بیا از کتابچی بگیر

ریاضی

گاوس ریاضیدان بزرگ آلمانی دربارهٔ ریاضی می‌گوید: «ریاضیات مادر علوم و حساب، مادر ریاضیات است». بنابراین مهم‌ترین و کاربردی‌ترین علم از نظر گاوس و بسیاری از دانشمندان، ریاضی است. در دوران تحصیل یک دانش‌آموز، ریاضی تنها درسی است که در ۱۲ سال تحصیل، همواره همراه اوست. سوالی که دانش‌آموزان حتی گاهی به طنز از معلمان ریاضی خود می‌پرسند، این است که کاربرد ریاضیات در زندگی چیست؟ پاسخ این سوال را «نیکلای لباچفسکی» دانشمند روسی که در زمینه‌های متفاوتی از جمله ریاضی، فیزیک، نجوم، مکانیک و شناخت زمین از برترین‌های زمان خود بود، به خوبی ارائه داده است: «هیچ شاخه‌ای از ریاضیات نیست که روزی در جهان واقعی به کار نرود».

روش مطالعهٔ صحیح ریاضی از زبان یک معلم ریاضی

اگر بخواهیم برای نحوهٔ صحیح مطالعهٔ درس ریاضی نسخه‌ای بپیچیم، باید برای مقاطع مختلف، روش‌های خاصی را بیان کنیم. روش پیشنهادی برای مقاطع مختلف به شرح زیر است:

  • مقطع ابتدایی (دبستان): در مقطع ابتدایی به‌ویژه برای پایه‌های اول تا چهارم بهتر است بعد از آموزش، دانش‌آموز را درگیر بازی و ریاضی کنید و در قالب بازی، مفاهیم ریاضی را در ذهن او تثبیت کنید. حل تمرینات تشریحی جذاب از کتابی که صفحه‌آرایی مناسب سن دانش‌آموز را داشته باشد، قطعا کارساز خواهد بود. برای پایه‌های پنجم و ششم شرایط کمی متفاوت است. در این پایه‌ها دانش‌آموزان باید علاوه بر حل تمرینات تشریحی به حل تست‌های متفاوت نیز بپردازند. زیرا این دانش‌آموزان آزمون‌های ورودی مدارس برتر، نمونه دولتی و تیزهوشان را در پیش دارند. هر چند باید درصد تمرینات تشریحی بالاتر باشد.
  • مقطع متوسطه اول: در این مقطع که شامل پایه‌های هفتم، هشتم و نهم می‌شود، دانش‌آموزان باید اهمیت ویژه‌ای برای درس ریاضی قائل شوند، زیرا ریاضی این پایه‌ها، اساس ریاضیات متوسطه دوم است. به عبارت دیگر اگر دانش‌آموزی در متوسطه اول در ریاضی مشکل داشته باشد، شک نکنید که در ریاضی متوسطه دوم نیز این مشکل ادامه خواهد داشت و حتی بیشتر نیز بروز می‌کند. در این پایه‌ها دانش‌آموزان باید از کتاب‌هایی استفاده کنند که هم تمرینات تشریحی داشته باشد و هم تستی؛ زیرا بهتر است دانش‌آموزان در این پایه‌ها ۵۰ درصد وقتی را که برای ریاضی اختصاص داده‌اند به تمرینات تشریحی بپردازند و ۵۰ درصد دیگر را به حل تست. البته درصد تست‌زنی می‌تواند در پایه نهم اندکی افزایش پیدا کند.
  • مقطع متوسطه دوم: در این مقطع که شامل پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم می‌شود، دانش‌آموزان در رشته‌های مختلفی مانند تجربی، ریاضی، انسانی، معارف اسلامی و یا یکی از شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش مشغول به تحصیل می‌شود. هر کدام از این رشته‌ها کتاب‌های ریاضی مخصوص به خود را دارند. در این پایه‌ها دانش‌آموزان باید حتما در حل تست کوشا باشند تا بتوانند در کنکور نتیجهٔ خوبی در این درس کسب کنند.

معرفی کتاب‌های کمک آموزشی مناسب ریاضی در همهٔ پایه‌ها

کتاب‌های پرفروش ریاضی

کتاب‌های جدید ریاضی