بیا از کتابچی بگیر

سه بعدی الگو

کتاب‌های سه بعدی الگو

فرآیند یادگیری هر درسی شامل چهار مرحلهٔ اساسی است؛ در مرحلهٔ اول مفاهیم و نکات یک مبحث فرا گرفته می‌شود. این مرحله با توجه به ماهیت متفاوت دروس می‌تواند به روش‌های بسیار متنوعی صورت پذیرد. مرحلهٔ دوم یادگیری شامل آشنایی با انواع سؤالات آن درس و حل نمونه سؤالات تشریحی گوناگون است. این مرحله برای تثبیت یادگیری یک مرحلهٔ حیاتی است. در مرحلهٔ سوم که بیشتر مختص دورهٔ دوم متوسطه است، دانش‌آموزان باید مهارت حل تست خود را با حل تعداد زیادی تست استاندارد تا جای ممکن بالا ببرند. مرحلهٔ نهایی یادگیری نیز آماده شدن برای انواع آزمون‌های تستی و امتحانات تشریحی از طریق پاسخ‌دهی به نمونه آزمون‌های مختلف در زمان مشخص است. دانش‌آموزان عموماً برای همهٔ این مراحل علاوه بر معلم و کلاس درس نیاز به منابع کمک آموزشی مناسب دارند. به همین دلیل نیز انتشارات برجستهٔ کتب کمک آموزشی نیز برای هر یک از مراحل یادگیری مجموعه کتاب‌های متنوعی عرضه کرده‌اند. یکی از برترین انتشارات کتب کمک آموزشی کشور نشر الگو است. این انتشارات مجموعه کتب بسیار متنوعی با اهداف آموزشی مختلف در اختیار دانش‌آموزان در رده سنی‌های مختلف قرار داده است. از آن جا که اهمیت عملکرد مناسب دانش‌آموزان در امتحانات تستی و تشریحی به طور خاص در دورهٔ دوم متوسطه بسیار بالا است، تقریباً همهٔ انتشارات برتر کتب کمک آموزشی تأکید بیشتری بر این دوره داشته و کتب بیشتری نیز مختص این دوره چاپ کرده‌اند. نشر الگو مجموعه کتب متنوعی شامل کتب مبحثی، کتب نسل جدید، کتب موج آزمون، کتاب‌های سه‌بعدی و کتب جامع و جمع‌بندی برای دانش‌آموزان دورهٔ دوم متوسطه ارائه کرده است. در ادامهٔ این متن سری کتاب‌های سه بعدی این انتشارات معرفی و بررسی خواهد شد.

کلیت کتاب‌های مجموعهٔ سه بعدی نشر الگو

کتب سه بعدی نشر الگو با هدف پرداختن به سه بعد آموزش، تمرین تشریحی و سؤال تستی تألیف شده‌اند. کتب این مجموعه منابع مناسبی برای کنکور نیستند اما به شدت برای یادگیری کامل دروس که لازمهٔ آمادگی جهت شرکت در کنکور است، مناسب و کاربردی هستند. در کتاب‌های این مجموعه ابتدا مباحث به طور کامل در درسنامه‌های مفصل به همراه مثال‌های حل شدهٔ فراوان توضیح داده می‌شوند. درسنامه‌های کتب این مجموعه به گونه‌ای هستند که دانش‌آموزان با مطالعهٔ آن‌ها از تمامی مفاهیم را فرا گرفته و حتی از دبیر و کلاس درسی تا حد زیادی بی‌نیاز می‌شوند. همچنین در این کتب از هر مبحث تعدادی تمرین تشریحی همراه با پاسخ تشریحی تفصیلی ارائه می‌شود تا دانش‌آموزان با حل و بررسی این تمرین‌ها علاوه بر تثبیت یادگیری خود از عملکرد عالی خود در امتحانات تشریحی مطمئن گشته و برای حل تست آماده شوند. همچنین در کتب این مجموع با هدف آشنایی دانش‌آموزان با انواع تست‌ها، تعدادی تست از هر مبحث به همراه پاسخ تشریحی ارائه شده است. البته لازم به ذکر است که تست‌های کتب این مجموعه علیرغم کیفیت بالا عموماً تعداد کمی دارند (مخصوصاً در کتب مربوط به پایهٔ دهم) و بهتر است دانش‌آموزان متقاضی شرکت در کنکورهای سراسری از منابع تست دیگر و یا مجموعه کتب دیگر همین انتشارات به عنوان مکمل تستی استفاده نمایند. همچنین لازم به ذکر است که تست‌های کتب این مجموعه عموماً از ساده به دشوار چیده شده‌اند و تست‌های بسیار دشواری نیز در انتهای فصول این کتب دیده می‌شود. مزیت کتب سه بعدی نسبت به کتب جامع نشر الگو یکی مفصل‌تر بودن درسنامه‌ها و دیگری ارائهٔ تمرینات تشریحی است. در کتب جمع‌بندی فقط درسنامه‌های مختصر و نکته‌ای به همراه تست‌های سبک کنکوری ارائه شده است در حالی که در کتب مجموعهٔ سه بعدی به جای تأکید مطلق بر تست، بیشتر به آموزش و حل تمرین تشریحی در کنار آشنایی با حل تست پرداخته شده است. در واقع ساختار این کتاب‌ها تا حدی شبیه به ساختار کتب سیر تا پیاز انتشارات گاج است. در هر دو سری کتاب، به آموزش، حل تمرینات تشریحی و حل سؤالات تستی پرداخته شده است.

