بیا از کتابچی بگیر

مرشد (اقیانوس) مبتکران

کتاب‌های مرشد (اقیانوس) مبتکران

انتشارات مبتکران همواره بهترین کتاب‌های کمک درسی را در حوزهٔ مسابقات علمی، المپیادها و آزمون‌های ورودی مدارس برتر کشور تألیف نموده است. این انتشارات با تفکیک اهداف آموزشی دانش‌آموزان مجموعه کتاب‌های گوناگونی همچون سری کتاب‌های تیزهوشان، شهاب، رشادت و… به بازار عرضه کرده است. در بین این مجموعه کتاب‌ها، سری کتب مرشد با هدف آماده‌سازی دانش‌آموزان مقاطع مختلف برای مسابقات علمی، آزمون‌های ورودی مدارس برتر کشور همچون تیزهوشان، المپیادهای کشوری و جهانی و کنکورهای سراسری برای طیف وسیعی از مقاطع و رشته‌های تحصیلی تهیه و تدوین شده‌اند. در کتاب‌های مجموعه مرشد انتشارات مبتکران علاوه بر ارائهٔ درسنامه‌هایی منطبق بر آخرین تغییرات کتب درسی نظام جدید آموزشی،  عموماً آموزش دانش‌آموزان را با ارائهٔ پرسش‌های چهار گزینه‌ای درس به درس، سؤالات استاندارد از آزمون‌های تیزهوشان و مسابقات علمی و پاسخنامه‌های تشریحی مفصل تکمیل می‌کند.

دسته‌بندی کتاب‌های مجموعهٔ مرشد مبتکران

مخاطب هدف کتاب‌های این مجموعه دانش‌آموزان پایهٔ چهارم تا دوازدهم هستند. برای هر پایهٔ تحصیلی کتب متعددی از این مجموعه به چاپ رسیده است. به عنوان مثال کتب هوش و خلاقیت ریاضی چهارم و پنجم دبستان مرشد مبتکران، مسابقات علوم چهارم دبستان مرشد مبتکران، مسابقات ریاضی چهارم دبستان مرشد مبتکران و مسابقات فارسی چهارم دبستان مرشد مبتکران برای دانش‌آموزان پایهٔ چهارم دبستان در بازار موجود است. کتب این مجموعه برای پایه‌های بالاتر متنوع‌تر هم بوده و درس‌های بیشتری را پوشش می‌دهند. در این مجموعه برای دانش‌آموزان هر سه رشتهٔ ریاضی، تجربی و انسانی کتب مناسبی موجود است. از نظر ساختاری می‌توان کتب مجموعهٔ مرشد را به دسته‌های زیر تقسیم نمود:

به طور کلی می‌توان گفت که سری مرشد انتشارات مبتکران در مقطع ابتدایی برای دروس علوم، ریاضی، فارسی و هوش و استعداد تحلیلی تهیه و تألیف گردیده است؛ در مقطع متوسطهٔ اول علاوه بر دروس ریاضی و علوم، برای عربی، قرآن نیز از کتب متعددی برخودار است. این در حالی است که تنوع کتب منتشر شده در این مجموعه برای متوسطهٔ دورهٔ دوم بسیار بیشتر است.

ویژگی‌های کتاب‌های مجموعهٔ مرشد مبتکران

کتاب‌های مجموعه مرشد در مقاطع پایین‌تر (دبستان و دورهٔ اول متوسطه) برای آموزش دانش‌آموزان در سطح مدارس تیزهوشان و در مقاطع بالاتر (دورهٔ دوم متوسطه) برای آموزش در سطح کنکور تألیف شده است. به همین سبب عموماً سطح کتب این مجموعه برای مقاطع پایین‌تر کمی از کتب درسی بالاتر است که باعث می‌شود دانش‌آموزان پرتلاش با مطالعهٔ کتب این مجموعه سطح درسی خود را تا حد مطلوبی ارتقا بخشند. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که این کتاب‌ها مختص دانش‌آموزان مستعد و تیزهوش شده است؛ اما به طور کلی تمامی دانش‌آموزان پرتلاش می‌توانند از این کتب بهره ببرند. کتاب‌های این مجموعه به طور کلی شامل نمونه سؤال و تست و نمونه آزمون به همراه پاسخ تشریحی می‌شوند. البته پاسخنامهٔ بعضی از کتاب‌های این مجموعه همچون بانک سؤال مسابقات ریاضی ششم دبستان مرشد مبتکران و کتاب جامع ششم دبستان مرشد مبتکران به علت حجم بالای مطالب در جلدی جداگونه ارائه شده است. همچنین بعضی کتاب‌های این مجموعه شامل دین و زندگی یازدهم مرشد مبتکران و زیست‌شناسی دوازدهم کیمیا مرشد مبتکران شامل درسنامه‌های بسیار مفید و کاربردی نیز هستند. در واقع تمامی کتب کمک درسی آموزشی از این سری شامل درسنامه می‌شوند اما کتب دیگر این مجموعه عموماً فاقد درسنامه هستند.

