بیا از کتابچی بگیر

سال یازدهم

پایه یازدهم دومین سالی است که دانش آموزان به صورت تخصصی رشته تحصیلی خود را دنبال می‌کنند. با توجه به این مسئله که در تمامی رشته‌های تحصیلی اعم از رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی، سؤالاتی که برای کنکور طراحی می‌شود بیشتر به صورت چند بخشی است؛ بنابراین برای پاسخ دادن به سؤالات چند بخشی باید تمامی مباحث پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را فرا بگیرید. پایه یازدهم نیز همانند سایر پایه‌ها تأثیر خود را بر موفقیت شما در کنکور سراسری می‌گذارد و بیشتر افراد موفق در کنکور سراسری پایه یازدهم را جدی می‌گیرند! تا شما عزیزان مباحث پایه یازدهم را به طور کامل یاد نگیرید، نمی‌توانید مباحث سال بعد را بیاموزید. این پایه از طرفی تکرار مباحث پایه دهم و از طرفی دیگر زمینه‌سازی برای یادگیری مطالب پایه دوازدهم است. در سال یازدهم تحصیلی بهتر است اولویت‌بندی‌ها و جمع‌بندی دروس از همان پایه در برنامه دانش آموزان قرار گیرد. این اقدامات از جمله قدم‌های اولیه برای آمادگی در کنکور سراسری است. کسانی که از این سال آمادگی لازم را برای شرکت در کنکور کسب می‌کنند، نسبت به کسانی که از سال بعد اقدام می‌کنند، آماده‌تر و موفق‌تر هستند. کسب بهترین رتبه‌ها و قبولی در رشته مورد نظر و دانشگاه‌های برتر از فواید آمادگی تحصیلی در این پایه است. تست‌زنی و پیشخوانی دروس از جمله توصیه‌هایی است که در جلسات مشاوره برنامه‌ریزی درسی به دانش آموزان توصیه می‌شود.

برنامه‌ریزی تحصیلی

مقطع متوسطه دوم از مقاطع مهم تحصیلی است که به علت گستردگی و حجم بالای مطالب آموزشی در این دوره، لزوم داشتن برنامه‌ریزی درسی در این دوره، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. حجم مطالب درسی دوره متوسطه دوم در مقایسه با متوسطه اول بسیار بیشتر است و با توجه به اینکه پایه دهم، پایه یازدهم و پایه دوازدهم متوسطه منبع سؤالات کنکور سراسری است، برنامه‌ریزی تحصیلی صحیح برای دوره دوم متوسطه بسیار اهمیت دارد. برنامه‌ریزی تحصیلی و اجرای صحیح آن، اساسی‌ترین رکن موفقیت برای دانش آموزان در دوره‌های مختلف تحصیلی مخصوصاً پایه‌های دهم، یازدهم و در نهایت دوازدهم (کنکور سراسری) است. برنامه‌ریزی تحصیلی دقیق و مناسب علاوه بر پوشش تمام جنبه‌های آموزشی دانش آموزان به جنبه‌های روحی و روانی آن‌ها نیز توجه ویژه دارد.

اهمیت جدی گرفتن تابستان پایه یازدهم

شما عزیزان باید بدانید در تابستان یازدهم شما می‌توانید به تقویت دروسی که در آن ضعف دارید بپردازید؛ در واقع با این کار وقتی به پایه دوازدهم رسیدید هیچ مشکلی از دروس پایه‌های دهم و یازدهم نخواهید داشت. لذا می‌توانید هم تمرکزتان را بر دروس پایه دوازدهم زیاد کنید و هم وقت شما به رفع اشکال از دو پایه قبلی نگذرد. البته می‌دانیم که فصل تابستان زمان تفریح است اما برای رسیدن به هدفتان برنامه‌ریزی پایه یازدهم را جدی بگیرید.

فرصتی برای تست‌زنی

اگرچه تأکید به مطالعه تشریحی دروس در پایه یازدهم زیاد است اما سعی کنید در طول روز زمانی را برای تست‌زنی دروس اختصاص بدهید؛ زیرا با انجام این کار سرعت شما در تست زدن زیاد شده و به تبع آن تسلط شما هم بیشتر می‌شود.

شناسایی نقاط ضعف و قوت

همان‌طور که می‌دانید در سال یازدهم زمان کافی برای تشخیص نقاط قوت و ضعف خود در دروس مختلف وجود دارید؛ اگر شما در درسی قوی هستید به این معنا نیست که از مطالعه آن درس چشم‌پوشی کنید زیرا به مرور زمان به نقطه ضعف تبدیل می‌شود. پیشنهاد ما به داوطلب‌های عزیز این است که در سال یازدهم بیشتر زمانتان را به نقاط ضعف خود اختصاص دهید تا به نقطه قوت شما تبدیل شوند و بعد از آن باقی‌مانده زمانتان را صرف دروسی که در آن تبحر دارید کنید.

