بیا از کتابچی بگیر

سال دوازدهم

برگزاری کنکور سراسری و رقابت شدید برای ورود به رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر و همچنین نهایی بودن امتحانات در دروس پایه دوازدهم، اهمیت این مقطع تحصیلی را برای دانش آموزان پایه دوازدهم دوچندان می‌نماید. پایه دوازدهم به دلیل اینکه سال آخر تحصیلی است، دشواری‌های خاص خود را نیز دارد و بیشتر از سال‌های قبل دانش آموزان را تحت فشار قرار می‌دهد؛ زیرا دانش آموزان می‌بایست علاوه بر دروس پایه دوازدهم، دروس پایه دهم و یازدهم را نیز مورد مطالعه، مرور و تست‌زنی قرار دهند. به همین دلیل مشاورین برتر تحصیلی همواره پیشنهاد ویژه‌ای در این خصوص دارند: برنامه‌ریزی، مطالعه، تست‌زنی، حل مسائل چالش‌برانگیز و تهیه کتاب‌های کمک‌درسی مناسب تا حد زیادی می‌تواند از سنگینی مطالب درسی در سال بعد (پایه دوازدهم) و همچنین فشار روحی-روانی و استرس سال آینده برای دانش آموزان بکاهد و سبب کم‌حجم شدن و سهولت در فراگیری مطالب پایه دوازدهم در سال آینده شده و دانش‌آموزان می‌توانند با کمی تلاش خود را برای امتحانات نهایی و شرکت در کنکور سراسری آماده کنند. پایه دوازدهم یک پایهٔ بسیار حساس و حیاتی برای کنکور سراسری است. با توجه به اینکه در این پایه دانش آموزان باید برای شرکت در کنکور سراسری به آمادگی لازم و کافی برسند، پس بهتر است که راهکارهایی جدید نسبت به پایه‌های دیگر برای آنان در نظر گرفته شود؛ این مسائل باعث شده که پایه دوازدهم در برنامه‌ریزی آموزشی دارای تمرکز و حساسیت بیشتری باشد.

برنامه‌ریزی درسی دوازدهم برای کنکور سراسری

داشتن یک مدیریت منسجم و بهره‌مندی از راهنمایی‌های مشاوران تحصیلی می‌تواند به کمک شما عزیزان برای کسب بهترین رتبه در کنکور سراسری بیاید. از نظر مشاوران تحصیلی فرآیند مدیریت تحصیلی شامل پنج مرحله اساسی به نام برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، فرماندهی، هماهنگی، کنترل و نظارت است. برنامه‌ریزی از جمله ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین مرحله مدیریت است که باید طبق متدها و روش‌هایی منطبق بر نیازسنجی نحوه برگزاری کنکور سراسری و طرح سؤالات از منابع درسی انجام شود. داشتن برنامه‌ریزی درسی سال دوازدهم اهمیت بسیار بالایی در کسب موفقیت دارد. جهت‌دهی به یادگیری، پرهیز از فعالیت‌های تکراری و بی‌فایده، ایجاد انگیزه، ارزشیابی منابع درسی، آشنایی با تست‌های مهم و… از جمله فعالیت‌هایی است که باید در برنامه‌ریزی درسی سال دوازدهم گنجانده شود.

نبرد دانش‌آموزان در دو جبهه سخت!

علاوه بر آزمون سراسری که پس از پایان سال دوازدهم در انتظار دانش آموزان است، آن‌ها باید در یک جبهه دیگر نیز به سختی مبارزه کنند. منظورمان امتحانات نهایی سال دوازدهم است که به صورت هماهنگ در تمام کشور برگزار می‌شود. دلیل این موضوع آن است که نمرات کسب شده دانش آموزان در این امتحانات اهمیت بالایی دارند و حتی روی رتبه کنکور آن‌ها نیز تأثیر می‌گذارند. به همین خاطر وزارت آموزش و پرورش این امتحانات را به صورت یکپارچه در سراسر کشور برگزار می‌کند تا هم کیفیت آزمون‌ها و هم شرایط برگزاری آن‌ها برابر و یکسان باشد. نکته حائز اهمیت آن است که دانش آموزان سال دوازدهم باید خودشان را برای دو نوع کاملاً متفاوت از آزمون‌ها آماده کنند؛ اول آزمون‌های پایان سال که دارای سؤالات تشریحی هستند و دوم آزمون سراسری که از سؤالات تستی تشکیل شده است. همان‌طور که می‌دانید نحوه آماده شدن دانش آموزان برای این دو نوع امتحان، با هم متفاوت است. آن‌ها باید به کتاب‌های کمک‌درسی مناسب دسترسی داشته باشند که علاوه بر آموزش روش‌ها و نکته‌های تست‌زنی، مهارت‌های آنان برای پاسخگویی به سؤالات تشریحی را نیز بالا ببرند. معدل سال دوازدهم تأثیر مثبت زیادی در تعیین رتبه داوطلبان آزمون سراسری دارد و این معدل هم بر اساس امتحانات نهایی سال دوازدهم تعیین می‌شود. به همین خاطر افرادی که می‌خواهند در کنکور سراسری موفق شوند، حتماً باید امتحانات نهایی پایه دوازدهم را نیز جدی بگیرند.

