بیا از کتابچی بگیر

موج آزمون الگو

کتاب‌های موج آزمون الگو

یکی از مهمترین ناشران کتاب‌های کمک‌درسی، انتشارات الگو است که برای مقاطع مختلف تحصیلی، از ابتدایی تا متوسطه و آمادگی برای کنکور، اقدام به چاپ و نشر کتاب می‌کند. انتشارات الگو با هدف بهبود آموزش و ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان، در سال ۱۳۸۴ توسط محمدحسین متولی تاسیس شد و تا به امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. یکی از شعارهای اصلی این انتشارات، محقق شدن عدالت آموزشی برای تمام دانش‌آموزان ایرانی است و اقداماتی هم که طی سال‌های اخیر در نشر الگو صورت پذیرفته، در راستای رسیدن به همین هدف بوده است. مولفین اصلی نشر الگو، از اعضای هیئت علمی مدارس ممتاز کشور هستند و به همین دلیل می‌توان گفت که کیفیت محتوایی کتاب‌های این ناشر در سطح قابل قبولی قرار دارد. علاوه بر این، انتشارات الگو در این سال‌ها به المپیادها و آزمون‌های تیزهوشان توجه ویژه‌ای داشته و اقدام به انتشار محتوای آموزشی برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در این آزمون‌ها کرده است. از جمله مهمترین مجموعه کتاب‌های نشر الگو می‌توان به موج آزمون، سه‌بعدی، تست، زیپ، مدرسه غول‌ها و… اشاره کرد. در این میان، کتاب‌های سه‌بعدی، تست و همچنین موج آزمون با استقبال بیشتری مواجه شده‌اند. در کتاب‌های سه‌بعدی تلاش شده تا با ارائه یک درسنامه کامل، مفاهیم مختلف درسی به بهترین شکل ممکن آموزش داده شوند. در کتاب‌های تست نیز علاوه بر چکیده و مرور مطالب درسی، سوالات چهارگزینه‌ای زیادی ارائه شده است که دانش‌آموزان را برای شرکت در کنکور آماده می‌کند. اما در ادامه می‌خواهیم به یکی دیگر از مجموعه کتاب‌های پرطرفدار نشر الگو یعنی موج آزمون بپردازیم.

کتاب‌های موج آزمون انتشارات الگو چه ویژگی‌هایی دارند؟

کتاب‌های کمک درسی تنها در صورتی می‌توانند منجر به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان شوند که به پشتوانه یک تیم مولف قوی و باتجربه تهیه شده باشند. در واقع داشتن فاکتور تجربه برای مولفین این کتاب‌ها از همه چیز مهم‌تر است. افرادی که سابقه تدریس زیادی دارند، نه‌تنها با مفاهیم کتاب‌های درسی به‌خوبی آشنا هستند، بلکه مشکلات و ضعف‌های عمده دانش‌آموزان در مواجهه با موضوعات مختلف کتاب را کاملا درک می‌کنند. خوشبختانه انتشارات الگو در این زمینه یکی از بهترین‌هاست و از مولفان حرفه‌ای و باسابقه‌ای بهره می‌برد.

در سری کتاب‌های موج آزمون سعی شده تا با نگاهی نو به یکی از شیوه‌های سنتی مشاوره تحصیلی، یک روش مدرن و کاربردی برای آشنایی دانش‌آموزان با سوالات تستی ارائه شود. در گذشته، در برخی مدارس ممتاز، جهت آماده‌سازی بیشتر دانش‌آموزان در تعطیلات عید یا بعد از آن، آزمون‌های مبحثی برگزار می‌شد؛ یعنی دانش‌آموزها بخش به بخش کتاب درسی را مطالعه می‌کردند و سپس باید در آزمون مربوطه شرکت کرده و سوالات تستی را پاسخ می‌دادند. مولفان کتاب‌های موج آزمون هم از همین روش الگو گرفته‌اند و با ارائه درسنامه‌های کوتاه و تست‌های تالیفی و کنکوری، یک منبع قابل اطمینان جهت آماده‌سازی دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون سراسری تهیه کرده‌اند.