کم بودن زمان در سال دوازدهم

در سال دوازدهم فرصت شما برای مطالعه دروس بسیار کم است زیرا رفتن به مدرسه و انجام فعالیت‌ها و تکالیف درسی زمان زیادی را از شما می‌گیرد؛ پس با این اوضاع شما زمان کافی مطالعه دروس سه سال را در یک سال ندارید پس بهتر هست در سال یازدهم برای خود یک برنامه‌ریزی کنکوری تهیه کنید.

داشتن برنامه‌ریزی هفتگی را از یاد نبرید

برای طراحی یک برنامه‌ریزی کنکوری می‌بایست برای هر روز از ایام هفته خودتان برنامه مداوم داشته باشید با توجه به اینکه دانش آموزان پایه یازدهمی زمان زیادی برای مطالعه دروس دارند می‌توانند با شناسایی این زمان‌ها برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشند. البته این نکته را از یاد نبرید که برنامه درسی شما نباید بسیار سنگین و یا بسیار سبک باشد و باید تعادل در آن رعایت شود.

گنجاندن دروس عمومی در برنامه‌ریزی

تجربه ثابت کرده است که دانش‌آموزانی که در برنامه‌ریزی پایه یازدهم در دروس اختصاصی قوی نبودند، توانسته‌اند با بالا بردن تمرکزشان بر روی دروس عمومی تا حد زیادی ضعف خود را جبران کنند. شاید بعضی از داوطلبان این فکر را داشته باشند که دروس عمومی فرار هستند و مطالعه این دروس فایده‌ای ندارد اما این دوستان در اشتباه هستند زیرا با خواندن مطالب به حافظه بلندمدت شما انتقال داده می‌شود که در دفعات بعدی با یک بار مرور می‌توانید همان مطلب را می‌توانید به یاد بیاورید.

ویژگی برنامه‌ریزی تحصیلی مناسب

همان‌طور که گفته شد، پایه یازدهم دومین پایه تحصیلی در دوره متوسطه دوم است. با توجه به اینکه دانش آموزان در سال گذشته یعنی سال دهم اقدام به انتخاب رشته تحصیلی می‌کنند، دروس در این پایه تخصصی‌تر از گذشته شده و بر حجم مطالب نیز افزوده می‌شود. دروس پایه یازدهم نیز از منابع طرح سؤال در کنکور سراسری بوده و یادگیری کامل این دروس می‌تواند کمک بسیار خوبی برای موفقیت در کنکور سراسری باشد که با برنامه‌ریزی تحصیلی مطلوب می‌توان به این مهم دست یافت. به جرئت می‌توان گفت برنامه‌ریزی تحصیلی سال یازدهم برای یادگیری کامل مباحث آموزشی و موفقیت تحصیلی دانش آموزان بسیار مهم است. مباحث درسی کتاب یازدهم در رشته‌های تجربی، ریاضی و انسانی در کنکور سراسری از اهمیت زیادی برخوردار است. برای بسیاری از دانش آموزان این سؤال مطرح است که چطور یک برنامه‌ریزی تحصیلی خوب داشته باشیم؟ یک برنامه درسی خوب شامل ویژگی‌هایی است که در ادامه مطلب به تعدادی از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت:

  • برنامه‌ریزی درسی برای هر شخص منحصربه‌فرد بوده و متناسب با ویژگی‌های فردی است و پس از اخذ تست‌های سنجش استعداد و تست‌های مشاوره فردی انجام می‌شود. در نظر داشتن ویژگی‌های فردی دانش آموزان در برنامه‌ریزی تحصیلی بسیار اهمیت دارد.
  • در برنامه‌ریزی تحصیلی و مطالعاتی برای هر دانش‌آموز باید اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت متناسب با هر فرد توسط مشاور درسی وی به درستی تعیین شود تا فرد بتواند با احتمال بالایی به اهداف خود دست یابد.
  • برنامه درسی مناسب باید تا حد بالا و قابل قبولی قابلیت اجرا داشته باشد و دانش‌آموز بتواند به اهداف تعیین‌شده در برنامه دست یابد.

لازم است توجه داشته باشیم که چنانچه برنامه‌ریزی تحصیلی متناسب با استعدادیابی و میزان توانایی‌های فردی هر دانش‌آموز باشد و توسط مشاور متخصص تنظیم شده باشد با کمی تلاش و پیگیری از سوی دانش‌آموز، منجر به نتیجهٔ مطلوب خواهد شد.

