بیا از کتابچی بگیر

انتشارات پریان

کتاب‌های انتشارات پریان

سابقهٔ چاپ و انتشار کتاب در ایران به دوران پیش از ناصرالدین شاه می‌رسد. در این دوره تعداد چاپ بسیار محدود بود و کتاب‌ها از کیفیت پایینی برخوردار بودند. کتاب‌های چاپ‌شده در ایران عموماً درکنار چاپ قرآن و شاهنامه و مثنوی انجام می‌شد و موضوع آن‌ها به ادبیات و تاریخ برمی‌گشت. با روی کار آمدن مؤسسات انتشاراتی بزرگی مثل «نشر امیرکبیر»، رفته‌رفته تعداد آثار چاپی بالا رفت و رویکرد دولت نیز در انتشار کتاب تغییر کرد. امروز که نشرهای فراوانی در ایران فعالیت می‌کنند و ژانرهای متفاوتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند، بیشتر از همیشه به نگاهی حرفه‌ای و رویکردی تخصصی در این حوزه احساس نیاز می‌شود؛ اما در بسیاری از موارد با نقاط ضعف واضحی روبه‌رو می‌شویم. کتاب‌ها در قطع‌های مختلف چاپ می‌شوند و طرح جلدهای متنوع و گوناگونی برای آن‌ها وجود دارد؛ اما در موارد زیادی می‌بینیم که مسئلهٔ اصلی، یعنی ویراست و ترجمه و صفحه‌آرایی و غیره، در آن‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است. «انتشارات پریان» یکی از مؤسساتی‌ست که نسبت نوپا به حساب می‌آید، اما با پشتیبانی خوبی که دارد توانسته بسیاری از ضرورت‌ها را رفع کند و محصول نهایی را با کیفیتی بسیار بالاتر از نمونه‌های مشابه به بازار عرضه کند. شاید مهم‌ترین نقطهٔ قوت این نشر را بتوانیم در اهمیتی بدانیم که نسبت به مسائل حقوقی و قانونی کتاب‌ها دارد. قانون کپی‌رایت در اکثر کشورهای دنیا محدوده‌ای معین و مرزبندی‌شده را براساس مبانی حقوق اجتماعی تعریف کرده که به این واسطه، قدر و ارزش قشر نویسنده را حفظ می‌کند. حالا در ایران نیز مؤسساتی مثل نشر پریان به سمت دریافت مجوز قانونی از نویسنده رفته‌اند و در تمام کتاب‌هایی که چاپ می‌کنند، کپی‌رایت لحاظ شده است. انتشارات پریان در سال ۱۳۹۰ توسط «فرزاد فربد» تأسیس شد؛ کسی که سابقهٔ خوبی در ترجمهٔ کتاب‌های انگلیسی‌زبان دارد و تلاش کرده تا با قرار دادن مبنای کارش بر رعایت اصول حرفه‌ای و بین‌المللی در نشر کتاب، آثاری را در ژانر «فانتزی» به چاپ برساند. به‌طور دقیق‌تر فرزاد فربد به ترجمه و چاپ کتاب‌هایی دست زده که در ژانر ادبیات «گمانه‌زن» یا «speculative literature» جای می‌گیرند؛ این ژانر در زیرمجموعه‌ای از فانتزی قرار می‌گیرد و شامل عناصری می‌شود که در دنیای واقعی وجود ندارد. به همین جهت آثار چاپ‌شده توسط نشر پریان نیز عموماً ادبیات فانتزی، علمی‌تخیلی و ترسناک را در بر می‌گیرد. نشر پریان به طور ویژه در چاپ مجموعه‌های داستانی فعالیت منحصربه‌فردی انجام داده که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آثار برتر نشر پریان

مجموعه آثار نیل گیمن

اساطیر نورس، ناکجا، کتاب گورستان، مارکی چطور کتش را پس گرفت، اقیانوس انتهای جاده، گرگ‌های توی دیوار، دود و آینه‌ها، کورالاین، خوشبختانه شیر، حقیقت غاری‌ست در کوه‌های سیاه.

مجموعه آثار فیلیپ پولمن

مترسک و خدمتکارش، داستان‌های گریم برای پیر و جوان، پل شکسته، کنت کارلشتاین، روزی روزگاری در شمال، یاقوت در دود، دختر آتش‌ساز، کوکی.

مجموعه آثار رنسام ریگز

بچه‌های عجیب و غریب یتیم‌خانه پرگرین، کتابخانهٔ ارواح، تهی شهر.

مجموعه بنگاه کارآگاه لاسه و مایا

ماجرای مسابقهٔ فوتبال، ماجرای سیرک، ماجرای الماس، ماجرای زندان، ماجرای مومیایی.

مجموعه شاهکارهای علمی-تخیلی

آتیکا، آخرین تک‌شاخ، افسانهٔ اسلیپی‌هالو، امپراطوری بستنی، اهریمنان زیبا، پسرم می‌یو، پیتر پن، تاجر برف، تصاویر فسیلی، تصویر بانو شاربوک، حکایت‌های مریخ، خپل‌السلطنه‌ها و لندوک‌الدوله‌ها، خون، ز مثل زکریا، گزارش اقلیت، گودال‌ها، مردی که بر مِه پل زد، کلید سیمین، من افسانه‌ام، مری پاپینز.

مجموعه گرگ ماسه‌ای

تابستان اول، تابستان دوم، تابستان سوم.

مجموعه میزل استابز

میزل و اژدهاخان، میزل و خشم‌بان، میزل و مالوکی‌جان.

مجموعه اژدها سوار

تام پسر گدا، آزمون دشوار تام.

مجموعه آثار حمید جبلی

خاطرات پسربچهٔ شصت ساله، دوستان بامحبت، عشق روی خرپشته.

مجموعه آثار طاهره مافی

کشفم کن، خُردم کن، ویرانم کن.

جوایز انتشارات پریان

برندهٔ نشان ماهی سیاه کوچولو (کتاب منتخب شورای کتاب کودک) در سال ۱۳۹۳:

کتاب مترسک و خدمتکارش، نوشتهٔ فیلیپ پولمن، ترجمهٔ فرزاد فربد.

برندهٔ نشان طلایی لاک‌پشت پرنده در سال ۱۳۹۴:

کتاب اقیانوس انتهای جاده، نوشتهٔ نیل گیمن، ترجمهٔ فرزاد فربد.

برندهٔ نشان ماهی سیاه کوچولو در سال ۱۳۹۵:

کتاب اقیانوس انتهای جاده، نوشتهٔ نیل گیمن، ترجمهٔ فرزاد فربد.

برندهٔ لوح افتخار IBBY در سال ۲۰۱۶:

کتاب مترسک و خدمتکارش، نوشتهٔ فیلیپ پولمن، ترجمهٔ فرزاد فربد.

برندهٔ لوح افتخار IBBY در سال ۲۰۱۸:

کتاب اقیانوس انتهای جاده، نوشتهٔ نیل گیمن، ترجمهٔ فرزاد فربد.

برندهٔ نشان طلایی لاک‌پشت پرنده در سال ۱۳۹۹:

مجموعه کتاب‌های گرگ ماسه‌ای، نوشتهٔ اسا لیند، ترجمهٔ نامدار ناصر قصری.

برندهٔ نشان نقره‌ای لاک‌پشت پرنده در سال ۱۳۹۹:

کتاب تاجر برف، نوشتهٔ سام گیتون، ترجمهٔ مینا قنواتی

کتاب‌های پرفروش پریان

کتاب‌های جدید پریان