بیا از کتابچی بگیر

تیزهوشان مبتکران

کتاب‌های تیزهوشان مبتکران

یکی از مهم‌ترین اهداف دانش‌آموزان دورهٔ متوسطهٔ اول ورود به مدارس برتر کشور همچون مدارس تیزهوشان پس از پایهٔ نهم است. به همین دلیل اولویت بسیاری از دانش‌آموزان این مقطع یادگیری عمیق مطالب به گونه‌ای کاملاً در سطح مدارس عالی کشور است.  بدین ترتیب دانش‌آموزان نه‌تنها برای آزمون‌های ورودی مدارس برتر آمادگی پیدا خواهند کرد، بلکه دروس مهم پایه‌های ششم تا نهم همچون ریاضی و علوم را با کیفیتی بالا فرا می‌گیرند. برای تحقق هدف فوق دانش‌آموزان علاوه بر کتب درسی و آموزش دبیران گرامی، به منابع کمک آموزشی مناسب نیز بسیار نیاز دارند. انتشارات مبتکران به عنوان پرآوازه‌ترین انتشارات کتب کمک درسی مخصوص دانش‌آموزان مستعد و تیزهوش، مجموعه کتابی مختص این هدف به چاپ رسانیده است. کتاب‌های مجموعه کتاب تیزهوشان از انتشارات مبتکران به دانش‌آموزان پایه‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم کمک می‌کنند تا تمامی مباحث مهم را کامل یاد گرفته و با حل و بررسی سؤالات و نمونه آزمون‌های متعدد مهارت خود را در حل سؤالات بالا ببرند. در این مجموعه بعضاً برای هر درس چند نوع گوناگون کتاب تألیف شده است تا همهٔ نیازهای دانش‌آموزان مختلف را برطرف نماید. در ادامه به بررسی بیشتر کتاب‌های این مجموعه می‌پردازیم.

دسته‌بندی کتاب‌های مجموعهٔ تیزهوشان مبتکران

کتاب‌های این مجموعه را از نظر ساختار کلی می‌توان به چهار دستهٔ تیزهوشان، تیزهوشان جامع، تیزهوشان حرفه‌ای‌ها و کتاب‌های پاسخ تقسیم نمود. کتاب‌های مجموعهٔ تیزهوشان انتشارات مبتکران به تفکیک پایه عبارتند از:

پایهٔ ششم

پایهٔ هفتم

پایهٔ هشتم

پایهٔ نهم

ویژگی‌های کتاب‌های مجموعهٔ تیزهوشان مبتکران

کتاب‌های این مجموعه به طور کلی شامل درسنامه‌های کامل و کاربردی، نمونه آزمون، نمونه سؤال و تست به همراه پاسخ تشریحی می‌شوند. البته پاسخنامهٔ بعضی از کتاب‌های این مجموعه همچون ریاضی نهم جامع تیزهوشان مبتکران و ریاضی ششم جامع تیزهوشان مبتکران به علت حجم بالای مطالب در جلدی جداگونه ارائه شده است. این کتاب‌ها مختص دانش‌آموزانی که در حال تحصیل در مدارس برتر کشور همچون مدارس تیزهوشان هستند و یا دانش‌آموزان مستعد و پرتلاشی که می‌خواهند دورهٔ دوم متوسطهٔ خود را در این مدارس بگذرانند، نوشته شده است؛ اما به طور کلی تمامی دانش‌آموزان مستعد و پرتلاش می‌توانند از این کتب بهره ببرند.

