بیا از کتابچی بگیر

مبحثی الگو

کتاب‌های مبحثی الگو

انتشارات الگو یکی از بهترین و باسابقه‌ترین ناشرانی است که در زمینه کتاب‌های کمک درسی فعالیت می‌کند. طی سال‌های اخیر شاهد کتاب‌های متنوع و به‌روزی از این انتشارات بوده‌ایم که در بحث آمادگی برای آزمون سراسری، یکی از منابع قابل اعتماد بودند. کتاب‌های انتشارات الگو در مجموعه‌های مختلف عرضه می‌شوند که هر کدام نیز کارکرد خودشان را دارند. از جمله مهمترین مجموعه‌های این انتشارات می‌توان به سه بعدی، موج آزمون، مدرسه غول‌ها، زیپ، تست و غیره اشاره کرد. اما در اینجا ما می‌خواهیم به مجموعه «مبحثی» بپردازیم که یکی از کامل‌ترین منابع برای درس فارسی است.

مجموعه کتاب‌های مبحثی نشر الگو به طور خاص روی دروس ادبیات و زبان فارسی تمرکز دارند و تمام مباحث مربوط به این دروس را پوشش می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید درس ادبیات و زبان فارسی با اینکه شیرینی‌های خاص خودشان را دارند، اما درک برخی از مباحث آنها برای دانش آموزان تا حدی دشوار است. همچنین با توجه به گستردگی موضوعات مطرح شده در این دروس، دانش آموزان حتما باید مطالبی که یاد می‌گیرند را به صورت چکیده و طبقه‌بندی شده به ذهن بسپارند.

کتاب‌های مبحثی الگو با ارائه توضیحات کامل به صورت درس به درس، کاری می‌کنند تا هیچ ابهام و سوالی برای دانش آموزان در مباحث مختلف دروس ادبیات و زبان فارسی باقی نماند. همچنین این کتاب‌ها با ارائه تست‌های کنکور سراسری و پاسخنامه تشریحی، بهترین گزینه برای آشنایی با تست‌ها و تسلط روی آنها هستند.

معرفی کتاب‌های مبحثی الگو

کتاب‌های مبحثی الگو به طور کلی در دو مجموعه نظام قدیم و نظام جدید منتشر شده‌اند که هر کدام از آنها دارای پنج کتاب هستند. این کتاب‌ها شامل آرایه‌های ادبی، دستور زبان فارسی، لغت و املا، قرابت معنایی، تاریخ ادبیات و یک کتاب دیگر به نام پنج+۱ بحث زبان فارسی می‌شوند. در ادامه هر کدام از این کتاب‌ها را به طور جداگانه معرفی می‌کنیم.

آرایه‌های ادبی(نظام قدیم و جدید)

در کتاب آرایه‌های ادبی نشر الگو ۲۵ آرایه ادبی مختلف آورده شده و با ارائه توضیحات برای هر کدام از آنها، مثال‌های زیادی نیز برایشان زده می‌شود تا دانش آموزان به خوبی با آرایه‌ها آشنا شوند. سپس تست‌های مربوط به هر آرایه ارائه شده است تا دانش آموزان با شکل سوالات چهار گزینه‌ای که از این آرایه‌ها مطرح می‌شوند نیز به طور کامل آشنایی پیدا کنند. این کتاب آرایه‌های مختلف را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهد و طبق مطالب ارائه شده در کتاب درسی جلو نمی‌رود. البته این روش مناسب‌تر به نظر می‌رسد، چون دانش آموزان می‌توانند مباحث را به صورت طبقه‌بندی شده یاد بگیرند.

دستور زبان فارسی(نظام جدید)

در کتاب دستور زبان فارسی که فقط در بین مجموعه نظام جدید دیده می‌شود، مفاهیم مختلف مربوط به این درس به صورت کامل آموزش داده می‌شوند. این کتاب شامل درسنامه است که مباحث را مو به مو به دانش آموزان آموزش می‌دهد و نکات کاربردی را به آنها گوشزد می‌کند. همچنین در بخش سوالات تستی، داوطلبان می‌توانند خودشان را محک بزنند و توانایی خود را در پاسخ دادن به سوالات این درس بسنجند. در بخش پاسخنامه تشریحی نیز به صورت کامل درباره سوالات و پاسخ آنها توضیح داده شده است.

لغت و املا(نظام قدیم و جدید)

این کتاب به صورت درس به درس پیش می‌رود و در هر درس به لغات مهم و کلیدی اشاره می‌کند. نکته جالب این کتاب آن است که لغات ستاره‌دار را به همراه لغات بی‌ستاره اما مهم ارائه کرده است. به طور کلی افرادی که می‌خواهند در بحث لغت و املا خیال‌شان را از هر نظر راحت کنند حتماً باید این کتاب را تهیه نمایند.

قرابت معنایی(نظام قدیم و جدید)

این کتاب به دانش آموزان کمک می‌کند تا هم معنا و مفهوم شعرها را به درستی درک کنند و هم با سوالات پرتکرار آشنا شوند. برای مثال تعدادی از غزل‌های حافظ یا اصطلاحاتی که بیشترین تکرار را در سال‌های اخیر داشته‌اند در این کتاب مورد اشاره قرار می‌گیرند. نزدیک به ۲۰۰۰ تست که همگی مربوط به آزمون‌های سراسری در دوره‌های گذشته هستند در این کتاب ارائه شده‌اند و پاسخنامه تشریحی آنها نیز در دسترس است.

تاریخ ادبیات (نظام قدیم و جدید)

تاریخ ادبیات نیز یکی دیگر از کتاب‌های مبحثی نشر الگو است که دو نسخه نظام قدیم و نظام جدید دارد. در نسخه نظام قدیم که با نام تاریخ ادبیات + کارتون شناخته می‌شود، ابتدا آثار شاعران و نویسندگان به صورت طنز و کارتونی آورده شده است. در بخش‌های دیگر این کتاب می‌توانید شاهد تاریخ ادبیات‌ها به ترتیب حروف الفبا باشید. نسخه نظام جدید نیز تاریخ ادبیات جیبی نام دارد که علاوه بر آموزش کامل، تست‌های چهار گزینه‌ای را به همراه پاسخ تشریحی آنها ارائه می‌کند.

پنج+۱ مبحث زبان فارسی (نظام قدیم)

این کتاب شامل پنج مبحث اصلی تک واژه و واژه، ساختمان واژه، گروه اسمی، ویرایش و نوع جمله می‌شود و به علاوه بر اینها، یک بخش دیگر را نیز پوشش می‌دهد که به نکات پراکنده اختصاص دارد. این کتاب درسنامه خلاصه‌تری دارد اما تست‌های بیشتری را ارائه می‌دهد.

کتاب‌های پرفروش مبحثی

کتاب‌های جدید مبحثی