  • استفاده از دفتر برنامه‌ریزی درسی می‌تواند راهکاری مناسب جهت بهبود و ارتقاء سطح کیفی آموزش و مدیریت زمان مطالعه باشد. دفتر برنامه‌ریزی دانش آموزان می‌بایست تحت نظارت دقیق و مستمر مشاور تحصیلی استاد قرار گیرد و نکات لازم به دانش آموزان یادآوری شود.


در ادامه به معرفی کلی کتاب‌های معتبر و پرفروش پایه یازدهم می‌پردازیم:


کتاب دین و زندگی یازدهم خیلی سبز: کتاب دین و زندگی یازدهم خیلی سبز با طرح سؤالات کلیدی برای هر بخش از متن دروس، نیاز دانش‌آموزان برای امتحانات تشریحی کاملاً برطرف می‌کند. علاوه بر این، کلیه پیام آیات و احادیث به‌صورت مفهومی توضیح داده‌شده تا دانش‌آموزان عمق مطالب را درک کنند. مهم‌تر از همه گرداوری تست‌های تألیفی و کنکوری نکته‌دار در سراسر کتاب که با پاسخنامه کلیدی و تشریحی همراه شده‌اند، دانش‌آموزان یازدهمی را کاملاً با تست‌های مفهومی و ترکیبی درس دین و زندگی کنکور سراسری آشنا می‌کند. حجم کتاب با توجه به مطالب موجود در آن کاملاً مناسب به نظر می‌رسد.

کتاب عربی یازدهم خیلی سبز: در کتاب عربی یازدهم خیلی سبز، تمام ویژگی‌های لازم برای موفقیت در آموختن زبان عربی در نظر گرفته‌شده است. با توجه به نیازهای متفاوت دانش‌آموزان برای آموزش مباحث عربی، مطالب در بخش‌های مختلفی تدوین‌شده است. از نقاط قوت این کتاب می‌توان به درس‌نامه‌های مفید و کاربردی برای تمام دروس کتاب درسی پایه هفتم، تست‌های تألیفی و کنکوری متنوع و کافی برای موضوعات مختلف همانند واژگان، ترجمه و تعریب، مفهوم و مکالمه، درک مطلب و قواعد و بررسی کامل تست‌ها در پاسخنامه تشریحی است. تهیه کتاب عربی یازدهم خیلی سبز به آن دسته از دانش‌آموزان دوراندیش که از سال یازدهم برای کنکور سراسری و افزایش مهارت تست‌زنی خود برنامه‌ریزی می‌کنند، توصیه می‌شود.

کتاب فارسی یازدهم خیلی سبز: لحن کتاب فارسی یازدهم خیلی سبز کاملاً ساده و روان بوده و خواننده را در فهم و یادگیری مطالب یاری می‌کند. از ویژگی‌های مثبت این کتاب می‌توان به درس‌نامه‌های کامل و در عین حال نکته‌وار آن با استفاده از کادرها و جدول‌های طبقه‌بندی‌شده و پرسش‌های چهارگزینه‌ای کافی و متنوع برای تمامی مباحث درس ادبیات فارسی یازدهم و هم‌چنین پاسخنامه تشریحی و تحلیلی برای تمامی تست‌های فراهم شده در کتاب اشاره کرد.

کتاب‌های فیزیک یازدهم تجربی و فیزیک یازدهم ریاضی خیلی سبز: برای دانش آموزان پایه یازدهم تجربی و دوازدهم تجربی که قصد شرکت در کنکور و یا آزمون‌های آزمایشی را دارند نوشته شده است. لحن کتاب در درس‌نامه و پاسخ‌نامهٔ تست‌ها کاملاً روان بوده و جای هیچ ابهامی را برای خواننده باقی نمی‌گذارد.

کتاب زبان انگلیسی یازدهم خیلی سبز: کتاب زبان انگلیسی یازدهم خیلی سبز دربرگیرنده ایده‌های جدید مانند طرح تست‌های مرتبط با نکات گرامری در خلال توضیح مفاهیم و داشتن نگاه ویژه به واژگان از طریق آوردن مترادف‌ها و متضادها و مثال‌های قابل فهم برای کلمات هر درس است. همچنین وجود بخش کاملی برای آموزش شیوه متن‌خوانی و پاسخگویی به سؤالات کلوزتست و درک مطلب از ایده‌های خوب نویسنده بوده است. این کتاب مرجع خوبی برای یادگیری است و یکی از بهترین کتاب‌های کمک آموزشی محسوب می‌شود که با هدف افزایش مهارت دانش آموزان در زمینه تست‌زنی و رساندن آن‌ها به سطح سؤالات کنکور سراسری تألیف شده است.

کتاب‌های پرفروش یازدهم

کتاب‌های جدید یازدهم