بررسی درسنامه‌ها و پاسخنامه‌ها

یکی از بهترین ویژگی‌های کتاب‌های این مجموعه درسنامه‌های بسیار کامل آن‌ها است که تمامی مباحث را از صفر تا صد به همراه نکات فراوان و مثال و نمونه سؤال‌های متعدد به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. در این درسنامه‌ها تمامی مفاهیم با لحنی روان و بیانی ساده توضیح داده شده‌اند. شیوهٔ آموزش در این درسنامه‌ها به گونه‌ای است که دانش‌آموزان را از کلاس درس و جزوهٔ دبیران بی‌نیاز کند ولی مشخصاً دانش‌آموزان ضعیف یا متوسط بهتر است از این کتب به عنوان مکملی برای آموزش دبیران خود استفاده نمایند. در درسنامه‌های این کتب علاوه بر پوشش تمامی مباحث مذکور در کتب درسی بعضاً نکاتی فرای کتب درسی نیز آموزش داده شده است. به عنوان مثال نحوهٔ محاسبهٔ فاصلهٔ بین دو نقطه در فصل چهارم ریاضیات هفتم تیزهوشان مبتکران آموزش داده شده است. این در صورتی است که این نکته در کتاب درسی ریاضی نهم آموزش داده می‌شود. پاسخنامه‌های ارائه شده در کتب این مجموعه نیز متنوع هستند، گاهی تنها به ارائهٔ پاسخنامهٔ کلیدی سؤالات اکتفا شده است. به عنوان مثال کتاب ریاضیات هفتم تیزهوشان مبتکران دارای پاسخ کوتاه برای سؤالات تشریحی و پاسخنامهٔ تستی برای تست‌ها است. همچنین کتاب ریاضیات جامع ششم تیزهوشان مبتکران نیز تنها پاسخ کلیدی تست‌ها را ارائه کرده است.

بررسی سؤالات

در هر کتاب از این مجموعه تعدادی سؤال تشریحی و تست موضوعی مشخص برای درسنامه‌ها ارائه شده است. لازم به ذکر است که در هر کتاب عموماً تعداد سؤال و تست ارائه شده برای فصول مختلف از کتاب درسی مربوطه با توجه به اهمیت و حجم محتوای فصول متفاوت است. بدین ترتیب دانش‌آموزان برای فصول مهم‌تر نمونه سؤال بیشتری در اختیار خواهند داشت. به عنوان مثال در کتاب ریاضیات هفتم تیزهوشان، بیشترین سؤال مربوط به فصل شمارنده و اعداد اول است. این فصل از مهم‌ترین فصول کتاب درسی این پایه است. همچنین در کتاب ریاضیات ششم جامع تیزهوشان پرسؤال‌ترین فصل، فصل هندسه است که یادگیری عمیق آن به شدت برای یادگیری مباحث درس هندسه در سال‌های آینده حیاتی است. نکتهٔ قابل توجه تست‌های موضوعی ارائه شده در کتب این مجموعه آن است که بعضی تست‌ها به طور مستقیم به کمک نکات درسنامه‌ها قابل حل نبوده و نیازمند خلاقیت بیشتری هستند. این سبک تست‌ها با توجه به مخاطب هدف کتاب که دانش‌آموزان تیزهوش هستند، در کتاب‌ها قرار داده شده‌اند. به طور کلی سؤالات تشریحی مطرح شده در این کتب در سطح کتب درسی هستند و دانش‌آموزان با حل و بررسی آن‌ها می‌توانند از یادگیری خود اطمینان حاصل فرمایند. تست‌ها ولی از نظر میزان دشواری طیف گسترده‌تری دارند. عموماً تست‌های اولیهٔ هر مبحث نسبتاً ساده‌تر هستند و تست‌های دشوارتر هر مبحث با علامت خاصی مشخص شده‌اند. تست‌های علامت‌دار مختص دانش‌آموزان قوی که به دنبال چالش بیشتر هستند، بوده و حل تمامی آن‌ها به دانش‌آموزان ضعیف پیشنهاد نمی‌شود. در کتاب‌های مختص پایه‌های ششم و نهم این مجموعه علاوه بر سؤالات تست‌های موضوعی، آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان که در سال‌های اخیر برگزار شده‌اند نیز قرار گرفته است تا دانش‌آموزان بتوانند توانایی خود در پاسخ به سؤالات آزمون‌های ورودی مدارس برتر کشور را نیز محک بزنند.

کلام آخر

مجموعه کتاب تیزهوشان از انتشارات مبتکران می‌توانند به دانش‌آموزان پایه‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم در یادگیری کامل دروس مهم پایه و بالا بردن مهارت حل سؤال‌های تشریحی و تستی بسیار کمک کند. همچنین این کتب دانش‌آموزان پایهٔ ششم و نهم را به طور خاص برای آزمون‌های ورودی مدرس برتر کشور آماده می‌سازد. این کتب با ارائهٔ انواع سؤالات گوناگون مختص دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان، منبع بسیار مناسبی برای دانش‌آموزان مستعد، پرتلاش و علاقمند به یادگیری است.

کتاب‌های پرفروش تیزهوشان

کتاب‌های جدید تیزهوشان