بیا از کتابچی بگیر

انتشارات قدیانی

کتاب‌های انتشارات قدیانی

آشنایی با انتشارات قدیانی

در ایران وقتی یک نشر، در حدود نیم قرن، به‌طور خصوصی فعالیت می‌کند و موفق هم می‌شود به این فکر می‌افتیم که باتوجه به موانع و نقصان‌های موجود سر راه فعالیت بخش خصوصی، چه‌قدر کاردرست بوده است!

انتشارات قدیانی به عنوان نشری خصوصی که از سال ۱۳۵۵ هجری خورشیدی شروع به کار کرده و زیرنظر نادر قدیانی اداره می‌شود، با انتشار حدود ۱۷۰۰ کتاب در حوزهٔ کودک و نوجوان، بهترین ناشر کمی و کیفی کتاب‌های کودک و نوجوان ایران است و تابه‌حال جوایز بسیاری مانند کسب هفت لوح ناشر نمونهٔ کشوری را کسب کرده است.

از جوایز مهم دیگری که این نشر کسب کرده، می‌توانیم دریافت جوایز بهترین کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای ۴۲ عنوان و ۲۰ مجموعهٔ کتاب را نام ببریم.

موسسهٔ قدیانی، بسیار فعال است؛ آن‌ها در همهٔ ادوار نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته‌اند و در هر دو حوزهٔ تالیف و ترجمه پیشگام بوده‌اند.

محصولات نشر

با وجود تمرکز این انتشارات بر کتاب‌های کودک و نوجوان، آثار حوزهٔ خردسالان و بزرگسالان نیز از چشم مدیران آن دور نمانده و به طور کل می‌توان چنین تقسیم‌بندی‌ای را برای کتاب‌های منتشرشده‌اش عرضه کرد:

۱-کتاب‌های خردسال اعم از داستان، شعر و کتاب‌هایی با زمینهٔ آموزشی.

۲-کتاب کودک با دسته‌های ادبیات کودکانهٔ سنتی و کهن که از فرهنگ ایرانی مشتق شده، داستان و رمان‌های تالیفی و ترجمه شده اعم از کمیک‌بوک، قصه یا داستان روایی.

۳-کتاب‌های نوجوان که حوزه‌های تاریخی، داستانی، رمان، شعر، علمی و درنهایت اسلامی را شامل می‌شوند.

۴- دستهٔ جوان و بزرگسال که مضامینی مانند اقتصاد، پزشکی، تعلیم و تربیت، داستانی، رمان، روانشناسی، تحقیق و پژوهش، علمی، مذهبی، قرآن و ادعیه را هدف گرفته‌اند.

این نشر در مانیفست خود این‌گونه نوشته است که «انتشارات قدیانی قصد دارد تا با ارتقاء سطح بینش و دانش عمومی و اعتلای فرهنگ و هنر کشور سهم بیشتری در بازار فروش کتاب در کشور به‌دست آورد…»

خاک‌خورده…

نادر قدیانی، ناشری از جنس کتاب است، او نقل می‌کند که از کودکی در مدرسه، مجلهٔ پیک دانش‌آموز می‌فروخته و همزمان در مغازهٔ پدرش، کتابفروشی می‌کرده است؛ اولین انگیزهٔ قدیانی برای ناشر شدن در زمانی که او روایت می‌کند به وجود آمده است:

«معلم از من خواست از بچه‌ها پول جمع‌آوری کنم و برگه امتحانی بخرم اما برخی از بچه‌ها پول نداشتند و من برای اینکه بتوانم به تعداد همه دانش‌آموزان برگه امتحانی خریداری کنم مجبور شدم با فروشنده چانه بزنم و قیمت را پایین بیاورم. وقتی معلم از این جریان باخبر شد بسیار از این حرکت من خوشحال شد و مرا تشویق کرد و این نخستین جرقه‌های آشنایی من با روش‌های خرید و فروش در بازار بود.»

قدیانی، در گفت‌وگویی با ایبنا، راجع به شروع فعالیت به عنوان ناشر می‌گوید:

«من اولین کتاب [به عنوان ناشر] را در سال ۱۳۵۵ چاپ کردم. در سال ۱۳۵۲، در نیروی هوایی، مشغول خدمت سربازی شدم. در سال ۱۳۵۴، خدمتم به پایان رسید. در دوران خدمت، تیمسار دادگر به من اجازه می‌داد که هر روز غروب، بیایم و به مغازه بپردازم. در دوران خدمت، یک نویسنده به نام آقای مهدی مشایخی با من در خدمت هم‌دوره‌ای بود که بعد از انقلاب، اصلاً او را ندیدم. یک کتابی به نام «پاسداران اسلام»، به قلم ایشان بود، که انتشارات شفق قم چاپ می‌کرد. یک کتاب هم به من داد و در سال ۱۳۵۵ آن را چاپ کردیم. کتاب در مورد مسائل اجتماعی- تربیتی بود. آن کتاب را در آن سال با تیراژ ۱۰-۵ هزار جلد چاپ کردیم و کتاب موفقی بود.

بعد از گذشت این سال‌ها، با ورود به سال‌های ۵۵ و ۵۶، اوج کتاب‌های شهید مطهری، دکتر شریعتی و… بود، که البته ممنوع بود و پراکنده چاپ می‌شد. آن دوران باعث رونق اقتصادی نشر شد. یادم هست که دفتر نشر، کتاب چند جلدی شهید مطهری را چاپ می‌کرد. در واقع رژیم شاه در آن دوران، مجوز چاپ کتاب‌هایی را که خیلی با آنها مشکل نداشت، صادر می‌کرد.

در آن دوران، من برخی از کتاب‌ها مانند «جوانان چرا؟»، اثر مرحوم مصطفی زمانی، یا کتاب «پرسش و پاسخ‌های دینی» آیت‌الله مکارم شیرازی را می‌بردم به منطقه خودمان در غرب تهران و فروش بسیار خوبی داشت و همین کتاب‌ها، اقتصاد نشر ما را بهبود بخشید… »

راه‌های ارتباطی با نشر قدیانی

دفتر مرکزی و فروشگاه:

تهران، خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، خیابان شهدای ژاندارمری شرقی، پلاک ۹۰

تلفن: ۰۲۱-۶۶۴۰۴۴۱۰  (در ده خط)

فکس: ۰۲۱-۶۶۴۰۳۲۶۴

پست الکترونیکی:

info@ghadyani.org

سامانه پیامکی:

۲۰۰۰۶۶۴۰

کتاب‌های پرفروش قدیانی

کتاب‌های جدید قدیانی