بیا از کتابچی بگیر

IQ گاج

کتاب‌های IQ گاج

انتشارات بین‌المللی گاج به عنوان یکی از برترین و مشهورترین انتشارات کتاب‌های کمک آموزشی کشور مجموعه کتاب‌های متعددی برای رفع نیازهای مختلف دانش‌آموزان پایه‌ها و رشته‌های گوناگون به چاپ رسانده است. دانش‌آموزان برای یادگیری دروس در مرحلهٔ اول باید مفاهیم و نکات اصلی را به کمک تدریس دبیران در کلاس‌های درسی، جزوات آن‌ها و همینطور درسنامه‌های متنوع موجود در کتاب‌های کمک آموزشی فرا گیرند. در مرحلهٔ دوم آموخته‌های دانش‌آموزان باید از طریق حل سوال و مسئله در کنار مرور و تکرار نکات در ذهن آن‌ها تثبیت گردد. مرحلهٔ آخر نیز مرور و جمع‌بندی نکات و بالا بردن تسلط از طریق تکرار مطالعه، تمرین بیشتر و حل تست است. انتشارات بین‌المللی گاج برای هر کدام از این مراحل مجموعه کتاب‌های متنوعی ارائه کرده است. به عنوان مثال یکی از مشهورترین مجموعه کتاب‌های انتشارات گاج مجموعه کتاب‌های تست میکرو طبقه‌بندی است. در کتاب‌های این مجموعه برای هر مبحث جزئی از هر درس تعدادی تست مرتبط با آن موضوع به همراه پاسخنامهٔ تشریحی ارائه می‌شود. از دیگر مجموعه کتاب‌های این انتشارات می‌توان به کتاب‌های سیر تا پیاز، خط ویژه، دور دنیا در ۴ ساعت، ای کیو (EQ)، آی کیو و آی کیو پلاس (IQ و +IQ)پرسمان و… اشاره نمود. مجموعه کتاب‌های آی کیو نیز یکی از مجموعه‌های پرکاربرد این انتشارات است که در ادامه به طور کامل معرفی می‌گردد.

ساختار، محتوا و سطح انواع کتاب‌های مجموعه آی کیو گاج

کتاب‌های این مجموعه دروس تمام پایه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند. در کتاب‌های آی کیو برای آموزش مفاهیم هر درس درسنامه‌هایی کاملاً کاربردی ارائه شده است که دانش‌آموزان می‌توانند با مطالعهٔ درسنامه‌های کتاب‌های این مجموعه در کنار کلاس‌های درسی و جزوات دبیران تمامی نکات و مفاهیم مباحث را کامل و عمیق فرا گیرند. کتاب‌های مجموعه آی کیو همچنین یک بانک تست به همراه پاسخنامهٔ تشریحی ارائه می‌کند. کتاب‌های مجموعه آی کیو در عمل از نظر ساختاری بسیار شبیه به کتاب‌های مجموعه میکرو طبقه‌بندی این انتشارات هستند؛ اما سه تفاوت عمدهٔ مجموعه‌های آی کیو و میکرو طبقه‌بندی تعداد سوالات، سطح سوالات و نوع بیان و ارائهٔ مطالب در این دو مجموعه است. حتماً دقت کرده‌اید که بیان کتاب‌های میکروطبقه‌بندی کاملاً خشک و رسمی است. انتشارات گاج سعی کرده است در مجموعه کتاب‌های آی کیو مفاهیم را با بیانی بهتر و جذاب‌تر به دانش‌آموزان آموزش دهد. همچنین معمولاً تعداد تست‌های کتاب‌های مجموعهٔ آی کیو نسبت به کتاب‌های مجموعهٔ میکروطبقه‌بندی کمتر است؛ در حالی که به صورت میانگین تست‌های کتاب‌های مجموعه آی کیو دشوارتر از تست‌های کتاب‌های میکروطبقه‌بندی هستند.

