بیا از کتابچی بگیر

موضوعی خیلی سبز

کتاب‌های موضوعی خیلی سبز

هر یک از نشرهای آموزشی کتاب‌های خود را در قالب سری‌های مختلفی به چاپ می‌رساند. انتشارات خیلی سبز نیز کتاب‌های خود را در سری‌های مختلفی از قبیل نردبام، تست جامع، جمع‌بندی، جیبی، آموزش شگفت‌انگیز، ماجرای من و درسام، فصل آزمون و… به چاپ رسانده است. یکی دیگر از سری کتاب‌های خیلی سبز سری موضوعی است. غالب کتاب‌های موجود در بازار برای یک درس از یک پایه و یا نهایتاً به صورت جامع برای داوطلبان کنکور تالیف شده‌اند. اما کتاب‌های موضوعی، یک موضوع از یک درس را بسط و شرح می‌دهد. نشرهای دیگر نیز کتاب موضوعی دارند. سایز کتاب‌های موضوعی معمولاً کوچک‌تر از کتاب‌های جامع هستند زیرا در کتاب‌های جامع همهٔ مفاهیم یک درس ارائه شده ولی در کتاب‌های موضوعی تنها یکی از مفاهیم بیان شده است.

کتاب‌های موضوعی خیلی سبز

یکی از سوالات دانش‌آموزان درباره کتاب‌های موضوعی، زمان استفاده از آن‌ها است. در جواب این سوال باید گفت که هر زمان از سال تحصیلی که احساس کردید در یک موضوع از یک درس ضعف دارید، باید کتاب موضوعی مرتبط با آن را تهیه کنید و مطالعهٔ آن را آغاز کنید؛ بنابراین کتاب‌های موضوعی زمان مشخصی برای مطالعه ندارند و شما می‌توانید هر شب ۳۰ دقیقه از آن را مطالعه کنید. اگر چند کتاب موضوعی دارید می‌توانید هر شب دو کتاب و هر کدام را به مدت ۲۰ دقیقه مطالعه کنید و در دراز مدت، کاملاً حس می‌کنید که چقدر مسلط‌تر شده‌اید. برای اینکه کتاب‌های موضوعی خیلی سبز را بهتر بشناسید، هر یک را به تفکیک درس به همراه پاره‌ای از توضیحات در زیر ارائه داده‌ایم.

ادبیات

سوالات درس ادبیات در کنکور از پنج مبحث لغت و املا، تاریخ ادبیات، آرایه‌های ادبی، دستور زبان فارسی و قرابت معنایی مطرح می‌شود که برای این پنج مبحث انتشارات خیلی سبز کتاب‌های هفت خوان را به چاپ رسانده است. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:

  • قرابت معنایی کنکور هفت خوان: در کنکور سراسری از ۲۵ سوال ادبیات، ۹ سوال به قرابت معنایی اختصاص دارد. در این کتاب تمامی ابیات و متونی که می‌توانند در کنکور برای قرابت مطرح شوند به همراه چندین مورد که با آن قرابت معنایی دارند ارائه شده است. در ضمن مفاهیم سوال خیز برای قرابت نیز ذکر شده است. تست‌های این کتاب تمرین بسیار خوبی برای قرابت هستند.
  • لغت، املا و تاریخ ادبیات کنکور هفت خوان: در این کتاب تمامی لغات مهم کتاب درسی چه از جهت املایی و چه از جهت معنایی بررسی شده است. در ضمن تاریخ ادبیات کتاب‌های درسی به طور کامل ارئه شده است.
  • آرایه‌های ادبی هفت خوان: آرایه‌های ادبی نیز یکی از بخش‌های پنج‌گانه ادبیات در کنکور است. در این کتاب تمامی آرایه‌ها به همراه مثال معرفی شده‌اند. در ضمن آرایه‌های موجود در متن کتاب درسی به صورت درس به درس ارائه شده است.
  • دستور زبان فارسی هفت خوان: شاید بتوان دشوارترین بخش ادبیات در کنکور را دستور زبان معرفی کرد. در این کتاب دستور زبان فارسی که برای کنکور نیاز است به طور کامل توضیح داده شده است. سوالات شمارشی در بخش دستور زبان که تعداد واج، تکواژ، گروه اسمی و… خواستهٔ سوال است، معمولاً دانش‌آموزان را به اشتباه می‌اندازد. اگر تسلط بالا ندارید، در کنکور و آزمون‌ها هرگز سوالات شمارشی دستور زبان را پاسخ ندهید.

