بیا از کتابچی بگیر

تام گیتس هوپا

کتاب‌های تام گیتس هوپا

تام گیتس نام مجموعهٔ کتاب‌های داستانی در ژانر کودک و نوجوان است که لیز پیشون، نویسندهٔ موفق آمریکایی، از سال ۲۰۱۱ نگارش آن را آغاز کرده است. این مجموعه تابه‌حال در بیش از ۱۵ جلد به چاپ رسیده که آخرین آن‌ها محصول سال حاضر میلادی، سال ۲۰۲۱ است. این مجموعه علی‌رغم تصویرسازی ساده و داستان کودکانه‌ای که دارد، یکی از پرفروش‌ترین و مشهورترین سری‌ها در ادبیات کودک در جهان است. تا امروز که دهمین سال از شروع نگارش این کتاب‌ها است، ۴۱ زبان مقصد ترجمهٔ آن شده است و در سطح جهانی توانسته جوایز مختلفی مثل جایزهٔ «رونالد دال»، جایزهٔ «کتاب کودکان واتراستونز» و جایزهٔ «کتاب بلوپیتر» را از آنِ خود کند. طراحی روی هر جلد از کتاب‌ها بسیار جذاب انجام شده و برای جلب توجه کودکان درست انتخاب شده‌است. در ایران نیز انتشارات هوپا، که ناشری نوپا اما برجسته در چاپ و انتشار کتاب‌های کودکان است، این اثر را با ترجمهٔ کودکانه و روان بهرنگ رجبی، به بازار کتاب عرضه کرده است. ویژگی جالبی که آثار این انتشارات را از لحاظ معنوی برای مخاطبان ارزش‌مند می‌کند، رعایت حقوق ناشر و قوانین کپی‌رایت است.

داستان‌های تام گیتس

همان‌طور که از نام مجموعه پیدا است، شخصیت اول آن کسی نیست جز «تام گیتس»! پسرک خراب‌کار و بازیگوشی که طبق معمول، دنبال اذیت کردن بچه‌های دیگر و سر و صدا راه انداختن در مدرسه است. البته تام با تمام ویژگی‌های مخرّبی که دارد، شخصیت مثبت داستان محسوب می‌شود! چرا؟ چون تمام کارهایی که واقعاً بد هستند را خواهر کوچکترش «دلیا» به عهده دارد! شخصیت‌های کتاب بامزه و واقعی طراحی شده‌اند و خواننده با دیدن آن‌ها، احتمالاً یاد حداقل یکی از دوستانش در دوران دبستان می‌افتد! معلم تام و مدیر مدرسه، آقای فولرمن و آقای اکین، نیز در داستان‌های روزمرهٔ تام گیتس نقش مهمی دارند.

جلد اول

در این قسمت تام قصد دارد از زیر مسئولیت تکالیفش فرار کند تا بتواند به دیدن اجرای یک گروه موسیقی برود؛ اما این کار به این سادگی هم نیست و با اتفاقاتی که در این راه می‌افتد، آقای فولرمن از موضوع باخبر می‌شود.

جلد دوم

تام که علاقهٔ شدیدی به گروه‌های موسیقی دارد، از یکی از آن‌ها می‌خواهد تا در آسایشگاهی که پدربزرگش در آن سکونت دارد، اجرا کنند. از طرفی این گروه نیاز به یک نوازنده دارند و…

جلد سوم

در این داستان با تمرکز بر رابطهٔ عجیب تام و خواهرش دلیا –که به قول خودش خیلی «رومخ» است! - و این‌که مادربزرگ می‌خواهد برای آن‌ها کیک بپزد، ماجرایی عجیبی رقم می‌خورد. نآن

جلد چهارم

تام و گروه موسیقی‌اش –گروه سگ‌های آدم‌خوار! - قصد دارند تا برخلاف همیشه کلاسشان را –کلاس پنجم اِف- از مسابقه‌ها سربلند بیرون ببرند؛ و این اتفاق هم می‌افتد. به همین دلیل تا مدتی آقای فولرمن سر کیف است و تام قصد دارد کارهای درخشان‌تری انجام دهد.

جلد پنجم

دِرِک همسایهٔ جدیدی است که سر و کله‌اش درکنار خانهٔ تام پیدا می‌شود. علاوه‌بر این تام می‌خواهد از محل کار جدید دلیا باخبر شود و برگهٔ رضایت اردوی تفریحی مدرسه‌اش را هم گم کرده است.

