بیا از کتابچی بگیر

ته جدولی‌ها هوپا

کتاب‌های ته جدولی‌ها هوپا

یکی از ورزش‌های جذاب در دنیا، فوتبال است و طرفداران زیادی دارد. طرفدارهای این ورزش را تقریباً، اکثر گروه‌های سنی تشکیل می‌دهند و صرفاً مخصوص پسرها نیست. در واقع حتی اگر فرزند شما به فوتبال علاقه‌ای نداشته باشد، نمی‌تواند از خیر خواندن مجموعهٔ ته‌جدولی‌ها بگذرد. گرچه این در صورتی ممکن است که او با این مجموعه آشنا شود. ما در این مطلب کوتاه می‌خواهیم شما را با مجموعهٔ «ته‌جدولی‌ها»، نوشتهٔ روبرتو سانتیاگو آشنا کنیم. مجموعه‌ای که توسط نشر هوپا و با ترجمهٔ خوب سعید متین به چاپ رسیده است.

روبرتو سانتیاگو

روبرتو سانتیاگو، نویسنده، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و نمایشنامه‌نویس اسپانیایی است که در سال ۱۹۶۸ در مادرید به دنیا آمد. قلم طنز و جذاب او، باعث خلق فیلم‌ها و کتاب‌های کمدی زیادی شده که مخاطب را به خوبی با خود همراه می‌کند. او هنرمند فعال و پرکاری است و در عرصه‌های مختلف، آثار زیادی به‌جا گذاشته است. از جمله کتاب‌های او می‌توان به دزد دروغ‌ها، آخرین مرد ناشنوا، چهارده‌سالگی ممنوع، شمارش معکوس، رویاهای ایوان، الکساندرا و هفت محاکمه، ته جدولی‌ها و… اشاره کرد. از نمایشنامه‌های او نیز می‌توان به «برهنه»، «خوشحالی زنان»، «وجه دیگر تخت» و… اشاره کرد. به گفتهٔ او، در سیزده سالگی به خاطر بازی فوتبال مدرسه مدالی برده که یاد و خاطرهٔ آن، منجر به نوشتن مجموعهٔ ته‌جدولی‌ها شده است.

موضوع مجموعهٔ ته‌جدولی‌ها

ته‌جدولی‌ها یک مجموعهٔ ۱۸ جلدی به زبان اسپانیایی است که تا کنون، ۱۳ جلد آن به انگلیسی و هفت جلد آن به فارسی ترجمه شده است. این مجموعه راجع به بچه‌هایی است که یک تیم فوتبال تشکیل داده‌اند. آن‌ها در این تیم، قسم خورده‌اند که پیوند دوستی خود را حفظ کنند و هیچ چیز باعث خراب شدن رابطهٔ آن‌ها نشود. با وجود اینکه اسم کتاب «ته‌جدولی‌ها» است، ولی بازی آن‌ها آنقدری خوب است که برای شرکت در مسابقات بین‌المللی مختلف، به عنوان تیم نونهال‌ها دعوت شوند. جلدهای این مجموعه به ترتیب «راز داورهای خواب‌آلود»، «راز هفت گل‌به‌خودی»، «راز دروازه‌بان شبح مانند»، «راز چشم شاهین»، «راز سرقت غیرممکن»، «راز قلعهٔ افسون‌شده» و «راز پنالتی نامرئی» نام دارند.

اتفاقات خنده‌دار و هیجان‌انگیز

در هر جلد از این مجموعه، نه تنها ماجراهای فوتبالی بلکه سایر ماجراهای هیجان‌انگیزی رخ می‌دهد که با تصویرگری جذاب انریکه لورنسو و قلم طنز سانتیاگو به تصویر کشیده می‌شود و مخاطب را به خوبی با خود به همراه می‌سازد. همچنین جالب است بدانید که تیم «ته‌جدولی‌ها»، از دختر و پسر تشکیل شده و هر یک خصوصیات اخلاقی و توانایی‌های مخصوص به خود را دارند. حتی بهترین بازیکن این تیم، النا، دختری است که در پنالتی مهارت بالایی دارد. توی چشم‌هایش نگاه کردم و یاد آن شبی افتادم که توی زمین فوتبال باهم حرف زدیم. قبلا گفته‌ام که النا درشت‌ترین چشم‌های دنیا را دارد و وقتی بهت نگاه می‌کند، انگار می‌تواند ذهنت را بخواند. یک شب توی زمین فوتبال بهم گفته بود که ارزش دوستی‌مان خیلی بیشتر از برد و باخت و مسابقه و این جور چیزهاست. کاراکتر اصلی این مجموعه، پسری به نام فرانسیسکو گارسیا کاساس است که او را با نام «پاچلفت» می‌خوانند و علاوه بر ماجراهای فوتبال و دردسرهایی که تیم آن‌ها، همیشه به دوش می‌کشد، ماجراهای شخصی و خانوادگی خود را نیز مطرح می‌کند. او که راوی اصلی این کتاب است، با ذهنیت طنز و طرز فکر متفاوتی که دارد، از هر مسئله‌ای، یک موضوع کمدی منحصربه‌فرد می‌سازد که با تصویرگری بی‌نظیر این مجموعه، بر لب کودک، نوجوان و حتی بزرگسال خنده می‌آورد.

مادرم می‌گوید: «ببخشید. این بچه خواب ماند.» دروغ گفت، آن هم چه دروغ شاخ‌داری! خودش خواب مانده بود. من تقریبا نخوابیده بودم. به النا نگاه می‌کنم که ته اتوبوس، ردیف آخر نشسته، و مثل پخمه‌ها نیشم باز می‌شود.

اگر قصد دارید کودک خود را به بهترین شکل ممکن با مفاهیمی چون دوستی، خلاقیت، هم‌فکری و کار تیمی آشنا کنید و به صورت غیر مستقیم، ذهن او را راجع به روابط دخترها و پسرها و برابری آن‌ها فرهنگ‌سازی کنید، پس مجموعهٔ خنده‌دار، جذاب و هیجان‌انگیز ته‌جدولی‌ها را به شما توصیه می‌کنیم.

کتاب‌های پرفروش ته جدولی‌ها

کتاب‌های جدید ته جدولی‌ها