عربی

  • درک مطلب عربی کنکور: این کتاب برای تسلط بر درک مطلب‌های درس عربی به چاپ رسیده که با آموزش تکنیک‌های لازم و مثال‌های زیاد شما را در مسیر رسیدن به تسلط کامل، راهنمایی می‌کند.

دین و زندگی

  • آیات و روایات دین و زندگی موضوعی: آیات و روایات موجود در کتاب دین و زندگی و پیام استخراج شده از آن‌ها پای ثابت سوالات کنکور و آزمون‌های آزمایشی است. در این کتاب تمامی آیات و روایات کتب درسی به همراه پیام‌های آن‌ها ارائه شده است.

زبان انگلیسی

  • پت و متن: این کتاب متشکل از تکنیک‌های لازم برای رسیدن سریع‌تر به پاسخ درست در سوالات Reading و Cloze Test و تعداد زیادی نمونه سوال تالیفی و کنکورهای سال‌های گذشته است که شما می‌توانید هر شب یک یا دو مورد از آن‎ها را تمرین کنید تا تسلط بیشتری پیدا کنید. Reading و Cloze Test، ۱۳ سوال از ۲۵ سوال زبان کنکور را به خود اختصاص داده است. این ۱۳ سوال از دو متن Reading که هر کدام ۴ سوال دارند و یک متن Cloze Test که ۵ سوال دارد؛ تشکیل شده است.

ریاضی

انتشارات خیلی سبز برای درس ریاضی کتاب موضوعی به چاپ نرسانده است.

فیزیک

انتشارات خیلی سبز برای درس فیزیک کتاب موضوعی به چاپ نرسانده است.

شیمی

  • مسائل شیمی موضوعی: از کنکور ۹۳ به بعد، درصد سوالات محاسباتی و مسائل شیمی در کنکور افزایش پیدا کرد. بنابراین برای افزایش درصد باید تمرین زیادی برای آن کرد. جالب است بدانید در کنکور سال‌های اخیر سوالاتی مطرح شده که هر یک از گزینه‌ها خود یک مسئله بوده‌اند؛ یعنی برای تشخیص درستی یا نادرستی یک گزینه باید یک راه حل کامل بنویسید. بنابراین سرعت در محاسبات هم علاوه بر تسلط بر روش‌های حل مسئله، معیار مهمی است. کتاب مسائل شیمی موضوعی خیلی سبز با ارائهٔ انواع مسائل و روش‌های حل یکی از منابع خوب در این زمینه است.

زیست شناسی

  • زیست شناسی گیاهی: بخش گیاهی در زیست شناسی برای اکثر دانش‌آموزان بسیار دشوار و فرار است. بنابراین باید مرور بر آن زیاد باشد که این کار با توجه به پراکندگی آن در کتب درسی زیست شناسی دهم، یازدهم و دوازدهم، کار ساده‌ای نیست. کتاب زیست شناسی گیاهی با گردآوری این مطالب می‌تواند کار شما را برای مرور ساده‌تر کند. در کتب درسی زیست شناسی، فصول ششم و هفتم زیست شناسی دهم، فصول هشتم و نهم زیست شناسی یازدهم و فصول پنجم و ششم زیست شناسی دوازدهم مطالب زیست شناسی گیاهی هستند. البته در فصول پنجم و ششم زیست شناسی دوازدهم علاوه بر مطالب گیاهی، مطالب دیگری نیز مثل تبدیل انرژی ارائه شده است.
  • عبارت‌های درست و نادرست زیست‌شناسی (قید نامه): این کتاب با بررسی قیدهای درس زیست شناسی و ارائهٔ گزاره‌هایی که باید درست یا نادرست بودن آن‌ها را تشخیص دهید، منبع مفیدی برای دانش‌آموزان تجربی است. هر چند قیدها نباید معیار سنجش در کنکور باشند اما به هرحال چون در کنکور روی قیدها مانور می‌دهند، شما نیز باید روی آن‌ها تسلط داشته باشید.

کتاب‌های پرفروش موضوعی

کتاب‌های جدید موضوعی