بیا از کتابچی بگیر

تست جامع خیلی سبز

کتاب‌های تست جامع خیلی سبز

امروزه دانش‌آموزان به‌ویژه کنکوری‌ها به دلیل قیمت نسبتاً بالای کتاب، به دنبال کتاب‌هایی هستند که هم درسنامه داشته باشند و هم تست و پاسخنامه تشریحی. زیرا با یک کتاب می‌توانند هر آنچه را که برای یک درس نیاز دارند داشته باشند. این کتاب‌ها را که با عنوان تست جامع معروف شده‌اند، بسیاری از ناشران آموزشی چاپ می‌کنند. تست جامع تنها به این معنا نیست که مثلاً مطالب پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را در خود جای داده باشند. بلکه کتاب‌های پایه (دهم و یازدهم) و حتی تک پایه که درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحی داشته باشند، جز کتاب‌های تست جامع محسوب می‌شوند. سری کتاب‌های تست جامع خیلی سبز برای همهٔ دروس دهم، یازدهم و دوازدهم رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی به چاپ رسیده است. معمولا این کتاب‌ها چاپ دو رنگ دارند و در صفحه‌آرایی آن‌ها از دو رنگ استفاده شده که یکی از رنگ‌ها مشکی است و رنگ دوم در کتاب‌های متفاوت، متغیر است.

ویژگی کتاب‌های تست جامع خیلی سبز

ویژگی مشترک در این کتاب‌ها درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحی است. این کتاب‌ها یا تک جلدی هستند یا دو جلدی. این که در کدام جلد درسنامه باشد در کتاب‌های مختلف بنا بر نظر مولفین متفاوت است. از طرفی طبقه‌بندی هر یک از این کتاب‌ها با هم متفاوت است. مثلا در درسی مانند ریاضی، مباحث مشترک هر سه پایه در یک فصل گردآوری شده است. در دروس فیزیک و شیمی هر فصل از هر پایه به صورت جداگانه ارائه شده است. در درس عربی نیز مثلاً بخش ترجمه به طور کامل جداگانه ارائه شده است. بنابراین تقسیم‌بندی و فصل‌بندی کاملاً به درس و نظر نویسندگان آن بستگی دارد. دربارهٔ سه مولفهٔ اصلی کتاب‌های تست جامع اطلاعاتی در زیر آورده‌ایم.

درسنامه

یکی از بارزترین و مهم‌ترین ویژگی‌های درسنامه‌های سری کتاب‌های تست جامع خیلی سبز، خودآموز بودن آن است. یعنی دانش‌آموزان می‌توانند حتی بدون معلم درسنامه‌ها را بخوانند و درس را بیاموزند. در این درسنامه‌ها سعی شده از مثال‌هایی همراه با پاسخ استفاده شود که شیوهٔ رسیدن به پاسخ سوالات نیز برای دانش‌آموزان روشن شود. حتی در برخی از کتاب‌ها هم مثال تشریحی آورده شده و هم تست. بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از این درسنامه‌ها یک پکیج کامل برای هر درس خود داشته باشند. البته حجم این درسنامه‌ها معمولاً زیاد است و نیاز به زمان برای مطالعه دارد، پس باید از ابتدای سال تحصیلی این کتاب‌ها تهیه شوند و همگام با برنامه آن را مطالعه کنید. از آنجایی که مطالعهٔ این حجم زمان زیادی می‌برد، بهتر است دانش‌آموزان بعد از اولین مطالعه، خلاصه نویسی کنند که برای مرورهای بعدی مجبور نباشند آن حجم را بخوانند. این کتاب‌ها با توجه به درسنامهٔ کاملی که دارند باید به عنوان منبع اصلی برای هر درس استفاده شوند.

تست

تست‌های این کتاب در هر فصل به صورت مبحث به مبحث، دسته‌بندی شده‌اند، بنابراین برای دانش‌آموزانی که در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنند بسیار مناسب است زیرا می‌توانند مباحث مورد آزمون خود را به سادگی پیدا و حل کنند. منابع تست‌ها در این سری کتاب‌ها، تست‌های کنکور، تست‌های تألیفی، تست‌های آزمون‌های آزمایشی مطرح کشوری و برگرفته از کتاب درسی است. در تست‌های برگرفته از کتاب درسی، ایدهٔ تمرینات و فعالیت‌های کتاب درسی، به تست تبدیل شده‌اند. بنابراین با حل این تست‌ها از حل تمرینات کتاب درسی نیز بی‌نیاز می‌شوید. برخی از کتاب‌های سری تست جامع، تست‌های نشاندار شده نیز دارند، یعنی تست‌های مهم را برای دانش‌آموزانی که فرصت برای حل همهٔ تست‌ها را ندارند، مشخص کرده که با حل همان تست‌ها به تسلط نسبی برسند. آزمون‌های جامع هم که در پایان فصول آورده شده مانند همین تست‌های نشان‌دار شده، در برخی از کتاب‌ها دیده می‌شود. تست‌های آزمون‌های جامع معمولاً مهم‌ترین مباحث هر فصل را مورد سوال قرار می‌دهد. یکی از مواردی که در همهٔ کتاب‌های سری تست جامع خیلی سبز دیده می‌شود، تست‌های دشوار است که به صورت جداگانه از تست‌های دیگر آروده شده است. در برخی از کتاب‌ها این تست‌های دشوار با عنوان «تست‌های سری Z» و در برخی دیگر با علامت رعد در کنار شماره سوال مشخص شده‌اند. تعداد تست‌ها نیز برای هر فصل زیاد و بیشتر متناسب با حجم درس و اهمیت آن در کنکور است.

پاسخنامه تشریحی

پاسخنامه تشریحی در کتاب‌های دوجلدی معمولاً در جلد دوم ارائه شده است. در پاسخنامه تشریحی این کتاب‌ها اغلب علاوه بر پاسخ تست، نکات مهمی دربارهٔ سوال آورده شده است. در سوالاتی که بیش از یک روش حل ارائه شده، روش دوم معمولاً روشی تستی و کنکوری است که برای رسیدن به پاسخ زمان کمتری نیاز دارد. در این پاسخنامه‌ها معمولاً برای سوالات محاسباتی توضیحات فارسی نیز برای درک بهتر آورده شده و حتی در کتاب‌های فیزیک، روش حل سوالات به صورت گام به گام آورده شده که الگوبرداری را برای دانش‌آموزان بسیار ساده‌تر کرده است. اکثر کتاب‌ها نیز پاسخنامه کلیدی نیز دارند. به طور کلی پاسخنامه‌های تشریحی قابل قبولی را ارائه داده است.

معرفی چند منبع مناسب و پرفروش تست جامع خیلی سبز

دروس عمومی

رشتهٔ تجربی

رشتهٔ انسانی

رشتهٔ ریاضی

علاوه بر کتاب‌های معرفی شده، کتاب‌هایی که برای یک پایه نوشته شده‌اند هم توسط انتشارات خیلی سبز به چاپ رسیده است، که می‌توانید آن‌ها در وبسایت کتابچی ببینید و اقدام به خرید کنید.

کتاب‌های پرفروش تست جامع

کتاب‌های جدید تست جامع