بررسی درسنامه‌ها و پاسخنامه‌ها

درسنامه‌های موجود در کتب این مجموعه که هدف آموزش نیز دارند، درسنامه‌های بسیار مفید و مناسب است که مفاهیم را با زبانی شیوا و روان توضیح داده و تمامی نکات ریز و درشت مباحث را به طورکامل بیان کرده است. همچنین عموماً در این درسنامه‌ها تمامی بخش‌های کتب درسی مربوطه پوشش داده شده است و به همین دلیل این درسنامه‌ها مکمل بسیار مناسبی برای کلاس درس دبیران و کتب درسی هستند. به عنوان مثال در درسنامه‌های کتاب دین و زندگی یازدهم مرشد مبتکران تمامی آیات و روایات دروس ترجمه شده و پیام‌ها و کلیدواژه‌های آن‌ها بیان شده است. همچنین تمامی «تدبر»، «فعالیت کلاسی»، «بررسی کنید» و «اندیشه و تحقیق»های کتاب درسی نیز بررسی و تحلیل شده است. پاسخنامه‌های ارائه شده در کتب این مجموعه نیز عموماً کاملاً مفصّل هستند و دانش‌آموزان با مطالعهٔ پاسخ تمامی سؤالات یک کتاب، حتی پاسخ سؤالاتی که خود آن‌ها را به درستی حل کرده‌اند، می‌توانند نکات جدیدی فرا گیرند. توضیحات ارائه شده برای حل سؤالات به گونه‌ای است که دانش‌آموزان با هر سطحی بتوانند مفاهیم را به خوبی متوجه شوند.

بررسی سؤالات

هدف اصلی عموم کتاب‌های این مجموعه ارائهٔ تست‌ها و سؤالات متنوع است. در هر کتاب کمک درسی آموزشی از این مجموعه تعدادی تست موضوعی مشخص برای درسنامه‌ها ارائه شده است. لازم به ذکر است که معمولاً تعداد تست‌های ارائه شده برای هر موضوع به گونه‌ای بالا است که دانش‌آموزان می‌توانند با حل تمامی آن‌ها از یادگیری کامل خود مطمئن شوند. همچنین در کتب جامع پایه‌های ششم و نهم از این مجموعه تعداد زیادی تست جهت آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون‌های ورودی مدارس برتر کشور مطرح شده است. در کتب مختص مسابقات علمی از این مجموعه نیز با توجه به عنوان کتاب نمونه سؤالات فراوانی از مسابقات علمی مربوطه ارائه شده است. نکتهٔ قابل توجه تست‌های موضوعی ارائه شده در این کتب از این مجموعه آن است که برای حل بعضی تست‌ها دانش‌آموزان باید خلاقیت خود را تا حد ممکن به‌کار گیرند که ان امر بسیار برای آمادگی دانش‌آموزان جهت شرکت در مسابقات علمی متنوع مفید است. همچنین در عموم کتاب‌های این مجموعه با توجه به محتوای هر کتاب تعدادی آزمون استاندارد برای مرور و آمادگی نهایی دانش‌آموزان ارائه گشته است.

کلام آخر

مجموعه کتاب مرشد از انتشارات مبتکران می‌توانند به دانش‌آموزان پایه‌های چهارم تا دوازدهم در یادگیری کامل دروس مهم پایه و بالا بردن مهارت حل سؤال‌های تستی بسیار کمک کند. همچنین کتب جامع این مجموعه دانش‌آموزان پایهٔ ششم و نهم را به طور خاص برای آزمون‌های ورودی مدرس برتر کشور آماده می‌سازد. تعداد مشخصی از کتب این مجموعه نیز مختص آماده‌سازی دانش‌آموزان برای مسابقات علمی برگزار شده در ایران و جهان تألیف شده است. به طور کلی کتب این مجموعه با ارائهٔ انواع سؤالات گوناگون مختص دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان، کتب بسیار مناسبی برای دانش‌آموزان مستعد، پرتلاش و علاقمند به یادگیری هستند. همچنین این مجموعه برای کنکورهای سراسری نیز کتب مناسبی جهت آموزش و حل تست ارائه کرده است.

کتاب‌های پرفروش مرشد (اقیانوس)

کتاب‌های جدید مرشد (اقیانوس)