زبان انگلیسی

باید قبول کنیم که یادگیری درس زبان انگلیسی نسبت به سایر دروس تفاوت‌های زیادی دارد. به هر حال این یک زبان خارجی است و قواعد خاص خودش را دارد و به همین دلیل اکثر دانش آموزان در یادگیری آن با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. البته به دلیل توجه برخی از والدین که فرزندان خود را از کودکی به یادگیری زبان انگلیسی تشویق می‌کنند، فراگیری این درس برای این دسته از دانش آموزان به مراتب راحت‌تر است. در واقع آنها فقط نیاز دارند که مباحث مطرح شده در کتاب درسی را به صورت طبقه‌بندی شده به همراه نکات تستی یاد بگیرند که این کار از طریق کتاب‌های کمک درسی ممکن خواهد بود.

اما دسته دیگری از دانش آموزان که آشنایی زمینه‌ای با زبان انگلیسی ندارند، راه دشوارتری را برای موفقیت پیش رو خواهند داشت. این افراد باید ابتدا لغات انگلیسی را که در کتاب‌های درسی به آنها اشاره شده به طور کامل یاد بگیرند و سپس به مواردی مثل گرامر و درک مطلب بپردازند. سپس می‌توانند با فراگیری نکات تستی به سوالات آزمون سراسری پاسخ دهند. خوشبختانه کتاب‌های کمک درسی زبان انگلیسی که توسط ناشرین مختلف منتشر شده‌اند همه نیازهای دانش آموزان در این زمینه را پوشش می‌دهند و علاوه بر آموزش دادن درس انگلیسی، شیوه‌های مهم و کاربردی تست زنی را نیز ارائه می‌کنند.

ضریب و بودجه‌بندی تعداد تست زبان انگلیسی در کنکور

قبل از هر چیز باید بدانید که درس زبان انگلیسی در کنکور سراسری ضریب ۲ دارد. از این درس ۲۵ سوال تستی مطرح می‌شود که برای پاسخگویی به آنها ۲۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. بنابراین دانش آموزان باید در جلسه کنکور سرعت عمل و تمرکز بالایی برای پاسخگویی به سوالات زبان انگلیسی داشته باشند.

اما سوالات انگلیسی در آزمون سراسری به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از واژگان، گرامر، کلوز تست و درک مطلب. تعداد سوال‌هایی که از این بخش‌ها مطرح می‌شوند، هر سال اندکی با سال قبل تفاوت دارند، اما به طور کلی به این صورت است که از بخش واژگان ۶ تا ۸ سوال، از گرامر ۳ تا ۴ سوال، از کلوز تست ۵ سوال و از درک مطلب ۸ تا ۱۰ سوال مطرح می‌شوند.

سوالات واژگان به این شکل هستند که دانش آموزان باید ترجمه درست لغات را انتخاب کنند. سوالات گرامر شامل قواعد دستوری زبان انگلیسی می‌شوند و برای پاسخگویی به آنها باید نکات تستی زیادی را یاد گرفته باشید. در سوالات کلوز تست باید جاهای خالی یک متن ناقص را با گزینه‌های مناسب پر کنید. سوالات درک مطلب نیز به این صورت هستند که با خواندن یک متن و درک مفهوم آن باید به سوالات مطرح شده پاسخ دهید.

بهترین روش مطالعه زبان انگلیسی برای آمادگی در کنکور

از آنجا که درس زبان انگلیسی پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد، اکثر دانش آموزان نمی‌دانند که باید این درس را چگونه مطالعه کنند. به همین خاطر در اینجا توضیحاتی را در همین رابطه مطرح می‌کنیم.

یکی از سخت‌ترین و البته مهمترین کارهایی که باید انجام دهید یادگیری لغات انگلیسی است. معمولاً دانش آموزان سعی می‌کنند تا همه واژگان کتاب‌های درسی را پشت سر هم حفظ کنند، اما این کار بسیار طاقت‌فرسا خواهد بود. بهتر است که لغات در قالب جملات و متن‌ها حفظ شوند، چون از این طریق راحت‌تر در ذهن شما باقی می‌مانند. همچنین دسته‌بندی کردن لغات یکی از روش‌های خوبی است که برای سپردن آنها به حافظه بلند مدت کمک‌تان می‌کند. برای مثال سعی کنید صفت‌ها را در یک دسته قرار دهید یا لغات مربوط به پوشاک را در دسته جداگانه حفظ کنید.

در بحث گرامر به خاطر گستردگی زیادی که وجود دارد، حتماً باید نکات مهم را خلاصه‌برداری کنید. ضمناً یاد گرفتن نکات تستی چیزی است که از طریق کتاب‌های کمک درسی می‌توانید به آن دست پیدا کنید. سوالات کلوز تست هم در واقع ترکیبی از لغات و گرامر هستند؛ یعنی اگر در این دو بخش توانایی‌های خود را ارتقا دهید، می‌توانید به سوالات کلوز تست هم به راحتی پاسخ بدهید.

بسیاری از دانش آموزان عنوان می‌کنند که سوالات درک مطلب جزو سخت‌ترین تست‌های کنکور هستند، اما واقعاً این طور نیست. اتفاقاً با کمی دقت می‌توان به راحتی سوالات این بخش را جواب داد. یکی از نکات مهم آن است که سعی کنید قبل از خواندن متن، یک بار سوالات را بخوانید. باید توجه داشته باشید که معمولاً اولین جملاتی که در هر پاراگراف می‌خوانید، مهمترین جملات هستند و مفهوم اصلی آن پاراگراف را دربر می‌گیرند.

در ادامه تعدادی از بهترین کتاب‌های کمک درسی را به شما معرفی می‌کنیم که برای یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید از آنها استفاده کنید.

معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی زبان انگلیسی

  • زبان انگلیسی جامع: این کتاب نوشته شهاب اناری یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کمک درسی زبان انگلیسی به شمار می‌رود که توسط مبتکران منتشر شده است.
  • زبان انگلیسی جامع کنکور نظام جدید: در این کتاب از انتشارات خیلی سبز، علاوه بر آموزش درس‌ها، سوالات چهار گزینه‌ای به همراه پاسخنامه ارائه شده است.
  • واژگان تصویری زبان انگلیسی جامع کنکور: این کتاب که به وسیله انتشارات مهر و ماه عرضه شده یکی از بهترین منابع برای یادگیری لغات انگلیسی است که آنها را به صورت تصویری آموزش می‌دهد.
  • درک متن انگلیسی به زبان ساده: یکی دیگر از کتاب‌های خوب انتشارات مبتکران برای درس انگلیسی همین کتاب است که برای تسلط روی سوالات درک مطلب و کلوز تست‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • پت و متن Reading و Cloze کنکور: این کتاب جالب از انتشارات خیلی سبز به شما کمک می‌کند تا در خواندن متن‌ها و درک آنها به سرعت بیشتری دست پیدا کنید. برای مهارت پیدا کردن در حل تست‌های کلوز نیز می‌توانید روی این کتاب حساب کنید.

کتاب‌های پرفروش زبان انگلیسی

کتاب‌های جدید زبان انگلیسی