشته‌های ارائه شده در لیست رشته‌های کاردانش و یا فنی حرفه‌ای انتخاب نمایند، باید شرایط لازم و کافی جهت ثبت نام در هر یک از رشته‌های زیرشاخه هنر در دبیرستان را داشته باشند. دانش آموزان باید در زمان انتخاب رشته نهم به دهم و با در نظر گرفتن ضوابط و شرایط لازم از میان رشته‌های هنری هنرستان یکی را به عنوان رشته تحصیلی خود در پایه دهم انتخاب کرده و به ادامه تحصیل بپردازند. به منظور ارائه اطلاعات بیشتر به دانش آموزان پایه نهم در این قسمت شرایط لازم جهت انتخاب رشته هنر در هریک از شاخه‌های فنی حرفه و کاردانش را بررسی کرده و به طور خلاصه ارائه می‌دهیم. شرایط لازم جهت ورود به رشته‌های شاخه فنی و حرفه‌ای عبارت‌اند از:

  • مجموع نمرات پایانی دروس ریاضی، علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه دوره متوسطه اول باید بدون ضریب بیشتر از ۳۰ باشد.
  • حداقل نمره درس ریاضی ۱ در دوره متوسطه اول باید ۱۰ باشد.
  • دروس مرتبط با رشته‌های تحصیلی این شاخه، باید دارای مجموع نمرات حداقل ۱۲۰ و معدل حداقل ۱۲ باشند.

 شرایط لازم جهت ورود به رشته‌های شاخه کار و دانش عبارت‌اند از:

  • مجموع نمرات پایانی دروس ریاضی و کار و فناوری در سه پایه دوره متوسطه اول باید بدون ضریب حداقل ۳۶ باشد.
  • نمرات دروس ریاضی با ضریب ۲ و درس کار و فناوری با ضریب ۳ در سه پایه تحصیلی متوسطه اول محاسبه می‌شود.
  • دروس مرتبط با رشته‌های تحصیلی این شاخه، باید دارای مجموع نمرات حداقل ۱۸۰ و معدل حداقل ۱۲ باشد.

معرفی زیرشاخه‌های رشته هنر در دبیرستان 

رشته فوتوگرافیک شاخه هنر

رشته فتوگرافی رشته‌ای است که به تازگی به رشته‌های فنی حرفه‌ای اضافه شده است. رشته هنری فوتوگرافیک حاصل از ادغام و ترکیب رشته‌های عکاسی و گرافیک بوده و دروس و برنامه‌های مربوط به این زمینه‌های هنری را شامل می‌شوند. دانش آموزان در رشته فوتوگرافیک با نرم‌افزاری‌های مختلفی که در ارتباط با طراحی و تولید تصاویر تبلیغاتی و بنرهای هنری و تجاری هستند آشنا می‌شوند، همچنین هنرجوهای این رشته هنری در هنرستان با ویژگی‌ها و موارد لازم جهت ایجاد یک پروژه هنری، تجاری و یا تبلیغاتی استاندارد و جذاب آشنا شده و قوانین و نکات مختلف هریک از آن‌ها را آموزش می‌بینند.

رشته گرافیک شاخه هنر

رشته هنری گرافیک یا ارتباط تصویری به منظور طراحی پوستر و تصاویر متنوع و جذاب در حوزه‌های مختلف تجاری، تبلیغاتی، هنری و اجتماعی آموزش داده می‌شود. دانش آموزان با ورود به این رشته زیرشاخه رشته هنر در دبیرستان می‌آموزند که چگونه با در نظر گرفتن استانداردهای لازم و رعایت نکات اساسی تصویرسازی یک پوستر و پروژه گرافیکی جذاب و موفق را طراحی کنند.

رشته طراحی دوخت شاخه هنر

دانش آموزان در رشته طراحی دوخت با انواع لباس‌های طراحی‌شده برای انسان‌ها در دوره‌ها و جوامع مختلف آشنا می‌شوند. دانش آموزان در این رشته هنری می‌آموزند که چگونه با خلاقیت خود و رعایت نکات لازم در طراحی و دوخت لباس برای هر یک از افراد، لباس‌هایی مناسب با طرح‌هایی نوین و جذاب طراحی نمایند. دانش‌آموزانی که وارد رشته طراحی دوخت در هنرستان می‌شوند علاوه برای طراحی و خلق طرح‌های مختلفی از لباس‌ها با نحوه دوخت و تولید آن‌ها نیز آشنا می‌شوند.

