بیا از کتابچی بگیر

انتشارات خوشخوان

کتاب‌های انتشارات خوشخوان

کمتر دانش‌آموز ممتاز، تیزهوش و سخت‌کوشی پیدا می‌شود انتشارات خوشخوان را نشناسد. انتشارات خوشخوان که در چاپ کتاب‌های سطح بالا درسی و المپیاد سرآمد محسوب می‌شود، در بین دانش‌آموزان تیزهوش و المپیادی بسیار محبوب است. با مقدمهٔ کوتاهی که ارائه شد، تقریباً باید با حوزه‌های فعالیت این انتشارات آشنا شده باشید.

تأسیس انتشارات خوشخوان و اهداف آن

دبیرستان نمونه دولتی امام صادق(ع) در تهران، با به کارگیری شیوه‌های نوین آموزشی، هر ساله چندین رتبهٔ زیر ۱۰۰ کنکور سراسری را توسط دانش‌آموزان خود کسب می‌کند. علاوه بر آن، دانش‌آموزان این دبیرستان، هر سال درصدی از مدال آوران المپیادهای علمی را تشکیل می‌دهند. عده‌ای از فارغ‌التحصیلان این دبیرستان که از رتبه‌های برتر کنکور یا مدال آوران المپیادهای علمی بودند و همزمان با تحصیل خود در دانشگاه مشغول تدریس در مدارس برتر از جمله همین امام صادق(ع) بودند، متوجه فقدان منبعی مناسب برای دانش‌آموزان برتر و ممتاز شدند که خودشان نیز در زمان تحصیل در مدرسه با این مشکل دست و پنجه نرم کرده بودند؛ بنابراین اقدام به تالیف جزوات آموزشی مناسب و متناسب با سطح دانش‌آموزان ممتاز کردند که هم مشکل عدم وجود منابع مناسب برای دانش‌آموزان را برطرف کرده باشند و هم به تدریس خود کیفیت لازم را ببخشند. این جزوات با بهره‌گیری از تجربیات و منابع خارجی تالیف شد و در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفت. این گروه بعد از مدتی تصمیم گرفتند با تاسیس یک انتشارات تالیفات خود را گسترده کنند و آن را به همهٔ دانش‌آموزان ممتاز سراسر کشور ارائه کنند. این انتشارات در دههٔ ۸۰ با رویکرد آموزشی کاملاً متفاوت با هدف تقویت خلاقیت و اکتشاف دانش‌آموزان و همچنین ایجاد روحیهٔ تفکر محور در آن‌ها تاسیس شد که در نهایت «انتشارات خوشخوان» نام گرفت. نکتهٔ جالب دربارهٔ مولفین این انتشارات، جوان و خوش‌فکر بودن آن‌ها است. اکثریت این مولفان همزمان با دوران دانشجویی بعد از کسب رتبه برتر در کنکور و یا کسب مدال در المپیاد با دعوت موسسین این انتشارات که خود نیز جوان اما با تجربه بودند اقدام به تالیف کتاب‌های سطح بالا در زمینه‌های مختلف کردند. جوان‌ترین مولف این انتشارات قبل از کسب مدرک دیپلم، برای این انتشارات کتاب نوشته است. «علیرضا طهماسب زاده» بعد از کسب مدال طلای المپیاد فیزیک، زمانی که تنها ۱۷ سال داشت، کتاب «مرحله دوم المپیادهای فیزیک ایران» را تالیف کرد.

حوزه‌های فعالیت انتشارات خوشخوان

کتاب‌های المپیاد: انتشارات خوشخوان فعالیت‌های خود را با انتشار کتاب‌های المپیادی شروع کرد. همانطور که در بالاتر نیز گفته شد، مولفان این کتاب‌ها مدال‌آوران جوانی بودند که خود تجربهٔ المپیاد را داشتند. از کتاب‌های مربوط به المپیاد این انتشارات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتاب‌های کمک آموزشی: یکی دیگر از حوزه‌هایی که انتشارات خوشخوان در آن وارد شده است، چاپ کتاب‌های کمک آموزشی برای دروس اختصاصی رشته‌های ریاضی و تجربی(ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست) که سطح بالایی دارند و دانش‌آموزان ممتاز را مخاطب قرار داده است. این کتاب‌ها به دو دستهٔ «تست» و «آموزش و کار» تقسیم شده‌اند که به طور تخصصی تألیف شده‌اند. حتی کتاب ریاضی دهم رشته‌های تجربی و ریاضی در این انتشارات هم با هم تفاوت دارند. کتاب درسی ریاضی دهم برای رشته‌های ریاضی و تجربی یکسان است اما کتاب «ریاضی دهم ویژهٔ مهندس‌ها» برای رشتهٔ ریاضی و «ریاضی دهم ویژه دکترها» برای رشتهٔ تجربی به چاپ رسیده است. از جملهٔ این کتاب‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

۲۰ کنکور تا کنکور (عمومی، ریاضی و تجربی) و…

فیلم‌های آموزشی: انتشارات خوشخوان در سال ۹۳ همزمان با گسترش فضای مجازی و ابزارهای الکترونیکی بر آن شد که علاوه بر تالیف و انتشار کتاب، اقدام به ضبط و تولید فیلم‌های آموزشی در زمینه‌های المپیاد و دروس اختصاصی رشته‌های ریاضی و تجربی کند. این فیلم‌ها نیز مانند کتاب‌های این انتشارات سطح بالایی دارد و بیشتر برای دانش‌آموزان ممتاز و برتر قابل استفاده است.

افتخارات انتشارات خوشخوان

انتشارات خوشخوان در طی فعالیت‌های آموزشی خود کتاب‌های کمک آموزشی برای دانش آموزان ممتاز، المپیادی و تیزهوش روانه بازار کرده است؛ که رضایت این دسته از دانش‌آموزان را در پی داشته است. با توجه به این سطح از رضایت، انگیزه این انتشارات برای فعالیت بیشتر شد و توانست در اردیبهشت سال ۹۴ از جانب هیأت داوران به عنوان تنها ناشر برگزیده آموزشی در ۲۸ امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب انتخاب شود و همچنین لوح تقدیری از وزارت ارشاد و شهردار تهران دریافت کند.

کتاب‌های پرفروش خوشخوان

کتاب‌های جدید خوشخوان