ارائه یک برنامه مناسب برای پایه دوازدهم

با توجه به اهمیت امتحانات نهایی و اینکه زمان باقی‌مانده تا کنکور در این پایه نفس‌های آخر خود را می‌کشد باید از این دوران به نحو احسن استفاده کرد؛ پس برنامه‌ریزی ماهرانه‌تری برای این پایه باید در نظر گرفته شود. در پایه دوازدهم باید مرورهای مناسبی صورت گیرد و همین‌طور از مقالات و آموزش‌های چکیده‌ای استفاده کرد تا دانش‌آموزان زمان کمتری از دست بدهند… از این رو افرادی که حس می‌کنند عقب مانده‌اند، یا پیشرفت بیشتر و سریع‌تری را نیاز دارند، می‌توانند با تهیه کتاب‌های کمک‌درسی مناسب و مطالعه و تمرین دقیق تمرینات آن‌ها کاستی‌های گذشته را جبران کنند.

فرمول رتبه برتر شدن!

بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری به دنبال این هستند که راز موفقیت رتبه‌های برتر کنکور سراسری را دریابند. با رعایت کردن این موارد یقیقا می‌توان نتیجه قابل قبولی را در کنکور سراسری کسب کرد و خود را در قامت یک رتبه برتر کنکور سراسری تصور کرد:

 • امید به آینده (تلاش برای جبران اشتباهات گذشته و استفاده از تجربیات خود و دیگران)
 • استمرار و پیوستگی در کارها (پرهیز از افراط و تفریط در امر مطالعه کردن)
 • مقایسه نکردن توانایی خود با دیگران (تمرکز بر عملکرد خود و تلاش برای ارتقای سطح علمی خود)
 • خودارزیابی مداوم (بررسی عملکرد خود در طول روز، هفته و ماه)

هرساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان سال دوازدهمی در کنکور سراسری شرکت می‌کنند، اما تعداد محدودی از آن‌ها به رتبه‌های عالی دست می‌یابند. بزرگ‌ترین عامل موفقیت داوطلبان کنکوری، جدیت در امر مطالعه و تست‌زنی دروس است. مسیر کنکور سراسری می‌تواند سرشار از ایده‌های عالی و کاربردی باشد به شرطی که بر عملکرد خود نظارت کافی را داشته باشیم و اهمیت سال آخر را به‌خوبی درک کنیم. یقیناً چشیدن طعم رسیدن به دانشگاه‌های برتر کشور و تحصیل در رشته موردعلاقه خود، ارزش تحمل سختی‌های پیش از کنکور سراسری را خواهد داشت.

معرفی تعدادی از بهترین کتاب‌های کمک‌درسی پایه دوازدهم

 • زبان انگلیسی جامع: این کتاب که نوشته شهاب اناری است، به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کمک‌درسی مبتکران شناخته می‌شود و تمام نکات لازم برای موفقیت در آزمون سراسری را ارائه می‌کند.
 • شیمی دوازدهم تست: یکی از بهترین کتاب‌های انتشارات خیلی سبز است که با زبانی ساده و صمیمی، مهارت‌های تست‌زنی دانش آموزان در درس شیمی دوازدهم را افزایش می‌دهد.
 • زیست شناسی دوازدهم تست: یکی دیگر از کتاب‌های خیلی سبز که تست‌های مربوط به درس زیست شناسی سال دوازدهم را به همراه پاسخ تشریحی آن‌ها ارائه می‌کند.
 • آرایه‌های ادبی: معمولاً اکثر دانش آموزان در بحث آرایه‌های ادبی با مشکل مواجه هستند. این کتاب از انتشارات الگو دارای دو بخش است که هم به دانش آموزان آموزش می‌دهد و هم آن‌ها را با نمونه سؤالات تستی آشنا می‌کند.
 • دستور زبان فارسی: دستور زبان فارسی یکی از مباحث مهم کنکور سراسری است که یادگیری آن می‌تواند کمک زیادی به کسب رتبه بهتر کند. برای موفقیت در این بخش می‌توانید کتاب دستور زبان فارسی الگو را تهیه کنید.
 • قرابت معنایی جامع کنکور: انتشارات الگو به خوبی مباحث مربوط به ادبیات فارسی را پوشش داده و در بحث قرابت معنایی نیز این کتاب را معرفی کرده است که منبع کاملی از تست‌های مربوط به همین بخش است.
 • عربی جامع کنکور: یکی از جامع‌ترین کتاب‌های کمک‌درسی عربی را انتشارات خیلی سبز منتشر کرده که هم توضیحات کافی را به دانش آموزان ارائه می‌دهد و هم آنان را با تست‌ها آشنا می‌کند.
 • دین و زندگی دوازدهم تست: یکی دیگر از کتاب‌های کامل انتشارات خیلی سبز که علاوه بر تست‌های درس دین و زندگی سال دوازدهم، پاسخنامه تشریحی کاملی نیز ارائه می‌دهد.

کتاب‌های پرفروش دوازدهم

کتاب‌های جدید دوازدهم