در کتاب‌های موج آزمون، شاهد درسنامه‌های کوتاه هستیم که هر موضوع را در حد دو تا سه صفحه توضیح داده‌اند تا قبل از شرکت در آزمون‌ها بتوان به مرور اجمالی مباحث درسی پرداخت. چنین درسنامه‌هایی در واقع شبیه یادداشت‌برداری یک دانش‌آموز هستند؛ به همین دلیل فهم و درک آنها به مراتب ساده‌تر خواهد بود. استفاده از نمودارهای درختی برای نمایش خلاصه درس‌ها و یادآوری موضوعات، از جمله ویژگی‌های خوب این سری کتاب‌ها است.

معرفی چند نمونه از کتاب‌های موج آزمون

برای اینکه با سری کتاب‌های موج آزمون بیشتر آشنا شویم، در ادامه چند تا از کتاب‌های پرفروش این مجموعه را معرفی می‌کنیم و درباره نکات قوت و ضعف آنها توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

کتاب موج آزمون فیزیک پایه

این کتاب شامل خلاصه درس به همراه نکات کنکوری هر فصل است و به درد افرادی می‌خورد که می‌خواهند برای شرکت در کنکور سراسری ریاضی، جمع‌بندی داشته باشند. این کتاب دارای پاسخنامه تشریحی است و استفاده از درسنامه درختی در آن، باعث درک بهتر مطالب و ماندگاری آنها در ذهن می‌شود. البته حجم این کتاب نسبتا زیاد بوده و در دو جلد چاپ شده است.

کتاب موج آزمون ریاضی جامع کنکور

یکی از بهترین کتاب‌ها برای دانش‌آموزان نظام جدید که داوطلب شرکت در کنکور سراسری هستند همین ریاضی جامع کنکور است. در این کتاب نیز تمرکز اصلی روی آزمون‌هاست و در ابتدای هر فصل، به‌صورت خلاصه به مباحث مربوطه اشاره شده است. پس از پایان هر مبحث، آزمون مربوط به آن ارائه شده که شامل بیست سوال می‌شود. این کتاب روش حل مسائل را به خوبی توضیح می‌دهد، اما سوالات آن در سطح بالایی هستند و ممکن است دانش‌آموزان متوسط یا ضعیف، نتوانند به این سوالات پاسخ دهند.

کتاب موج آزمون عربی جامع کنکور

در کتاب عربی جامع کنکور نیز پس از یک درسنامه مختصر برای هر فصل، نوبت به آزمون آن فصل می‌رسد که شامل پانزده سوال می‌شود. این کتاب درسنامه شیوایی دارد و روش حل تست‌ها را به خوبی توضیح می‌دهد.

کتاب موج آزمون شیمی پایه

سطح سوالات شیمی در کنکور سراسری تغییر کرده است. به این‌ترتیب که طبق دو الگوی مشخص سوالات مطرح می‌شوند: ۱. تست‌های محاسباتی که برای حل آنها نیاز به یک یا چند مرحله محاسبات وجود دارد. ۲. سوالات مفهومی که شامل‌ترکیب یک یا چند موضوع هستند. شیمی پایه به شکلی تالیف شده که نیاز دانش‌آموزان برای پاسخگویی به هر دو نوع الگوی بالا را برطرف سازد.

کتاب موج آزمون زبان انگلیسی

این کتاب شامل آزمون‌های زبان دهم، یازدهم و دوازدهم است. در ابتدای هر درس، واژگان مهم مربوط به همان درس به‌صورت جدول آورده شده و در ادامه تست‌های آزمون سراسری ارائه شده است. یکی از ویژگی‌های خوب این کتاب، آموزش گرامر زبان است.

جمع‌بندی

سری کتاب‌های موج آزمون دارای درسنامه‌های کوتاه و مختصری هستند که تنها به جهت مرور مباحث ارائه شده‌اند. این کتاب‌ها بیشتر روی تست‌های کنکور سراسری تمرکز دارند و به همین دلیل برای جمع‌بندی دروس مختلف و کسب آمادگی پیش از کنکور، گزینه بسیار خوبی به شمار می‌روند.

کتاب‌های پرفروش موج آزمون

کتاب‌های جدید موج آزمون