جلد ششم

این ترم قرار است مثل هر ترم، آقای فولرمن دانش‌آموزان برتر را انتخاب کند و جایزهٔ آن‌ها مدال طلایی است؛ اما تام جزو دانش‌آموزان برتر نیست و تلاش می‌کند تا برای خودش یک مدال جور کند.

جلد هفتم

فرانک گیتس، پدر تام، قصد دارد تا برنامهٔ مفصلی برای بادباک‌بازی بچیند و با تام یک تفریح حسابی را رقم بزند. از طرفی تام و دوستانش، درک و نورمن، می‌خواهند حسابی تمرین کنند تا در جشنوارهٔ هفتگی موسیقی راک پذیرفته شوند؛ آن‌ها فکر می‌کنند که زیاد وقت دارند اما…

جلد هشتم

تام و پدرش در یک حراج لوازم خانگی، به اشتباه یک سنجاق سینه را هم به یک خانم سالمند می‌فروشند؛ بی‌خبر از این‌که این سنجاق ارزش زیادی دارد و ریتا، مادر تام، از فروش آن بی‌خبر است.

جلد نهم

تام در عین حال که مثل همیشه نقاشی را در بین کارهایش حفظ کرده، تصمیم می‌گیرد که دانش‌آموز برتر کلاس نیز بشود. اما در این بین نقاشی کشیدن برایش دردسر می‌شود و سر و کارش به یکی از قلدرهای مدرسه می‌افتد.

جلد دهم

در انتهای سال تحصیلی، برنامهٔ یک سفر آرامش‌بخش برای تام و خانواده‌اش، به یک ماجراجویی مهیج تبدیل می‌شود.

جلد یازدهم

از یک سمت تام و دوستانش می‌خواهند گروهشان را به بهترین گروه راک در تاریخ موسیقی تبدیل کنند! از طرف دیگر تام تجربهٔ داشتان یک حیوان خانگی را کسب می‌کند.

جلد دوازدهم

در این داستان تام به جزئیات کوچکی توجهش را جلب می‌کند که تا امروز از آن‌ها بی‌خبر بوده‌است. مثلاً کار کلاسی، طریقهٔ آشنایی والدینش، نکته‌هایی دربارهٔ موجودات پشمالو و…

جلد سیزدهم

پدربزرگ و مادربزرگ دیگرِ تام از سفر دور دنیایشان برمی‌گردند و برای تام ماجراهای بسیار جالب و هیجان‌انگیزی را رقم می‌زنند.

جلد چهاردهم

این داستان دربارهٔ خوردنی‌ها است! تام حسابی نقشه می‌ریزد تا اولاً خوردنی‌هایش تمام نشود، ثانیاً دربارهٔ چیزهای مهمی مثل بیسکوییت‌ها ترانه بنویسد!

جلد پانزدهم

در غیاب آقای فولرمن، معلم جدیدی برای کلاس پنجم اف می‌آید که بچه‌ها فکر می‌کنند قرار است تمام وقتشان را با او به تفریح و بازی بگذرانند، اما…

درباره‌‍‌ی لیز پیشون

لیز پیشون، نویسندهٔ مجموعه داستان‌های تام گیتس، در سال ۱۹۶۳ در انگلستان متولد شد. او از دوران کودکی عاشق نقاشی کشیدن بود و با تشویق و حمایت‌های خانواده‌اش وارد رشتهٔ گرافیک شد. سپس شغل طراحی و تصویرسازی برای کتاب‌های کودکان را انتخاب کرد و همین شغل، برایش زمینه‌ای شد تا به نوشتن کتاب‌های کودکان روی بیاورد. لیز پیشون در سال ۲۰۰۴ اولین کتابش «سه خوک ترسناک و گرگ گندهٔ مهربان» را نوشت که یک کتاب تصویری در ژانر کودکان بود. این کتاب به همراه چهار کتاب بعدی «حشرهٔ خیلی زشت»، «برادر بزرگم بوریس»، «پنگوئن‌ها» و «بیل خسته» برندهٔ جوایز متعددی شد و راه پیشون را برای نگارش مجموعهٔ تام گیتس، هموار کرد.

کتاب‌های پرفروش تام گیتس

کتاب‌های جدید تام گیتس