تنوع کتاب‌های مجموعهٔ سه بعدی نشر الگو

کتاب‌های مجموعهٔ سه‌بعدی نشر الگو برای طیف گسترده‌ای دروس دورهٔ دوم متوسطه و تعدادی از دروس دورهٔ اول متوسطه ارائه شده‌اند. دروسی که در این مجموعه قرار گرفته‌اند عبارتند از: عربی پایه‌های هشتم تا دوازدهم، حسابان، ریاضیات گسسته، هندسه، ریاضی تجربی، فیزیک تجربی، آمار و احتمال، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه تحلیلی و جبر خطی، زیست‌شناسی، ریاضی و علوم دورهٔ اول متوسطه. لازم به ذکر است که این مجموعه کتاب مجموعهٔ جدیدی نیست و به همین دلیل نیز عناوین مربوط به نظام قدیم آموزشی نیز در این کتاب‌ها دیده می‌شود. البته نشر الگو در حال نوسازی همهٔ کتاب‌ها بوده و در کنار اتمام انتشارات کتب قدیمی خود کتب جدیدی از این مجموعه که منطبق بر نظام جدید آموزشی هستند را نیز ارائه کرده است. به طور کل دانش‌آموزان پایهٔ هفتم و بالاتر می‌توانند برای تمامی دروس اختصاصی خود و همچنین درس عربی از میان دروس عمومی کتب یه بعدی مربوطه را خریداری کرده و به کمک آن‌ها یادگیری خود را تکمیل کنند.

ساختار و ویژگی‌های کلی کتاب‌های مجموعهٔ سه بعدی نشر الگو

در کتب این مجموعه مباحث کتب درسی مطابق فصل‌بندی کتب درسی در چند فصل مجزا ارائه می‌شود. مباحث هر فصل نیز خود به چند بخش کوچک‌تر تقسیم می‌شود. ابتدا مفاهیم هر بخش به طور کامل در درسنامه‌های بسیار توضیحی به همراه مثال‌های حل شدهٔ فراوان آموزش داده می‌شود. سپس ابتدا تمارین تشریحی مربوط به آن بخش و سپس سؤالات تستی آن ارائه می‌شوند. پاسخ تشریحی تمارین و تست‌های هر فصل نیز به صورت مجزا در انتهای همان فصل قرار داده شده است. از نظر میزان دشواری، تمارین تشریحی و تست‌های کتب این مجموعه طیف گسترده‌ای داشته و البته این طیف کمی به سمت دشوار متمایل است. به همین دلیل دنش‌آموزان ختماً باید ابتدا درسنامه‌های کتاب را که شامل تمامی نکات لازم برای حل تمارین و تست‌ها است را مطالعه کرده و سپس ابتدا تمارین تشریحی را حل کرده و در صورت دستیابی به تسلط نسبی خوب به تمارین، به حل تست‌ها بپردازند. ممکن است که سؤالات در ابتدا برای دانش‌آموزان دشوار به نظر برسد اما به جرأت می‌توان گفت که دانش‌آموزانی که با مطالعه و حل چندین‌بارهٔ سؤالات و تست‌های کتب این مجموعه تسلط خود را بالا می‌برند، می‌توانند از یادگیری بی‌نقص و سطح بالای خود مطمئن باشند.

کلام آخر

مجموعه کتاب‌های سه بعدی نشر الگو به دلیل ارائهٔ درسنامه‌های خودآموز و به شدت مفصل این امکان را به دانش‌آموزان می‌دهند که خودشان مباحث را کامل و عمیق فرا گیرند. همچنین کتب این مجموعه با هدف آماده کردن کامل دانش‌آموزان برای امتحانات تشریحی، تعداد زیادی تمرین تشریحی برای همهٔ مطالب کتب درسی ارائه کرده و پاسخ آن‌ها را به طور کامل در پاسخنامهٔ تشریحی توضیح می‌دهند. در این کتب همچنین به آشنایی دانش‌آموزان با انواع تست‌ها و یادگیری نحوهٔ تست‌زنی نیز بها داده شده است. دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و بالاتر می‌توانند برای بسیاری از دروس خود کتب این مجموعه را خریداری نموده و به کمک آن‌ها هم مطالب را فرا گرفته و هم به اندازهٔ کافی تمرینات تشریحی و سؤالات تستی طبقه‌بندی شده حل نمایند.

کتاب‌های پرفروش سه بعدی

کتاب‌های جدید سه بعدی