رشته معماری داخلی شاخه هنر

در رشته معماری داخلی آموزش‌های لازم جهت طراحی و نقشه‌کشی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری و همچنین مبلمان‌ها و دکوراسیون داخلی به دانش آموزان هنرستانی آموزش داده می‌شود. هنرجویان هنرستان در رشته معماری داخلی با اصول و نکاتی که با جذاب‌تر شدن و آرامش‌بخش‌تر شده فضای زندگی و یا کاری در ارتباط هستند آشنا شده و نحوه استفاده و کاربرد آن‌ها در پروژه‌های معماری داخلی را یاد می‌گیرند.

رشته صنایع دستی شاخه هنر

رشته صنایع دستی شامل آموزش مطالب و دروس مربوط به بخش‌های مختلف نگارگری، صنایع چوب، سفالگری و فرش‌بافی می‌شود. در رشته صنایع دستی زیرگروه شاخه هنر هنرستان به دانش آموزان آموخته می‌شود که بتوانند هنر و صنایع دستی را در موارد مختلف و کاربردی زندگی روزمره انسان‌ها جای داده و به زیباسازی آن‌ها کمک کنند.

رشته انیمیشن و پویانمایی شاخه هنر

دانش‌آموزانی که وارد رشته انیمشین و پویانمایی رشته‌های هنری دوره دبیرستان می‌شوند آموزش‌های مربوط به ساخت کارتون، انیمیشن و تصاویر متحرک را فرا می‌گیرند. دروس ارائه‌شده در این رشته در خصوص طراحی انیمیشن و متنوع و نحوه کار با نرم‌افزارها و آموزش‌های مرتبط با پویانمایی را شامل می‌شوند.

رشته نقاشی شاخه هنر

رشته نقاشی زیرشاخه رشته هنر در هنرستان دربرگیرنده تمام مباحث و آموزش‌هایی است که دانش آموزان برای ارائه و خلق یک تابلو و اثر هنری به یادگیری آن‌ها نیاز دارند. در رشته نقاشی دانش آموزان با رنگ‌ها و ابزارهای مختلف نقاشی و کاربردهای آن‌ها در هر یک از موضوعات هنری آشنا می‌شوند.

 رشته نوازندگی ساز جهانی شاخه هنر

رشته نوازندگی ساز جهانی شامل آموزش و یادگیری یکی از سازهای بین‌المللی مانند پیانو، ویالون، گیتار و سایر موارد مشابه دیگر می‌شود. موفقیت در این رشته وابسته به رعایت اصول آموزش داده شده و یادگیری آن‌ها و همچنین داشتن ذوق و خلاقیت در خلق و نواختن قطعات مختلف و داشتن قوه سلامت شنوایی است.

رشته نوازندگی ساز ایرانی شاخه هنر

دانش آموزان در رشته نوازندگی ساز ایرانی با ابزار و سازهای مختلف ایرانی آشنا شده و یادگیری یکی از این سازها همچون تار، سه تار، عود، سنتور و موارد به صورت تخصصی می‌آموزند. در این رشته دروس و اصول مرتبط با یادگیری سازهای اصیل ایرانی به آن‌ها آموخته شده و به پرورش آن‌ها به عنوان نوازنده حرفه‌ای ساز ایرانی پرداخته می‌شود.

رشته نمایش شاخه هنر

دانش‌آموزانی که رشته نمایش را در انتخاب رشته پایه نهم خود انتخاب می‌کنند و علاقه‌مند به اجرای نمایش و تئاتر هستند، با موضوعات و جنبه‌های مختلف هنری در این رشته آشنا می‌شوند. تمامی نکات و موارد لازم درباره اجرا، طراحی و خلق یک نمایش مناسب و مفهومی در رشته نمایش به دانش آموزان آموزش داده شده و آن‌ها را برای دست‌یابی به موفقیت‌های بیشتر در این شاخه از رشته‌های تحصیلی دبیرستان آماده می‌سازند.

رشته سینما شاخه هنر

دانش آموزان و هنرجویان در رشته سینما در شاخه هنر هنرستان با مبانی و اصول مرتبط با هنرهای تجسمی، فیلم‌نامه‌نویسی، نقد فیلم، تاریخ سینما و سایر بخش‌های دیگر آشنا می‌شوند. تمانی اصول مربوط به شاخه‌ها و زمینه‌های صنعت سینمای ایران و جهان در ابعاد مختلفی در رشته سینما بررسی شده و به دانش آموزان این رشته تحصیلی آموزش داده می‌شود.

رشته طراحی و زبان بصری شاخه هنر

در رشته طراحی و زبان بصری به دانش آموزان آموخته می‌شود که چگونه با تلفیق هنر و به کارگیری خطوط و اشکال مختلف به ایجاد آثار هنری و مفهومی بپردازند. در این رشته هنری دانش آموزان با مواردی مانند حجم، رنگ، بافت، نور و موارد مشابه دیگر و نحوه استفاده آن‌ها در طراحی و تلفیقشان با تصاویر و معانی مختلف آشنا می‌شوند.