در واقع در کتاب‌های مجموعه آی کیو تست‌های متنوع‌تری دیده می‌شود که دانش‌آموزان مستعدی که خواهان دستیابی به بالاترین سطح تسلط بر مباحث و در نهایت دستیابی به بهترین نتیجه‌ها هستند، می‌توانند از کتاب‌های این مجموعه بسیار بهره بگیرند. تنوع بیشتر تست‌ها در مجموعه کتاب‌های آی کیو در واقع ویژگی بسیار مفیدی است؛ چرا که در کنکورهای برگزار شده در چند سال اخیر دیده شده است که سبک تست‌های کنکوری تا حد زیادی از سبک‌های تکراری خارج شده است و تعداد سوالات خلاقانه‌تر در کنکورهای سال‌های اخیر بیشتر شده است. از این رو لازم است که دانش‌آموزان علاوه بر آشنایی با سبک‌های پرکاربرد سوالات کنکوری، از منابعی همچون کتاب‌های مجموعه آی کیو جهت آشنایی با انواع گوناگون و جدید تست‌ها استفاده کنند. تست‌های کتاب‌های مجموعه آی کیو اکثراً تألیفی هستند اما چهارچوب سوالات کنکوری در کتاب‌های این مجموعه کاملاً رعایت شده و در کل هیچ نکته و یا تستی ورای کنکور در کتاب‌های این مجموعه دیده نمی‌شود.

همان طور که گفته شد در مجموعهٔ آی کیو برای دورهٔ اول متوسطه و دورهٔ دبستان نیز کتاب‌های متعددی ارائه شده است. در این دوران تحصیل اولویت دانش‌آموزان یادگیری کامل مطالب برای ساختن پایهٔ درسی قوی و کسب نمرات عالی در امتحانات است. به این اولویت‌ها در کتاب‌های مجموعه آی کیو بها داده شده است. البته معمولاً مطالعهٔ کتاب‌های مجموعه آی کیو در پایه‌های قبل دهم به دانش‌آموزانی که سطح درسی ضعیفی دارند، پیشنهاد نمی‌شود؛ چرا که سوالات کتاب‌های این مجموعه خلاقانه‌تر از سوالات سطح متوسط است و بیشتر مناسب دانش‌آموزان مستعد است. در آخر لازم به ذکر است که چاپ‌های جدیدتر این مجموعه آی کیو پلاس (+IQ) نام گرفته است که ظاهر جذاب‌تری هم نسبت به کتاب‌های آی کیو دارد ولی متأسفانه هنوز برای تمامی دروس پایه‌های مختلف کتاب‌های آی کیو پلاس چاپ نشده‌اند.

تعدادی از کتاب‌های مجموعه آی کیو گاج

آی کیو زیست‌شناسی جامع جلد اول

آی کیو شیمی جامع جلد اول

آی کیو ریاضی تجربی جامع جلد اول

آی کیو دین و زندگی جامع کنکور

آی کیو زبان انگلیسی جامع کنکور

کلام آخر

مجموعه کتاب‌های آی کیو و آی کیو پلاس انتشارات بین‌المللی گاج بسیاری از دروس پایه‌های دورهٔ اول و دوم متوسطه و دورهٔ دبستان را پوشش می‌دهند. در هر کتاب از این مجموعه مفاهیم و نکات دروس با ترتیبی مطابق کتاب‌های درسی در درسنامه‌های کاربردی و نسبتاً مفصل توضیح داده شده است. در این کتاب‌های همچنین یک بانک تست فوق‌العاده شامل تست‌های متنوع بسیار و عمدتاً تألیفی به همراه پاسخنامهٔ تشریحی مفصل ارائه شده است تا دانش‌آموزان بتوانند به کمک حل و بررسی این تست‌ها با انواع تست‌های مختلف آشنا شده و تسلط خود بر مباحث را به بهترین حد ممکن برسانند. به طور کلی کتاب‌های مجموعهٔ آی کیو کتاب‌های بسیار مناسبی برای دانش‌آموزان پرتلاشی که می‌خواهند بهترین نتیجه‌ها را در کنکور و یا امتحانات دیگر خود بگیرند، هستند.

کتاب‌های پرفروش IQ

کتاب‌های جدید IQ