رشته مرمت آثار فرهنگی شاخه هنر

در رشته مرمت آثار تاریخی و بناها موضوعات مختلفی از تاریخچه آثار فرهنگی و مراحل حفظ، نگهداری و مرمت و بازسازی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته و به دانش آموزان این رشته آموزش داده می‌شود. افرادی که وارد رشته تحصیلی مرمت آثار و بناهای تاریخی در هنرستان می‌شوند با بخش‌های مختلفی از سازه‌های تاریخی و نگهداری از آن‌ها آشنا شده و مسائل تخصصی مربوط به هریک از آن‌ها به این دانش آموزان آموخته می‌شود.

رشته پشتیبانی صحنه شاخه هنر

تمام موضوعات و نکات مربوط به مدیریت و سازمان‌دهی عوامل مختلف پشت صحنه نمایش‌ها و آثار سینمایی در این رشته هنری ارائه می‌شود. دانش آموزان در رشته پشتیبانی صحنه با اصول حرفه‌ای طراحی، پشتیبانی و اداره یک صحنه هنری و اثر نمایشی آشنا شده و نکات مختلفی که باعث پیشرفت در این رشته می‌شود را می‌آموزند.

رشته چاپ دستی شاخه هنر

دانش آموزان در حال تحصیل در رشته چاپ دستی یا گراور سازی و چاپ هنری هستند با موضوعات مختلف مرتبط با این رشته آشنا می‌شوند. در رشته تحصیلی چاپ دستی هنرستان به دانش آموزان روش‌های مختلف چاپ همچون چاپ سنگی، دیجیتالی، فلزی و چوبی آموزش داده می‌شود دروس لازم جهت حرفه‌ای شدن در این رشته تحصیلی برای آن‌ها ارائه می‌گردد.  

مشاغل زیرشاخه‌های رشته هنر در دبیرستان

بسیاری از دانش‌آموزانی که وارد هر یکی از رشته‌های زیرگروه رشته هنر در هنرستان می‌شوند، با توجه به این که آموزش‌ها و دروس مربوط به رشته تحصیلی خود را به صورت عملی و تقریباً حرفه‌ای آموزش می‌بینند، قصد دارند که شغل آینده خود را نیز مرتبط با رشته تحصیلی‌شان انتخاب نمایند. برخی دانش آموزان ممکن است با بازار کار مشاغلی که مرتبط با رشته‌های زیرشاخه هنر در دبیرستان است به خوبی آشنا نبوده و یا از تفاوت‌ها و تنوع این گروه‌های تحصیلی مطلع نباشند لذا در ادامه این بخش به معرفی مشاغل مرتبط با رشته هنر می‌پردازیم. مشاغل زیرشاخه‌های رشته هنر عبارت‌اند از: کارگردان هنری، هنرمند و استادکار صنایع دستی، هنرمند هنرهای زیبا،  طراح انیمیشن، طراح صنعتی، طراح مد و پوشاک، طراح گل و گیاه، طراح گرافیک، طراح داخلی و دکوراسیون، طراح ویترین و فروشگاه، طراح صحنه و نمایشگاه، هنرپیشه سینما و تلویزیون، تهیه‌کننده رادیو، تلویزیون و سینما، کارگردان تلویزیون و سینما،  کارگردان برنامه‌های رادیو و تلویزیون، استعداد یاب سینما، مدیر فنی رادیو و تلویزیون، کارگردان موسیقی (رهبر ارکستر)، آهنگساز و تنظیم‌کننده موسیقی، خواننده، عکاس، فیلم‌بردار، تدوینگر فیلم و کلیپ، موسیقیدان، گوینده رادیو و تلویزیون، تحلیلگر و مفسر اخبار، گزارشگر و خبرنگار، متخصص روابط عمومی، سردبیر و ویراستار، مستندساز، تولیدکننده محتوا، شاعر، ترانه‌سرا و نویسنده، مترجم، تکنسین و کاردان فنی تجهیزات صوتی و تصویری،  تکنسین و کاردان فنی پخش، اپراتور تجهیزات رادیویی، تکنسین و کاردان فنی مهندسی صدا. دانش‌آموزانی که با وجود علاقه بسیار به رشته‌های هنری از میزان توانایی و استعداد خود در هر یک از زمینه‌های شاخه هنر در دبیرستان اطلاعی ندارند می‌توانند با شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای فرآیند هدایت تحصیلی و دریافت نتایج آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کرده و رشته مناسب خود را انتخاب نمایند.

کتاب‌های پرفروش هنر

کتاب‌های جدید هنر